Mężczyzna robi sobie detoks
Choroby

Czy detoks może być niebezpieczny dla pacjenta?

Alkohol to substancja psychoaktywna będąca najczęstszą przyczyną uzależnień. Pacjenci podejmujący walkę z nałogiem w pierwszej kolejności muszą przejść detoksykację, czyli oczyszczanie organizmu z różnego rodzaju toksyn dostarczanych ciału właśnie poprzez alkohol. Czym dokładnie jest detoks? Jak przebiega i czy jest bezpieczny dla pacjenta?

  1. Detoks organizmu – podstawowe informacje.
  2. Kiedy należy przeprowadzić detoksykację organizmu?
  3. Przebieg detoksykacji organizmu.

Choroba alkoholowa jest olbrzymim obciążeniem nie tylko dla uzależnionego, ale także jego rodziny. Wyjście z nałogu jest trudne, wymaga zaangażowania i chęci. Lecz nie oznacza to, że jest zadaniem niewykonalnym – wręcz przeciwnie, czego dowodem jest niezliczenie wiele osób prowadzących normalne i szczęśliwe życie z dala od alkoholu. Ważne jednak, żeby odpowiednio do tego podejść, uświadomić sobie problem i rozpocząć leczenie. A te powinien poprzedzać detoks, czyli odtruwanie organizmu.

Detoks organizmu – podstawowe informacje

Nagłe odstawienie alkoholu po ciągu wywołuje zespół abstynencyjny, który składa się z licznych nieprzyjemnych, a nawet groźnych dla życia powikłań. Nazywany jest również głodem, co trafnie obrazuje reakcję ciała na brak tej substancji psychoaktywnej. Co ważne, wcale nie trzeba spożywać dużych ilości alkoholu, żeby wystąpiły niepokojące objawy przy jego odstawieniu (choć dawki bezpośrednio przekładają się na intensywność i rodzaj powikłań). Aby organizm włączył alkohol do metabolizmu, wystarczy regularność.

Detoks poalkoholowy wspomaga proces usuwania z organizmu toksyn i zbędnych produktów przemiany materii, jednocześnie łagodząc objawy zespołu abstynencyjnego. Pacjent ma zapewniane odpowiednie nawodnienie, elektrolity i witaminy, stabilizację tętna oraz ciśnienia, a w razie takiej potrzeby – otrzymuje środki uspokajające.

Kiedy należy przeprowadzić detoksykację organizmu?

Detoks alkoholowy jest niezbędny, kiedy pojawiają się pierwsze objawy zespołu abstynencyjnego. Są to między innymi: drżenie rąk, zaburzenia snu, mdłości, bóle głowy i mięśni, wymioty i biegunka, napady agresji, stany lękowe i omamy. W niektórych przypadkach występuje także padaczka alkoholowa: osoba uzależniona całkowicie traci świadomość, dostaje drgawek i skurczy mięśni.

Im wcześniej pacjent zdecyduje się na detoks, tym łatwiejszy będzie to proces i szybciej rozpocznie właściwe leczenie: terapię. To właśnie ona jest kluczowa, aby w pełni uświadomić człowiekowi gnębiący go problem oraz przygotować do życia w trzeźwości. Sam detoks poalkoholowy pozwoli „jedynie” oczyścić organizm. Bez podjętej terapii osoby uzależnione powszechnie wracają do picia.

Detoksykacja organizmu poprzedzana jest dokładnymi badaniami i wywiadem lekarskim, co pomaga indywidualnie dobrać sposób leczenia pod konkretnego pacjenta.

Przebieg detoksykacji organizmu

Każdy detoks organizmu jest inny, na co wpływ ma wiele zróżnicowanych czynników, jak ilość spożywanego alkoholu i długość ciągu, rodzaj diety, stan kondycji fizycznej i psychicznej pacjenta. Naturalnie więc może trwać krócej lub dłużej – ustalane jest to ze specjalistą, który weźmie pod uwagę również oddziaływanie leczenia na osobę uzależnioną. Na proces usuwania toksyn przekłada się też ilość niepożądanych substancji we krwi, co weryfikowane jest podczas badań.

Leki oraz środki pomocnicze pozwalające łagodzić objawy głodu alkoholowego podawane są dożylnie. W przypadkach szczególnie trudnych niezbędna jest hospitalizacja, aby w pełni zadbać o bezpieczeństwo pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.