Kobieta chcąca zajść w ciąże po 30 roku życia jest na wizycie u ginekologa z mężem
Choroby

Czy po 30 trudniej zajść w ciążę?

Artykuł sponsorowany.

Stabilność finansowa, życiowe doświadczenie oraz zaufany partner – właśnie dlatego wiele Polek decyduje się zajść w ciążę po 30. roku życia. Czy kobiecie jest wtedy trudniej starać się o dziecko mimo mentalnej gotowości do zmian? Tego dowiesz się w artykule.

Jak zajść w ciążę po 30?

Na początku XXI wieku kobiety rodziły pierwsze dziecko pod koniec studiów magisterskich, czyli średnio w wieku 24 lat. Ogólnoświatowy postęp, zmiany społeczne oraz większa świadomość potrzeb sprawiły, że granica przesunęła się o kilka lat w górę. Statystyki Eurostatu wskazują, że Polka decyduje się na pierwsze dziecko w wieku ok. 28 lat. Biorąc pod uwagę wszystkie porody, to przyszłe mamy mają średnio 29,5 lat.

Czy po 30 trudniej zajść w ciąże? Płodność ma charakter indywidualny i wpływa na nią nie tylko metryka. Liczy się przede wszystkim:

  • ogólny stan zdrowia,
  • tryb życia,
  • sposób odżywiania,
  • predyspozycje genetyczne.

Jeśli kobieta chce zajść w ciążę po 30, musi przede wszystkim o siebie zadbać. Używki oraz alkohol są niewskazane. Warto wyeliminować stres lub ograniczyć go do minimum.

Brak przeciwwskazań zdrowotnych oraz medycznych oznacza, że nie ma żadnych przeszkód, aby kobieta zaszła w ciążę po 30. roku życia. Warto jednak pamiętać, że dolegliwości już po zapłodnieniu mogą być silniej odczuwane, a czas rekonwalescencji po porodzie potrafi trwać dłużej.

Czy łatwo zajść w ciążę po 30?

Badania wskazują, że na szybkie zapłodnienie mogą liczyć Panie między 20 a 24 rokiem życia. A czy łatwo zajść w ciążę później? Okazuje się, że po 30. roku życia kobiety mają wciąż 90% szans na urodzenie jednego dziecka bez pomocy in vitro – tak wskazuje kalkulator płodności autorstwa naukowców z Uniwersytetu Erasmusa w Rotterdamie.

Myśląc o tym, jak zajść w ciążę po 30., warto wziąć pod uwagę występujące zagrożenia.

  1. Po 30 roku życia rezerwa jajnikowa, czyli liczba pęcherzyków w jajniku, które umożliwiają rozwój komórki jajowej, systematycznie spada. Tym samym zmniejsza się poziom hormonu AMH.
  2. Ryzyko chorób genetycznych wzrasta do 35% u kobiet w wieku 31-35 lat.
  3. Prawdopodobieństwo komplikacji po porodzie takich jak cukrzyca ciążowa czy nadciśnienie rośnie dwukrotni.

Czy po 30 trudniej zajść w ciążę? To kwestia bardzo indywidualna. Warto jednak pamiętać nie tylko o samym zapłodnieniu, ale także okresie ciąży oraz czasie po porodzie. Statystycznie cesarskie cięcia są wykonywane częściej niż u młodszych kobiet.

Co pomaga zajść w ciążę po 30?

Jak zajść w ciążę? Przede wszystkim warto zapisać się na wizytę u ginekologa i zrobić badania. Znajomość stanu zdrowia jest niezbędna przy staraniu się o dziecko.

Kluczowa jest także diagnostyka – wskazane jest wykonanie takich badań, jak m.in.:

  • morfologia,
  • sprawdzenie moczu,
  • pomiar TSH,
  • określenie poziomu AMH,
  • zbadanie odporności na choroby zakaźne.

Warto również zrobić badania ginekologiczne takie jak cytologia czy USG piersi oraz narządów rodnych. Niezbędna może okazać się wizyta u stomatologa – próchnica potrafi negatywnie wpływać na ogólny stan zdrowia.

Ok. 3 miesiące przed planowaną ciążą zalecane są suplementy diety. Preparat MamaDHA Premium+ zawiera wszystkie składniki niezbędne dla przyszłej mamy, czyli kwas foliowy, DHA, jod oraz witaminę D3. Suplementacja nie zastępuje jednak zdrowiej diety, która powinna być bogata w świeże owoce i warzywa, mięso, oleje, ryby, nabiał oraz jaja. Co jeszcze pomaga zajść w ciążę? Z pewnością ruch, spacery, czas spędzony na świeżym powietrzu. O swoje zdrowie powinna jednak zadbać nie tylko przyszła mama, ale również tata.

[1] https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/wiek-kobiet-przy-porodzie-pierwszego-dziecka-ciagle-rosnie-co-z-systemem-emerytalnym/c801ke5 [dostęp: 23.03.2023 r.]

[2] https://www.invimed.pl/ciaza-po-30-35-i-40-roku-zycia [dostęp: 23.03.2023 r.]

[3] https://apteline.pl/artykuly/przygotowania-do-ciazy-w-wieku-20-30-i-40-lat [dostęp: 23.03.2023 r.]

[4] https://gyncentrum.pl/strefa-wiedzy/leczenie-nieplodnosci/niska-rezerwa-jajnikowa-amh-leczenie/ [dostęp: 23.03.2023 r.]

[5] https://www.klinikainvicta.pl/blog/ciaza-po-30-stce-jakie-szanse-na-co-uwazac/ [dostęp: 23.03.2023 r.]

[6] https://www.klinikainvicta.pl/blog/ciaza-po-30-stce-jakie-szanse-na-co-uwazac/ [dostęp: 23.03.2023 r.]

[7] https://www.klinikainvicta.pl/blog/ciaza-po-30-stce-jakie-szanse-na-co-uwazac/ [dostęp: 23.03.2023 r.]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.