Zamontowana sakwa rowerowa do siodełka
Ruch

Czym są i kiedy warto sięgnąć po sakwy rowerowe?

Sklepy rowerowe proponują przeróżne rozwiązania do jednośladów względem ich doposażenia. Dzięki temu istnieje możliwość ich lepszego dopasowania do swoich potrzeb nie tylko pod kątem wygody czy osiąganej prędkości, ale i względem bezpieczeństwa przewożonych rzeczy. Jednym z nich są sakwy rowerowe. Co to takiego? Kto i kiedy powinien po nie sięgnąć? O tym przeczytasz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Sakwy rowerowe — co to takiego?

Dłuższe wycieczki rowerowe wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale i odpowiednich dodatków, które umożliwią komfortowe podróżowanie. Do tego typu akcesoriów zalicza się sakwy na rower. Czym one są?

Sakwy rowerowe to specjalne torby, które świetnie zastępują plecak czy torbę wiezioną na plecach w czasie wycieczek. Są wygodną alternatywą szczególnie na dłuższe podróże, gdy chcemy ograniczyć przewożenie ciężarów na własnym ciele, ale równie dobrze sprawdzają się na co dzień, nawet w czasie przemieszczania się po centrum miasta. A co więcej, sakwy rowerowe tworzone są z lekkich i jednocześnie nieprzemakalnych tkanin, więc będą odpowiednim dodatkiem nie tylko w słoneczne dni, ale i te deszczowe, świetnie chroniąc włożoną do ich środka zawartość przed przemoknięciem.

Sakwy rowerowe

 

Jakie są rodzaje sakw rowerowych?

Sakwy turystyczne na rower dostępne są w sprzedaży w przeróżnych formach. Dzięki temu istnieje możliwość ścisłego dopasowania ich do własnych oczekiwań. Najczęściej poszczególne modele rozróżnia się ze względu na miejsce montażu. Są to:

  • sakwy rowerowe na bagażnik;
  • sakwy rowerowe na kierownicę;
  • sakwy rowerowe na ramę.

Sakwy dzielić można także ze względu na kształt, wielkość czy nawet kolorystykę. Warto zwrócić uwagę również na materiał. Najczęściej w sklepach rowerowych proponowane są sakwy rowerowe wodoszczelne, lecz nie każda z nich będzie cechowała się taką wartością. Dobrze jest to sprawdzić, jeśli Ci na tym zależy.

Kiedy i które sakwy rowerowe wybrać?

Typy sakw różnią się między sobą również wielkościami, co w większości uwarunkowane jest miejscem montażu. Sakwy na bagażnik są największe, ponieważ ich ciężar można równomiernie rozłożyć na bokach koła, dzięki czemu nie przeszkadzają w jeździe. Takie rozwiązanie jest idealnym wyborem na wielogodzinne, a nawet kilkudniowe wycieczki rowerowe, gdy potrzebujesz zabrać ze sobą nie tylko wodę, ale i ubranie na zmianę czy coś do jedzenia.

Sakwy na kierownice są pośrednie, jeśli chodzi o wielkość. Nie mogą one bowiem nadmiernie przeciążać przedniej części roweru. W nich z łatwością umieścisz wszystkie te rzeczy, które zawsze chcesz mieć pod ręką, np. butelkę wody czy odżywczego batonika.

W sprzedaży dostępne są także niewielkie sakwy rowerowe na ramę. Ich małe wymiary wynikają z faktu, że większe rozmiarowo umieszczone w tym miejscu utrudniałyby swobodę pedałowania. Są jednak wystarczające na wszystkie rzeczy osobiste: klucze, telefon czy portfel. Sakwa do roweru na ramę będzie więc idealnym schronieniem, które będzie nie tylko pod ręką, ale i zawsze na oku. Postaw na nią, a będziesz mieć pewność, że nikt Cię nie okradnie.

Sakwy na rower to korzystne rozwiązanie dla każdego. Odpowiednio zamontowane ochronią umieszczone w nich przedmioty przed zgubieniem (jak mogłoby mieć to miejsce np. z niezapinanej kieszeni spodni), a także przed nadmiernymi wstrząsami. Zastanów się, jaki wariant sprawdzi się w Twoim wypadku najlepiej i postaw na dobrany model sakwy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.