Męzczyzna w maseczce ochronne na twarzy trzyma telefon w któym jet pasztport covidowy
Choroby

Czy paszport covidowy jest jeszcze potrzebny?

Paszport Covidowy to dokument, który w praktyce determinował każdy zeszłoroczny wyjazd zagraniczny, a od jego posiadania zależał komfort i brak jakichkolwiek problemów z przekroczeniem granic państwa. Oczywiście unijny certyfikat covidowy nie spełniał swoich funkcji jedynie poza granicami kraju. W Polsce, chcąc skorzystać z usług obiektu z obostrzeniami, dostęp do niego także wymagał paszportu, o ile nie chcieliśmy być wliczani w surowe limity. Czy 2022 rok różni się pod kątem przydatności paszportu covidowego? Nie ma wątpliwości, że tak jest. Do czego jednak paszport będzie wciąż potrzebny? Sprawdzamy.

Czym dokładnie jest paszport covidowy?

Zacznijmy od krótkiego przypomnienia, czym w ogóle jest paszport covidowy. To wystandaryzowane przez organy Unii Europejskiej zaświadczenie, że dana osoba jest w pełni zaszczepiona na koronawirusa, posiada status ozdrowieńca, a także w drodze na testy na koronawirusa okazało się, że wynik jest negatywny. Unijny certyfikat Covid nie jest dokumentem obowiązkowym, jednak jeszcze rok temu praktycznie każdy kraj wymagał od turysty posiadania go, a co za tym idzie, potwierdzenia, że nie jesteśmy zarażeni wirusem covid. Paszport covidowy był dostępny z poziomu aplikacji mobilnej lub internetowego konta pacjenta, gdzie wystarczyło go wydrukować lub pobrać na smartfona. Każdy certyfikat wyposażony był w kod QR, który ułatwia szybką identyfikację i usprawni proces przepuszczania turystów na przykład na lotnisku.

Gdzie paszport Covidowy jest wciąż potrzebny?

Jak dobrze wiadomo, na przestrzeni ostatnich miesięcy obostrzenia związane bezpośredni z zagrożeniem covid-19 znoszono lawinowo w większości krajów nie tylko Europy, ale i na całym globie. Wciąż jednak, w czerwcu 2022 na mapie turystycznej Europy znajdziemy kierunki, które wymagają od nas posiadania paszportu covidowego? Co to za kraje? Przede wszystkim Albania, Finlandia, Frandja, Malta i Portugalia. W tych krajach wjazd uwarunkowany jest udowodnieniem, że jesteśmy ozdrowieńcami, osobami zaszczepionymi lub osobami z negatywnym testem wykonanym nie dawniej, niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy. Warto dodatkowo pamiętać, że w kilku krajach, pomimo wymogu posiadania paszportu covidowego, wciąż obecne są restrykcje, takie jak obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych zamkniętych, dystans społeczny czy wiele innych, dobrze nam znanych ograniczeń.

Gdzie pojedziemy bez paszportu Covid?

Bardzo dużo krajów, w tym tych najpopularniejszych ze względu na destynacje turystyczne zrezygnowało ze stosowania jakichkolwiek obostrzeń i wymogów względem turystów. Kraje, jak Grecja, Chorwacja, Czarnogóra, Grecja, Włochy, czy Hiszpania witają wszystkich turystów bez dodatkowych wymogów, co z pewnością zwiększy zainteresowanie ofertą turystyczną tych krajów. Dlaczego tak wiele krajów znosi obostrzenia przed sezonem letnim? Przede wszystkim ze względu na fakt, iż wiele krajów europy południowej czerpie duże przychody z turystyki. Dodatkowo zmniejszenie nasilenia wirusa w okresie letnim dodatkowo motywuje do rozluźnienia obostrzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.