Rehabilitacja po złamaniu kości u dziecka
Choroby

Czy po złamaniu kości u dziecka jest potrzebna rehabilitacja?

Pomimo wysokiej elastyczności i odporności młodych ludzi – złamania w dzieciństwie nie są rzadkie.

Wypadek samochodowy, upadek z urządzenia na placu zabaw, a nawet niefortunne spotkanie z meblem w domu – wszystko może skutkować złamaniem nogi, a dotkliwość tego stanu może być różna: od prostego pęknięcia do złożonego urazu, który obejmuje również uszkodzenie otaczających tkanek miękkich. Rehabilitacja dzieci jest wymagana w niemal każdej takich sytuacji.

Jak wygląda proces leczenia po złamaniu u dziecka?

Podobnie jak u dorosłych, cele leczenia dzieci obejmują takie obszary zagadnień:

  • osiągnięcie prawidłowego wyrównania kości,
  • wspieranie szybkiego gojenia się,
  • powrót pacjenta do normalnej aktywności z pomocą rehabilitacji.

Istnieją jednak także wyjątkowe czynniki i względy w leczeniu złamań kości u dzieci, które sama rehabilitacja, jak i całe leczenie musi uwzględniać. Czynniki te obejmują: konfigurację złamania, ewentualność uszkodzenia tkanki miękkiej, wiek pacjenta, etap rozwoju oraz potencjalne skrócenie kości, które może czasem wystąpić przy złamaniu rosnącej kości. Renomowane ośrodki, w których jest organizowana rehabilitacja u dzieci, jak terapiaimpuls.pl – uwzględniają wszystkie te czynniki przy planowaniu możliwie jak najlepszego planu powrotu do pełnej funkcjonalności.

Jeszcze bardziej skomplikowana jest to sytuacja, gdy chodzi o złamania np. kości udowej u noworodków – bo i takie mogą wystąpić na przykład u dzieci urodzonych z dysplazją szkieletową, lub czasami po bardzo trudnym porodzie. Złamania u tych bardzo małych dzieci i niemowląt są zwykle leczone poprzez umieszczenie dziecka w specjalnych szelkach, które pomagają utrzymać udo w odpowiedniej pozycji podczas gojenia. Szczęśliwie – w tym młodym wieku kości dzieci goją się bardzo szybko, zwykle zajmuje to 3-4 tygodnie.

Złamania ręki – czy też wymagana jest rehabilitacja u dzieci?

Przedramię to część ramienia między nadgarstkiem a łokciem. Składa się z dwóch kości: promienia i kości łokciowej. Złamania przedramienia są powszechne w dzieciństwie i stanowią ponad 40% wszystkich złamań w dzieciństwie. Około trzy z czterech złamań przedramienia u dzieci występują na końcu nadgarstka w promieniu i tak – tutaj również jest niezbędna rehabilitacja.

Złamania przedramienia często mają miejsce, gdy dzieci bawią się na placu zabaw lub uprawiają sport. Jeśli dziecko upadnie na wyciągnięte ramię, istnieje ryzyko złamania przedramienia. Dobrą wiadomością jest to, że kości dziecka goją się szybciej niż dorosłego, ale ważne jest, aby leczyć złamanie niezwłocznie, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.