Kobieta z egzemą
Choroby

Czym jest egzema i jak się ją leczy?

Egzema charakteryzuje się stanem zapalnym powierzchownych warstw skóry. Schorzenie występuje u dorosłych i dzieci. Do charakterystycznych objawów należą: zaczerwienienie, pieczenie, świąd i zmiany skórne. Leczenie egzemy polega na stosowaniu odpowiednich kosmetyków i maści przeciwzapalnych.

Co to jest egzema?

Egzema określa grupę chorób dermatologicznych, które charakteryzują się stanem zapalnym skóry. Najczęściej ma ona podłoże alergiczne. Może być wywołana nadwrażliwością na jeden z alergenów lub wrodzoną nieprawidłową odpowiedzią układu immunologicznego na działanie niektórych czynników zewnętrznych. Najczęściej pojawia się egzema na twarzy, tułowiu, kończynach, dłoniach i w fałdach skórnych. W niektórych przypadkach objawy są widoczne na całym ciele. Chorobą nie można się zarazić.

Egzema u każdego pacjenta może przebiegać inaczej, jednak do najczęściej występujących objawów zalicza się:

 • zaczerwienienie skóry,
 • uporczywy świąd i pieczenie skóry,
 • miejscowy obrzęk lub nadmierne wysuszenie,
 • Jej nadwrażliwość i skłonność do podrażnień,
 • zmiany skórne (grudki, pęcherzyki, strupki, nadżerki, plamy wystające ponad powierzchnię skóry).

Egzema u niemowląt i dzieci zazwyczaj przybiera postać atopowego zapalenia skóry. Jego objawy to zaczerwienienie i uporczywy świąd. Zmiany są obecne na twarzy, kończynach i tułowiu. U około 40% małych pacjentów choroba ustępuje z wiekiem.

Jakie są sposoby leczenia egzemy?

W leczeniu egzemy duże znaczenie ma wyeliminowanie lub ograniczenie czynnika, który powoduje lub nasila objawy. Ważna jest też odpowiednia pielęgnacja skóry. Niekiedy lekarze zalecają pacjentom stosowanie maści przeciwzapalnych i łagodzących uporczywe dolegliwości lub doustnych środków przeciwalergicznych.

Pielęgnacja przyczynia się do złagodzenia objawów oraz poprawy kondycji i wyglądu skóry. Odpowiednio dobrane kosmetyki odbudowują warstwę lipidową naskórka, która stanowi naturalną barierę ochronną skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Warto pamiętać, że złe produkty do pielęgnacji mogą przyczynić się do nasilenia problemu, dlatego przed zakupem należy dokładnie czytać ich skład. Szczególnie polecane są dermokosmetyki, ponieważ:

 • są przebadane przez dermatologów;
 • wykazują działanie lecznicze;
 • nie powodują podrażnień ani alergii;
 • nie mają w składzie konserwantów, sztucznych barwników ani alkoholu etylowego,
 • zawierają oleje roślinne, witaminy, kwas pantotenowy, glicerynę oraz substancje wspomagające o dobrym wpływie na skórę,
 • ich działanie jest potwierdzone badaniami klinicznymi,
 • mogą je stosować dzieci od pierwszego dnia życia.

Do pielęgnacji skóry z egzemą należy używać łagodnej pianki lub emulsji do mycia. Woda do kąpieli nie powinna być za ciepła. Konieczne jest też stosowanie nawilżającego balsamu do ciała oraz kremu do twarzy z filtrem przeciwsłonecznym (takie kosmetyki są oznaczone na opakowaniu symbolem SPF). Warto unikać pocierania skóry ręcznikiem i ubrań wykonanych z drażniących i szorstkich tkanin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.