Zamontowana złota oprawa schodowa w domu
Dom i ogród

Czym są oprawy schodowe i do czego są potrzebne?

Dzisiaj dostępnych jest wiele nowoczesnych rozwiązań, które ułatwiają codzienne działania, zwiększają komfort życia oraz nasze bezpieczeństwo. Wszystkie powyższe funkcje pełnią oprawy schodowe. Sprawdźmy czym one są i dlaczego konkretnie warto zdecydować się na montaż takiej oprawy.

Czym są oprawy schodowe?

Mowa tutaj o niewielkich punktach świetlnych. Dlaczego oprawy schodowe noszą właśnie taką nazwę? Ponieważ stosuje się je głównie do oświetlania schodów. Przeważnie elementy te montuje się do ściany bezpośrednio nad stopniami. Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, aby konstrukcja pojawiła się w dowolnym innym miejscu, czy to w sypialni na dolnej części łóżka, czy też w salonie przy stoliku. Dowolność jest w tym obszarze bardzo duża, podobnie jak znaczne jest zróżnicowane poszczególnych opraw. Jednocześnie jednak należy podkreślić, że zdecydowanie dominują oświetlenia typu LED.

Oprawa z metalu lub szkła

Jeśli rozważasz zakup oprawy oświetleniowej na schody, powinieneś mieć świadomość, że elementy te wykonuje się z różnych materiałów. Zdecydowanie dominują metal i szkło, choć czasami można trafić również na oprawy z tworzywa sztucznego. Zdecydowanie polecamy te pierwsze dwa rozwiązania. Oprawy z plastiku zwykle cechują się mniejszą trwałością, a przede wszystkim nie zapewniają tak dobrego efektu estetycznego, jak modele z metalu i szkła.

Oprawa schodowa

Oprawy schodowe z metalu to przeważnie konstrukcje aluminiowe. Metal ten ma wiele zalet, wśród których należy wymienić przede wszystkim bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną. Pamiętaj, że oprawa zwykle znajduje się na bardzo niewielkiej wysokości, niemal zaraz nad podłożem. Dlatego dosyć często zdarza się zupełnie przez przypadek kopnąć ten element. Warto zainwestować w solidną konstrukcję, która nie ulegnie w ten sposób żadnemu uszkodzeniu. Co więcej, aluminium jest odporne na działanie czynników chemicznych i fizycznych, przez co z powodzeniem można korzystać z takich opraw również na zewnątrz. Modele szklane także są cenione bardzo wysoko ze względu na wytrzymałość, która jednak przeważnie nie jest aż tak duża jak w przypadku modeli metalowych. Dlatego w użytku zewnętrznym opcja szklana jest mniej polecana. Jeśli chodzi o estetykę, zarówno oprawy aluminiowe, jak i szklane prezentują się doskonale i pasują w zasadzie do każdego wnętrza i każdej stylizacji zewnętrznej.

Czy oprawa na schody jest potrzebna?

Zastanawiasz się może teraz, do czego w ogóle miałaby Ci być potrzebna oprawa schodowa? Po pierwsze warto zdecydować się na to rozwiązanie ze względów estetycznych. Zwyczajnie oświetlenie schodów czy podłogi wygląda interesująco. Nie bez powodu wiele firm decyduje się na montaż opraw schodowych w swoich biurach. Niemniej jest to też świetne rozwiązanie do domu jednorodzinnego.

Nie można pominąć również kwestii praktycznej. Otóż oprawa schodowa zwyczajnie ułatwia korzystanie ze schodów, czyniąc je bezpieczniejszymi. Dzięki temu oświetleniu doskonale widzisz stopnie, bez konieczności włączania górnego światła, co oznacza istotną oszczędność energii. Tym samym oprawa na schody, którą można wykorzystać też w innych miejscach, to korzyść estetyczna i praktyczna.

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.