Kobieta pełna energi stosuje witaminowe suplementy diety
Preparaty

Czy warto stosować witaminowe suplementy diety?

Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Potrzebujemy ich w niewielkich ilościach, ale nie jesteśmy w stanie wytworzyć tych ważnych składników samodzielnie, dlatego musimy je pozyskiwać z innych źródeł (głównie z naszej diety). Wiele osób ma problemy z utrzymaniem zdrowego, zbilansowanego żywienia. Z tego powodu coraz częściej sięgamy po suplementy, takie jak np. witamina A+E. Czy warto je stosować? Które witaminy można uzupełniać suplementami? Po jakie produkty sięgać? Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania.

Czym są witaminy?

Nasze organizmy potrzebują łącznie trzynastu różnych witamin. Zaliczamy do nich witaminy A+E, C, D i K oraz osiem witamin z grupy B. Bez odpowiedniej ilości tych ważnych składników ryzykujemy wystąpieniem przeróżnych chorób i schorzeń. Witaminy A, D, E i K są rozpuszczalne w tłuszczach, co oznacza, że ​​gdy przyjmiemy te składniki razem z pożywieniem, będą one przechowywane w naszych tkankach tłuszczowych – organizm będzie z nich czerpał według swoich potrzeb. Witaminy rozpuszczalne w wodzie (witamina C i wszystkie witaminy z grupy B) są dość łatwo wypłukiwane z naszego organizmu, więc musimy je regularnie spożywać w stałych ilościach.

Które witaminy warto suplementować?

Dla większości ludzi zdecydowanie lepsze od suplementowania witamin jest ich naturalne przyjmowanie wraz z codziennymi posiłkami. Jednak w coraz bardziej zabieganym świecie dbanie o zbilansowaną dietę może być trudne. Dlatego można sięgnąć po suplementację wybranych składników, w zależności od swoich potrzeb czy obserwowanych niedoborów.

Dla przykładu – witamina A+E świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które mają problemy z utrzymaniem prawidłowego widzenia. Ten niezwykły witaminowy duet korzystnie wpływa na wzrok, chroni przed stresem oksydacyjnym, ułatwia dbanie o kondycję skóry i chroni komórki przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Witamina A znajduje się m.in. w produktach mleczarskich i podrobach zwierzęcych, których szerokie grono osób unika. Dlatego składnik ten jest przez wielu ludzi suplementowany, często również w zestawieniu z innymi witaminami, np. w duecie z witaminą E.

Na co zwrócić uwagę, kupując suplementy?

Zawsze bardzo ważna jest jakość danego suplementu. Zakupów warto dokonywać w sprawdzonych miejscach, od marek, które cieszą się dobrymi opiniami. Przed pierwszym zastosowaniem suplementu można skonsultować jego przyjmowanie z lekarzem. Warto sięgać po produkty z jak najczystszym składem, bez zbędnych dodatków. W przypadku wspomnianej witaminy A+E dobrym wyborem będzie np. produkt na bazie oliwy z oliwek, gwarantujący wysoką przyswajalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.