Niemowlak ma na sobie czapkę
Rodzicielstwo

Czapka niemowlęca – kiedy ją zakładać?

Nowo upieczeni rodzice, bardzo często zastanawiają się, kiedy należy zakładać niemowlakowi czapeczkę, by w pełni zadbać o jego zdrowie oraz komfort podczas spacerów.

Zapewne babcie i starsze ciocie uparcie wpajają nam młodym, że niezależnie od panującej pory roku i temperatury występującej na zewnątrz, na główce naszej pociechy musi znajdować się czapka niemowlęca. Czy faktycznie jest to niezbędny element garderoby malucha, czy może mit przekazywany z pokolenia na pokolenie?

Po co niemowlakowi czapeczka?

Noworodki przychodzące na świat nie mają jeszcze ukształtowanego systemu termoregulacji. Potwierdzono także, że przez główkę tracą one dużą ilość ciepła. Z tego względu zakłada się, iż należy ubierać czapeczki niemowlęce. W wielu źródłach można również znaleźć szereg informacji, że niemowlęta powinny nosić czapeczki do trzeciego miesiąca życia, gdyż są one wrażliwe na przeciągi oraz nie mają wykształtowanej w pełni odporności. Istnieją także teorie, że czapka niemowlęca musi być zakładana, by nie było również problemu z uszami. Jednak nie wszystko jest prawdą i z rozwagą należy podejść do tematu.

Czapki niemowlęce – kiedy niezbędne?

Przy ubieraniu na co dzień czapeczki dla niemowląt, trzeba zachować zdrowy rozsądek. Są sytuacje kiedy można z niej zrezygnować, jednak bywają również takie, kiedy nie możemy o niej zapomnieć. I tak założenie czapki dla niemowląt jest niezbędne:

  • po kąpieli – wówczas przechodzimy z mocno nagrzanego pomieszczenia do chłodniejszego i dlatego warto maksymalnie na pół godzinki założyć cieniutką, bawełnianą czapkę niemowlęcą;
  • podczas drzemki na zewnątrz i na spacerze – w ten czas niemowlak powinien być zabezpieczony przed podmuchami wiatru bądź nadmierną ekspozycją na słońce. Oczywiście musimy pamiętać, by dostosować grubość czapki dla niemowląt do panującej pory roku. I tak np. latem można wybrać muślinowy kapelusz niemowlęcy bądź elegancki kaszkiet z tkaniny, natomiast zimą dwuwarstwową czapkę niemowlęcą włóczkową;
  • w miejscach zimnych, gdzie temperatura jest poniżej 15°C, by chronić noworodka przed wyziębieniem.

Jak właściwie dobrać czapeczki niemowlęce

Najważniejszą zasadą dobierania czapeczki dla niemowląt, jest to, aby nie uciskała ona i nie uwierała główki maleństwa. Powinna być również dopasowana do temperatury otoczenia. Raczej wybierajmy fasony lekkie, luźne, uszyte z naturalnych i bezpiecznych materiałów. Na rynku znajdziemy wiele ciekawych modeli czapeczek niemowlęcych, więc ich wygląd to już tylko kwestia naszego gustu. Pamiętajmy jednak przy zakupie czapki dla niemowląt, że liczy się bardziej wygoda i komfort pociechy, niż dodatkowe ozdoby, które mogłyby drażnić główkę niemowlaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.