Oznacza to zdolność do syntezy cząstek wody w głębokich warstwach skóry. Krem o takim działaniu zapewnia mocne nawilżenie i pozostawia miękkość w dotyku. Higroskopijne właściwości to cecha głównie dermokosmetyków. Pożądane są one w pielęgnacji każdego typu cery, ale o różnym stężeniu.
Czym jest higroskopijność?
Higroskopijność to właściwości niektórych pojedynczych substancji bądź kilku tworzących wspólnie kompleks składników, które decydują o absorpcji wody, czyli jej wchłanialności. Związki o takich zdolnościach mają istotne znaczenie w kremach i balsamach pielęgnacyjnych, nie tylko przeznaczonych do skóry suchej, ale każdego typu cery, ponieważ zarówno tłusta, jak i mieszana skóra potrzebuje odpowiedniego nawilżenia.
Higroskopijność oznacza zdolność do syntezy cząstek wody w głębokich warstwach skóry. Dzięki niej woda gromadząca się w przestrzeniach międzytkankowych w wyniku naturalnych procesów metabolicznych utrzymuje się na miejscu. Zapobiega to wysuszaniu się skóry oraz powstawania efektów wiotczenia czy utraty elastyczności.
Właściwości higroskopijne mają przede wszystkim dermokosmetyki dostępne np. na stronie https://www.cetaphil.pl/nawilzanie, a swoją skuteczność w utrzymywaniu nawilżenia zawdzięczają temu, że tworzą duet ze składnikami o zdolnościach okluzyjnych. Ich zadaniem jest bowiem spowalnianie procesu odparowywania wody przez naskórek na zewnątrz.
Jakie składniki są higroskopijne?
Związki o działaniu higroskopijnym są także nazywane humektantami. To szeroka grupa substancji, jednak do dermokosmetyków wykorzystuje się te pochodzenia naturalnego, np. wyciągi i oleje roślinne. Wśród nich wymienia się przede wszystkim kwas hialuronowy i koenzym Q10, które wpływają na utrzymanie integralności przestrzeni międzykomórkowej i naskórka, co umożliwia optymalną wymianę substancji odżywczych i produktów przemiany materii.
Cenne są także pantenol i gliceryna. Odpowiadają one za syntezę cząstek wody, wpływając na nawilżenie i elastyczność skóry, podobnie jak mocznik czy sorbitol, powszechnie również obecne w balsamach czy kremach i innych emulsjach nawilżających.
Dermokosmetyki cieszą się bogactwem także innych substancji higroskopijnych, w tym związków lipidowych czy niektórych kwasów i soli mineralnych. Zawierają one również wodę, gdyż nie zawsze jest ona obecna w wystarczającej ilości w przestrzeniach międzykomórkowych, a dzięki dermokosmetykom jest ona dostarczana z zewnątrz w towarzystwie substancji higroskopijnych, które ułatwiają jej wchłanianie, wiązanie i pozostawanie w odpowiednich miejscach.
Jak stosować dermokosmetyki higroskopijne?
Dermokosmetyczne kremy nawilżające o właściwościach higroskopijnych najlepiej stosować po wcześniejszym przeprowadzeniu zabiegu oczyszczania i tonizacji naskórka. Pozbawiony zanieczyszczeń z neutralnym pH powierzchni lepiej przyjmie składniki nawilżające. Te dzięki temu sprawniej się wchłoną, a efekty zastosowania dermokosmetycznego kremu są lepsze.