Para ucząca się do egzaminów.
Dom i ogród

Czy warto kontynuować naukę na studiach magisterskich?

Ukończyłeś studia I stopnia i zastanawiasz się, co dalej? Ich naturalną konsekwencją są studia magisterskie. Część osób na tym etapie edukacji zastanawia się, czy kontynuować naukę, czy też skupić się już tylko na rozwoju zawodowym. Jakie korzyści da ci tytuł magistra?

Dyplom ważny dla pracodawcy

Szukając wymarzonego zatrudnienia, składasz u potencjalnego pracodawcy stosowne dokumenty. Większość z nich chętnie widzi kandydata z dyplomem uczelni wyższej. Co prawda studia magisterskie nie dają pełnej wiedzy na konkretny temat. Są jednak powszechnie traktowane jako ważny etap do podjęcia pierwszej pracy. Co dzieje się, gdy na dane stanowisko aplikuje więcej osób? Praktyka pokazuje, że osoba, która ma za sobą tylko studia licencjackie, ma mniejsze szanse niż szczęśliwy posiadacz dyplomu. Dopiero praca zweryfikuje, czy taki wybór był uzasadniony.

Absolwent, który ma większą wiedzę

Dlaczego osoba po studiach magisterskich robi lepsze wrażenie niż ktoś z dyplomem licencjata? Nowoczesne metody nauczania pozwalają podzielić edukację na studia I i II stopnia. Wybierając konkretny kierunek nie masz obowiązku kontynuować go na etapie drugim. Przykładowo, jeśli zaczynałeś edukację od jednego kierunku, jako kontynuację możesz wybrać już coś innego. Twoja wiedza będzie wtedy pełniejsza. Pierwszy etap zagwarantuje ci niezbędną wiedzę. Dzięki studiom magisterskim rozwiniesz umiejętności krytycznego myślenia. Nauczysz się pełnej analizy danych, wprawisz w dyskusjach i wymianie argumentów.

Studia magisterskie a umiejętności miękkie

Jakie cechy pracownika są najbardziej pożądane podczas procesu rekrutacyjnego? Liczą się tzw. twarde i miękkie umiejętności. Te pierwsze łatwo zmierzyć. Chodzi o konkretną wiedzę i umiejętności nabyte podczas studiów i różnego typu kursów. Pracodawcy rzecz jasna zwracają na nie uwagę, ale patrzą też na umiejętności miękkie. Zwykle wypracowuje się je na studiach II stopnia. Niektórzy uważają, że nabywamy je także z wiekiem. O jakie cechy chodzi? Są to cechy psychofizyczne i umiejętności społeczne. To, jak organizujesz sobie pracę, czy masz problem z podejmowaniem decyzji lub pracą pod wpływem stresu.

Studia II stopnia nie wykluczają pracy

Zastanawiasz się, czy długi okres nauki nie będzie kolidował z planami podjęcia pracy zawodowej? Studia magisterskie nie oznaczają przecież, że nie możesz pracować. Możesz zdobywać doświadczenie zawodowe na pół etatu. Zajęć na uczelni jest wtedy znacznie mniej, więc przy dobrej organizacji nie będą kolidować z twoją pracą. Jeśli uda ci się pogodzić jedno z drugim wiedz, że dodatkowo zapunktujesz u swojego pracodawcy. Z pewnością doceni fakt, że potrafisz pogodzić naukę z pracą. Wymaga to poświęcenia i samodyscypliny, a to cechy pożądane w każdej pracy.

Studia magisterskie można rozpocząć w dowolnym momencie. Wystarczy sprawdzić, jakie oczekiwania wobec kandydatów ma konkretna uczelnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.