Regularne pomiary ciśnienia tętniczego krwi są niezwykle ważne, ponieważ dzięki nim można wcześnie wykryć nieprawidłowości i zapobiec rozwojowi choroby. Na wyposażeniu każdej domowej apteczki powinien znaleźć się ciśnieniomierz. Przed zakupem warto wiedzieć, jaka jest różnica między różnymi rodzajami urządzeń.
Czym jest ciśnieniomierz i jakie są jego rodzaje?
Ciśnieniomierz jest urządzeniem, które służy do pomiarów ciśnienia tętniczego krwi, czyli siły z jaką krew napiera na naczynia krwionośne. Systematyczna kontrola ciśnienia skurczowego i rozkurczowego umożliwia wczesne wykrycie choroby nadciśnieniowej, a także ocenę stopnia zaawansowania i skuteczność terapii.
Ciśnieniomierze dzieli się na zegarowe (manualne), w których powietrze do mankietu wtłaczane jest ręcznie przy pomocy pompki oraz elektryczne, z w pełni zmechanizowanym procesem. Ponadto wyróżnia się urządzenia nadgarstkowe i naramienne. Szeroki wybór urządzeń znajduje się na https://sklep.medme.pl/.
Ciśnieniomierz naramienny
Ciśnieniomierz naramienny mierzy ciśnienie tętnicze krwi na tętnicy ramiennej, dlatego mankiet nakładany jest na kończynę górną, powyżej zgięcia łokciowego. Ma to znaczenie w przypadku osób starszych i chorujących na schorzenia układu krążenia – pomiar w tym miejscu jest uznawany za bardziej wiarygodny i dokładny. Ciśnieniomierz naramienny może być elektryczny lub manualny. Pierwszy typ urządzeń ma mechanizm wtłaczający powietrze, wyświetlacz, komunikaty głosowe i alarmy (np. w przypadku zbyt wysokich wartości ciśnienia) oraz kilka dodatkowych opcji (np. ocena rytmu serca). W aparatach manualnych wynik odczytuje się z manometru i konieczne jest użycie słuchawek lekarskich do wysłuchania tonów serca.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy
Ciśnieniomierz nadgarstkowy dokonuje pomiaru na tętnicy promieniowej. Mankiet z wbudowanym wyświetlaczem zakłada się powyżej nadgarstka. Ten typ urządzeń uznawany jest przez pacjentów za bardzo wygodny – mogą z niego samodzielnie korzystać osoby z ograniczeniami ruchowymi. Ponadto pomiar dokonuje się w kilka sekund po naciśnięciu jednego przycisku. Ciśnieniomierze nadgarstkowe są w pełni automatyczne. Dzięki temu mają kilka dodatkowych opcji: pomiar tętna, wykrywanie zaburzeń rytmu serca, zapamiętywanie wyników.
Ciśnieniomierze nadgarstkowe nie są zalecane osobom z chorobami układu krążenia. U takich pacjentów przepływ krwi w tętnicy promieniowej może być osłabiony, dlatego wynik nie zawsze jest wiarygodny.