Artykuł partnera.
Czy opłaca się wynajmować dom? Cóż, odpowiedź na to pytanie nie jest wcale łatwa. Dziś przedstawimy Wam wady i zalety, ale z punktu widzenia osoby, która chce wynająć dom i wynajmującego. Zatem do dzieła.
Czy warto wynająć dom?
Wynajem w Polsce cieszy się popularnością, ale jednak nie do tego stopnia jak ma to miejsce na Zachodzie. Tam rzadko mieszkania czy domy kupuje się, lecz stawia się na wynajem na wiele lat. Biorąc pod uwagę aktualne stopy procentowe oraz fakt, że inflacja jest na wysokim poziomie, a zdolność kredytowa wielu osób maleje, może się okazać, że nie tylko trudno będzie Wam otrzymać kredyt, ale nawet jeżeli to się uda, to raty będą horrendalnie wysokie. W takim przypadku wynajem wydaje się całkiem sensownym rozwiązaniem. Mając rodzinę czy lubiąc sporą przestrzeń nie trzeba wcale wynajmować mieszkania, bo można zdecydować się na wynajem domu. I co ciekawe bardzo często ceny odstępnego za wynajem dużego domu nie są wiele wyższe od tych za wynajem małego mieszkania. Do tego zyskujecie sporo przestrzeni. Oczywiście na tym zalety się nie kończą, bo jeżeli dom jest nowoczesny bądź nowy lub po termomodernizacji, to i rachunki za ogrzewanie czy prąd wcale nie muszą być wysokie.
Czas poznać wady wynajmu
Wiadomo, że ceny rosną, zatem i cena za wynajem może rosnąć. Do tego właściciel domu może każdego roku podwyższać Wam cenę odstępnego. Zapewne też nie macie szans na uzyskanie umowy na wynajem wieloletni, bo jeżeli dojdzie do tego, że wynajmujący postanowi sprzedać mieszkanie, to zaraz po wygaśnięciu Waszej umowy może to zrobić. Może też obiecać Wam wynajem wieloletni, ale i tak nie podpisać z Wami umowy na kilka czy więcej lat. Do tego jeżeli wynajmiecie starszy dom, który ogrzewa się węglem czy peletem, to musicie wiedzieć, że ceny za opał są obłędnie wysokie i koszty wynajmu także znacząco się zwiększą. Większa przestrzeń to też większe rachunki. Do tego mogą dochodzić też nieszczelności w stolarce okiennej, przez które będzie uciekać ciepło, a to wiąże się z tym, że Wasze rachunki mogą okazać się horrendalne. Jeżeli więc macie zdolność kredytową bądź oszczędności, to czasami lepszym wyborem będzie zakup mieszkania z rynku wtórnego, bo nie będziecie musieli wydawać tak dużych pieniędzy na rachunki i odstępne. Warto więc udać się do agencji nieruchomości w Warszawie, Krakowie czy innym mieście, w którym mieszkacie.
Czy wynająć swój dom?
Jeżeli macie więcej nieruchomości bądź pracujecie poza granicami kraju czy w innym mieście z dala od Waszego domu, to warto zastanowić się, czy przypadkiem dobrym wyborem nie będzie jego wynajem. W końcu ceny mieszkań są wysokie, podobnie jak ceny kredytów i jest duże zainteresowanie wynajmem. Możecie też sporo zarobić na odstępnym, a przy tym nie będziecie ponosić kosztów rachunków, gdy nie mieszkacie w Waszym domu. Jeżeli dom nie jest ogrzewany przez zimę, to może pojawić się wilgoć, ale też grzyb i dojdzie do zniszczenia. W tym przypadku mając lokatorów nie musicie o nic dbać, bo oni zajmują się ogrzewaniem, ale też dbaniem o dom. Rzecz jasna kluczem do sukcesu, a w tym przypadku jest nim opłacalność wynajmu, jest znalezienie dobrych wynajmujących. Tylko wtedy macie pewność, że ktoś Waszym domem dobrze „się zaopiekuje” i o niego zadba.
Problemy, jakie możesz mieć z wynajmującymi
Wynajem nie jest tak opłacalny, jak się wydaje, bo zwyczajnie może dojść do tego, że traficie na nieuczciwych najemców, którzy zupełnie nie będą dbać o dom. Mogą go zniszczyć, ale też mogą nie płacić rachunków, a przez to będą one rosły i to Wy jako właściciele będzie musieli je pokryć. Usunięcie lokatorów wcale nie jest łatwe, bo trzeba zdobyć decyzję sądową. Ale też jeżeli nie podpiszecie stosownej umowy, to pozbycie się lokatorów będzie niemal niemożliwe, a jeżeli do tego lokatorami jest rodzina z dziećmi, to już sytuacja rzecz jasna Wasza, jest naprawdę nieciekawa. Możecie tutaj dokonać jakiejś formy zabezpieczenia się. Tutaj lepiej postawić na umowę najmu okazjonalnego, w której zawarta będzie informacja, gdzie lokator się wyprowadzi w razie egzekucji. Ale i tak pozbycie się lokatora będzie ciężkie i często może trwać nawet kilka lat, o ile nie dłużej.