Sery wszelkiego rodzaju, to jedne z ulubionych przekąsek i składników różnych dań większości osób. Od serów żółtych, idealnych do tostów, przez prawdziwą włoską mozzarellę, będącą ukoronowaniem każdej pizzy, do serów regionalnych, jak np. nasze rodzime oscypki. Jednym z prawdziwych rarytasów jest ser owczy. Czy jest dobry dla naszego zdrowia? Jakie wartości zawiera? Czy warto włączyć go w naszą dietę? Wszystkiego sie dowiecie po przeczytaniu naszego artykułu i wtedy na pewno nie zostanie żadnych wątpliwości na ten temat.
Początek sztuki wyrabiania serów
Od czasów starożytnych, w epoce starożytnego Rzymu, ludzie nauczyli się gotować ser. Nie mieli tak nowoczesnych dobrodziejstw cywilizacji, jak lodówka. Dlatego w celu zachowania mleka, konieczne było jego fermentowanie, w wyniku którego uzyskano zupełnie nowy produkt. Był on używany, jako samodzielne danie lub jako dodatek do przygotowania kulinarnych arcydzieł kuchni narodów na świecie. Dziś ser może być produktem codziennego użytku na naszym stole. Jednak ser owczy, ze względu na swoją rzadkość i wartość, do dziś jest doskonałym rarytasem.
Sery z mleka owczego — charakterystyka
Przede wszystkim, sery owcze należą do jednych z najbardziej tłustych. Dzieje się tak, ponieważ mleko owcze ma znacznie wyższą zawartość tłuszczu i białka niż mleko krowie lub kozie. Mleko owcze zawiera średnio 7,4% tłuszczu maślanego, w przeciwieństwie do 3,7% krowiego i 3,6% koziego. Te wyższe poziomy tłuszczu i białka oznaczają, że mleko owcze ma najbardziej stałą zawartość. Zatem do produkcji sera potrzeba mniej mleka owczego niż mleka krowiego lub koziego. Wysoka zawartość tłuszczu maślanego w mleku owczym oznacza, że ser z mleka owczego jest maślany i bogaty. Inne typowe smaki sera z mleka owczego to orzechowy i (w młodszych serach) dziczyzna. Wydaje się sprzeczne z intuicją, że mleko owcze ma najwyższą zawartość tłuszczu, ale nie jest najtrudniejsze do strawienia – to wielkość cząsteczek tłuszczu naprawdę się tutaj liczy.
Rodzaje i nazwy owczych serów
Ser owczy jest tradycyjnie przygotowywany w południowych regionach górskich, takich jak Hiszpania, Grecja, Włochy, Francja, Azerbejdżan, Armenia. Jak widać, charakterystyka produkcji produktu jest podyktowana pochodzeniem klimatycznym i geograficznym. W tych krajach jest znikomo mało żyznych równin do wypasu, dlatego w celu uzyskania mleka, hodowane są zwierzęta, które mogą poruszać się w górzystym terenie.
Ser owczy Grecki i Hiszpański
- Ser Feta (lub Fetaki, Fetaxa) jest popularny w Grecji. Można go przygotować z odrobiną mleka koziego. Jest to jeden z najmłodszych i najniżej kalorycznych gatunków. Ser miękki przechowywany jest w solance, często z dodatkiem ziół, co nadaje mu słony, bardziej wyrazisty smak. Łatwo się kruszy, więc kroi się go na małe kwadraty.
W Hiszpanii, ze względu na górzysty teren kraju, rozwija się produkcja serów owczych, głównie twardych i półtwardych.
- Manchego to średnio twarda odmiana, dojrzewająca przez kilka miesięcy w głębokich, chłodnych jaskiniach. Może mieć różny wiek dojrzewania: od kilku tygodni do wielu miesięcy. Pod tym względem jego smaki różnią się znacznie od łagodnej ostrości po wyczuwalną słodycz.
Dlatego kupując tę odmianę, należy zapytać sprzedawcę o okres starzenia produktu.
Sery owcze Włoskie, Francuskie i Rosyjskie
- We Włoszech popularność innych serów z mleka owczego przewyższa odmiana o nazwie Pecorino Romano, bardzo podobna do znanego parmezanu, ale o bogatszym i słonym smaku.
- We Francji na Korsyce wytwarza się ser o pięknej nazwie Bryn de Amour (przetłumaczonej jako „narodziny miłości”) i nie mniej pięknej legendzie o jego pochodzeniu. Mówi ona, że pewnego razu młody pasterz jadł kanapkę z serem i nagle zobaczył przechodzącą dziewczynę o niezwykłej urodzie. Od razu się zakochał i pospieszył, by ją dogonić, aby poznać niezwykłą urodę. Kiedy wrócił, stwierdził, że ser, który był w bliskim kontakcie z kawałkiem chleba, zaraził się od niego ziarnami pleśni. Nic do zrobienia – pasterz był bardzo głodny i zaczął jeść swój stary obiad. Był zaskoczony niespodziewanie pysznym smakiem. Dziś ten gatunek jest tradycyjnie wytwarzany ręcznie tylko na Korsyce. Po uformowaniu główki owija się ją w aromatyczne lokalne zioła. W miarę dojrzewania pochłania zapach słonecznych pól. Posiada miękką zielonkawą skórkę ze szlachetnej pleśni, która nadaje szczególnego uroku smakowi.
- Na południu Rosji produkowane są tak znane odmiany, jak Tushinsky, Erevansky, Suluguni, Brynza, Chanakh i inne. Przeważnie odmiany pochodzenia ormiańskiego są młode. Różnią się od swoich zachodnioeuropejskich odpowiedników brakiem skórki i białym (rzadko żółtawym odcieniem).
- Roquefort to jeden z najdroższych rodzajów sera owczego. Kilogram takiego przysmaku kosztuje średnio około sześćdziesięciu dolarów. Jest serwowany na najwyższych zgromadzeniach i przyjęciach. Odmiana ma szlachetną niebieską pleśń pochodzenia zbożowego. Powoduje bardzo specyficzny bogaty aromat i niezwykły smak. Aby zachować piękny wygląd szlachetnej formy, wynaleziono specjalny nóż z drutem zamiast ostrza. Pomaga nie miażdżyć plastrów podczas krojenia.
Właściwości produktu i wpływ na zdrowie
Ser kozi — zalety produktu
Główną wartością sera są białka i tłuszcze zwierzęce. Są one najlepiej przyswajalne przez organizm ludzki, ponieważ mają najbliższe mu pochodzenie.
Pomimo wysokiej kaloryczności, ser owczy, może być uważany za produkt dietetyczny. Stanowi wartościowe, samodzielne danie dla zwolenników zdrowej diety lub diety surowej.
Ze względu na wysoką zdolność odżywczą jest odpowiedni dla osób wykonujących ciężką pracę fizyczną. Jest również niezastąpiony w żywieniu dzieci od trzeciego roku życia, jako cenne źródło wapnia dla kości rozwijającego się organizmu. Może być również stosowany przez kobiety w ciąży. Płód bowiem bardzo aktywnie pobiera ten sam wapń z organizmu matki, dlatego kobiety tracą zęby i włosy podczas ciąży i porodu.
Tłuszczu w serze nie należy mylić ze szkodliwym cholesterolem, który tworzy blaszkę miażdżycową w naczyniach krwionośnych. Wręcz przeciwnie. Naturalne aminokwasy, o specjalnym składzie, zapobiegają powstawaniu miażdżycy.
Sery kozie — doskonały środek na zapobieganie nowotworom złośliwym w organizmie.
Ser owczy w diecie, czyli o tym, jakie ser owczy właściwości posiada
Sery owcze mogą spożywać osoby z nietolerancją białka zawartego w mleku. Białko, które zostało poddane specjalnej obróbce, staje się już nieszkodliwe dla organizmu i nie powoduje alergii.
Bardzo cenny kwas linolowy pomaga w zapoczątkowaniu procesów metabolicznych w organizmie. Dlatego mimo wysokiej kaloryczności, sery poleca się spożywać nawet osobom na diecie. Przydają się tym, którzy chcą na długo zachować młodość i energię, mieć dobry nastrój i zachować dobrą formę.
Witaminy to najważniejsze substancje w naszym organizmie. Uczestniczą niemal we wszystkich procesach, w tworzeniu nowych oraz w rozszczepianiu i przyswajaniu substancji odbieranych z otoczenia. Trudno przecenić ich rolę w naszym życiu. Brak niektórych witamin i minerałów, często prowadzi do poważnej choroby. Ser owczy to doskonałe źródło witamin A i B, kwasu askorbinowego, ryboflawiny. Zawiera dużo potasu, wapnia i dużą zawartość fosforu.
Szczególnie ważne jest, aby wszystkie te substancje nie zostały poddane obróbce cieplnej i pozostały w swojej pierwotnej postaci. Ponadto witaminy pochodzenia zwierzęcego są znacznie lepiej przyswajalne przez organizm ludzki niż analogi roślinne, a zwłaszcza chemiczne multiwitaminy. Pod względem zawartości białka mleko owcze i produkty na nim oparte są niekwestionowanym liderem, trzykrotnie przewyższając mleko krowie.
Potencjalna szkoda
Ser owczy to zdecydowanie zdrowy produkt. Jednak wszytsko z umiarem. Spożywanie go w nadmiernych ilościach może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Więc nie można spożywać serów w dużych ilościach osobom z nadwagą. Chociaż ostrożne i ograniczone stosowanie go w żywności może być korzystne dla poprawy metabolizmu.
Zaleca się również ostrożne spożywanie produktu osobom:
- Z chorymi nerkami.
- Chorobami serca.
- Ze skłonnością do nadciśnienia – wysoka zawartość potasu i soli w serze, zatrzymują wodę w organizmie, powodują obrzęki i w konsekwencji podwyższają ciśnienie tętnicze.
- Warto odłożyć spożycie sera osobom, które cierpią na wrzody żołądka, nieżyty żołądka i różnego rodzaju zapalenia okrężnicy. Należy zachować szczególną ostrożność w okresach zaostrzeń chorób.
Skład i zawartość kalorii. Jakie ser owczy właściwości posiada?
Uwielbiany przez wielu serowczy, wytwarzany jest z mleka owczego na zakwasie. Ostatnio producenci często dodawali do kompozycji zarówno mleko krowie, jak i kozie. W niektórych przypadkach, do przygotowania wybranych rodzajów sera, zwłaszcza w produkcji ręcznej, stosuje się różne domieszki ziół i roślin. W ten sposób produkt zyskuje szczególnie oryginalne odcienie smaku i zapachu. Dojrzewanie trwa minimum 60-90 dni. Niektóre sery twarde mogą dojrzewać nawet kilka miesięcy.
Średnio 100 gramowy kawałek zawiera 350 kalorii. Ser owczy posiada również wysoką zawartość białka i tłuszczu. Tak więc na 100 gramów produktu, przypada 14 gramów białka, 28 gramów tłuszczu i 8 gramów węglowodanów. Ponadto ser owczy zawiera wodę, witaminy, kwasy tłuszczowe i pierwiastki śladowe.
Z czym jeść owczy ser i jak go przechowywać?
Po otwarciu opakowania, produkt zwykle przechowuje się w lodówce, przez dwa do trzech miesięcy. Lepiej przechowywać go w papierze do pieczenia, który pozwala serowi oddychać i zachowywać naturalną równowagę powietrzno-wodną.
Ser owczy służy do przygotowania różnych potraw. Stanowi podstawę dań takich jak pizza, sałatka grecka i zupa serowa. Daje szczególny akcent pierwszemu i drugiemu daniu. Jest szeroko stosowany do dodawania nadzień do różnych zimnych przekąsek: bułek, koszyczków, nadziewanych warzyw, kanapek. Smak sera doskonale wyczuwalny w kompozycji makaronów, różnych dressingów i sosów.
Całkiem możliwe jest spożywanie sera owczego jako samodzielnego dania. Wykwintny deser będzie doskonałym dodatkiem do wina. W tym przypadku, oferowane są suplementy orzechów, suszonych owoców, plasterków owoców, a nawet miodu.
Sałatka z serem owczym — przepis krok po kroku
SKŁADNIKI NA 4 porcję
- Ser owczy -115 gr,
- Cebula czerwona – 55 gr,
- Sok winogronowy -60 ml,
- Pomidory -340 gr,
- Ogórki – 340 gr,
- Oliwki – 50 gr,
- Oliwa z oliwek – 120 ml,
- Sól morska do smaku,
- Oregano świeże – 15 gr,
Całkowita zawartoś kcal, białka, tłuszczy i węglowodanów w 100 g kompozycji:
- Zawartość kalorii: 161 kcal,
- Białko: 2 g,
- Tłuszcz: 14 gr,
- Węglowodany: 5 gr.
Czas na przygotowanie: 30 minut
Gotowanie
To bardzo letnia sałatka, bo najsmaczniejsza okazuje się latem, kiedy pomidory są szczególnie soczyste i bogate w witaminy i składniki odżywcze, a ogórki są bardzo pachnące. Czerwoną cebulę zamarynujemy w soku winogronowym. Sok stępi ostrość cebuli, zmiękczy jej smak i doda lekkiego akcentu smakowi gotowej sałatki.
W razie potrzeby ser można pokruszyć lub pokroić w kostkę i wymieszać z resztą składników. Ale w takiej wersji, według przepisu, smak sałatki jest bardziej wyrazisty i odczuwalny prawdziwy smak seru owczego.
Przede wszystkim marynujemy cebulę:
- KROK – obierz i cienko posiekaj cebulę.
- KROK – cebulę trzeba włożyć do miski, napełnić sokiem winogronowym i odstawić na 15 minut.
- KROK – kiedy mija czas, wyciskamy sok i zostawiamy go na przyszłość. W czasie gdy cebula jest marynowana, przygotuj pozostałe składniki.
- KROK – umyj pomidory i ogórki i pokrój pierwsze w duże plastry, drugie w grube koła, które następnie dzielimy na dwie lub cztery części w zależności od wielkości ogórków.
- KROK – świeże oregano umyj i osusz serwetką, a następnie drobno posiekaj.
- KROK – pokrój owczy ser na duże plastry. A teraz przechodzimy bezpośrednio do przygotowania sałatki.
- KROK – w dużej salaterce połącz pokrojone pomidory i ogórki, dodaj oliwki i marynowaną cebulę.
- KROK – wlej połowę oliwy z oliwek, sok winogronowy, który został odsączony z cebuli.
- KROK – dopraw sałatkę solą morską, drobno posiekanym oregano (połowa).
- KROK – wszystko dokładnie wymieszaj.
- KROK – na wierzch ułóż plastry sera, wszystko posyp pozostałym oregano i polej oliwą.
Sałatkę można podawać z kromkami świeżego chleba, najlepiej domowej roboty!
Do takiej sałatki świetnie pasuje wytrawne białe wino z owocowymi nutami.
Smacznego!