Dieta ketogeniczna dla sportowców
Zdrowa żywność

Czy dieta ketogeniczna jest odpowiednia dla sportowców?

Artykuł sponsorowany.

Wiele rodzajów sportu wymaga odpowiedniej diety, zwłaszcza jeśli dana dyscyplina uprawiana jest zawodowo. Oprócz konkretnych składników odżywczych, które musimy dostarczyć, dochodzi jeszcze odpowiedni zapas produktów, które nasz organizm może przetworzyć na energię potrzebną do ćwiczeń. Jaki sposób odżywiania będzie sprzyjać redukcji masy ciała przy jednoczesnych intensywnych treningach? Czy przy uprawianiu sportu możliwe jest stosowanie diety ketogenicznej? W jaki sposób dieta wysokotłuszczowa może wpłynąć na naszą wydolność, kondycję i wymarzoną sylwetkę? I czy przy diecie keto jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi odpowiednio dużo energii? Sprawdzimy to w poniższym artykule.

Dieta ketogeniczna, a uprawianie sportu

Zazwyczaj zaczynamy dietę, aby uzyskać konkretne efekty — spalić nadmiar tkanki tłuszczowej i uzyskać upragnioną sylwetkę. Czasem jednak dieta ma poprawić nasze wyniki w sporcie lub zwiększyć wytrzymałość. Tak samo mogą działać diety wysokotłuszczowe w tym dieta ketogenna. Wchodząc w stan ketozy, nasz organizm będzie pozyskiwał energię do ćwiczeń ze spalania tłuszczu, przyjmowane białko będzie budować nasze mięśnie, spalony nadmiar odsłoni uformowaną w ten sposób sylwetkę, a to wszystko będzie mieć korzystny wpływ na spadek masy ciała. Miejmy jednak na uwadze wady diety ketogenicznej, takie jak:

  • niski poziom insuliny w krwi,
  • konieczne regularne badania krwi,
  • negatywny wpływ na wyniki przy sportach o wysokiej intensywności.

Oleje MCT w diecie ketogenicznej

Podczas stosowania diety ketogenicznej świetnym wyborem jest sięganie po wysokiej jakości oleje, przede wszystkim oleje MCT. Dzięki nim zwiększa się wydolność fizyczna organizmu oraz przemiana materii. Oleje MCT proponowane przez BeKeto to gwarancja wysokiej skuteczności. Są bogatym źródłem tłuszczu i pozytywnie wpływają nie tylko na spadek masy ciała, ale także poprawiają ogólną kondycję organizmu. Już nawet niewielki dodatek oleju MCT do potraw może zmniejszać tworzenie mleczanów, co ma pozytywny wpływ na odczuwanie zmęczenia, a tym samym na dłuższą aktywność. Oleje MCT od BeKeto są bezsmakowe i można je dodawać zarówno do koktajli, sałatek czy kawy kuloodpornej.

Dieta ketogeniczna w sportach wytrzymałościowych

Sporty wytrzymałościowe to najlepszy sposób, aby przy odpowiedniej diecie wysokotłuszczowej pozbyć się nadmiernej masy ciała. Przy długotrwałym wysiłku o umiarkowanej lub niskiej intensywności nasz organizm jest w stanie uzupełnić braki energii z tkanki tłuszczowej. Przy takim wariancie ćwiczeń wady diety keto jak powolne uwalnianie kwasów tłuszczowych i ich wolniejsza niż w przypadku węglowodanów zamiana na energię jest niezauważalna i poziom energii dostarczanej do organizmu zostaje na odpowiednim poziomie.

Przy sportach wytrzymałościowych rozważany jest jeszcze jeden wariant diety, a mianowicie okresowe stosowanie diety ketogenicznej i diety wysokowęglowodanowej. W takiej konfiguracji, podczas okresu przygotowawczego na przykład do zawodów, stosuje się high fat diet, a tuż przed wzmożonym wysiłkiem wraca się do diety bogatej w węglowodany. Dzięki temu w kluczowym momencie organizm jest w stanie spalać na równi węglowodany i tłuszcze, przez co efektywnie korzysta z obu źródeł energii.

Jak ćwiczenia wpływają na ketozę?

Nie wszystkie ćwiczenia wpływają bezpośrednio na stan ketozy. Niektóre powodują jedynie zwiększoną podaż na energię w organizmie i poszukiwanie przez niego jej dodatkowych źródeł. Mogą jednak wpływać pośrednio na ilość ketonów we krwi. Jak? Otóż w przypadku ćwiczeń o wysokiej intensywności i dużym, nagłym zapotrzebowaniu na energię, organizm uwalnia duże ilości glukozy do krwi, co prowadzi do zwiększenia poziomu cukru a spadku ilości ciał ketonowych. Wynika to z tego, że glukoza spala się szybciej niż tłuszcze, dzięki czemu nagłe pozyskiwanie energii jest łatwiejsze. Przykładem tego typu aktywności jest podnoszenie ciężarów lub biegi sprinterskie krótkodystansowe.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda podczas ćwiczeń o niskiej i średniej intensywności. Tu zapotrzebowanie na energię jest stałe i ciągłe, dzięki czemu organizm uprzednio zaadaptowany do diety ketogenicznej używa jako źródła energii zmagazynowanych tłuszczów, przez co ilość ketonów we krwi wzrasta. Przykładem może być trening siłowy na maszynach lub z obciążeniem ciała.

Dieta keto dla sportowców – czy to dobry wybór?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, a wynika to z wielu różnych powodów. Po pierwsze badania nad wpływem diety wysokotłuszczowej na sportowców wciąż trwają. Po drugie wszystko zależy od tego jak intensywnej aktywności fizycznej doświadcza nasze ciało i jak szybkie i duże jest nagłe zapotrzebowanie na zastrzyk energii. Duży wpływ ma też okres, jaki trwa aktywność fizyczna, a także jak restrykcyjna jest prowadzona przez nas dieta.

Jeśli uprawiany przez nas sport jest średniej lub umiarkowanej intensywności, wysiłek jest na stałym poziomie i nic nie stoi na przeszkodzie stałego dostarczania wystarczającej ilości tlenu, to optymalnie zbilansowana dieta ketogeniczna pomoże nam zapobiec utracie masy mięśniowej i w stu procentach pokryje zwiększone zapotrzebowanie na energię do ćwiczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.