Artykuł sponsorowany.
Chirurgia naczyniowa jest jedną z gałęzi chirurgii. Zajmuje się ona diagnozowaniem i leczeniem nieprawidłowości w obrębie naczyń krwionośnych – tętniczych i żylnych – oraz naczyń limfatycznych. Czym dokładnie zajmuje się specjalista tej dziedziny, czyli chirurg naczyniowy?
Czym zajmuje się chirurg naczyniowy?
Chirurg naczyniowy jest specjalistą, który zajmuje się leczeniem chorób układu naczyniowego. W obszarze jego zainteresowania są patologie naczyń żylnych, tętniczych i limfatycznych. Wyjątkiem są schorzenia wchodzące w zakres kardiochirurgii i neurochirurgii.
Jakimi chorobami zajmuje się chirurg naczyniowy?
Najważniejsze problemy zdrowotne, którymi zajmuje się chirurg naczyniowy to m.in.:
- ostre i przewlekle choroby żył:
- żylaki kończyn dolnych,
- przewlekłe owrzodzenia żylne,
- żylna choroba zakrzepowo-zatorowa,
- niewydolność żylna,
- choroby zapalne układu krążenia,
- nowotwory układu naczyniowego,
- zator tętnicy płucnej,
- niedokrwienie mózgu o podłożu naczyniowym,
- zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń.
Jakie badania wykonuje chirurg naczyniowy?
Najczęściej do chirurga naczyniowego trafiają osoby skarżące się na uczucie ciężkości, puchnięcie w okolicach kostek czy skurcze i pieczenie nóg. Dużo pacjentów zgłasza również żylaki, pajączki czy drętwienie w kończynach. Do chirurga naczyniowego trafiają również osoby, które odczuwają ból za mostkiem, mają kaszel i powtarzające się duszności. Objawy te mogą mówić o zatorze tętnicy płucnej.
Podczas wizyty u chirurga naczyniowego, specjalista wykonuje najczęściej takie badania, jak:
- USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych,
- USG Dopplera kończyn dolnych i górnych,
- USG Dopplera żył kończyn dolnych i górnych,
- USG Dopplera tętnic trzewnych.
USG Dopplera jest badaniem nieinwazyjnym i pomaga w diagnozie wielu chorób.
Metody leczenia stosowane w chirurgii naczyniowej
Po postawieniu diagnozy chirurg naczyniowy może zadecydować, którą metodę leczenia wybrać – nieinwazyjną, małoinwazyjną lub jeżeli jest taka konieczność, skierować pacjenta na operację. W chirurgii naczyniowej stosuje się techniki wewnątrznaczyniowe i zabiegi klasyczne otwartej operacji. Najczęściej stosowane metody to:
- skleroterapia – wykorzystuje się ją w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej,
- angioplastyka balonowa – do tętnicy wprowadza się specjalny cewnik zakończony balonikiem rozprężającym się w zwężonym miejscu i poszerzającym się w tym samym czasie,
- wszczepienie stentu – metodę tą stosuje się w tętnicy biodrowej, udowej i szyjnej,
- wszczepienie stentgraftu – metoda stosowana kiedy tętnica jest uszkodzona lub w przypadku wystąpienia przetoki tętniczo-żylnej,
- aterektomia – polega na usunięciu bądź redukcji blaszek miażdżycowych.
W zależności od sytuacji, chirurg stosuje zabiegi klasyczne, które wykonywane są w znieczuleniu ogólnym. Wiążą się one z większą inwazyjnością i dłuższym czasem powrotu do zdrowia.
Umów się na wizytę do chirurga naczyniowego w partnerskiej przychodni Jutro Medical!
Jutro Medical jest przychodnią, która działa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Zarówno jej założyciele jak i cały pracujący w niej zespół lekarski wiedzą, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. W swojej ofercie mają nie tylko usługi POZ, ale również konsultacje z chirurgiem naczyniowym w jednej z ich partnerskich przychodni. Wejdź na stronę Jutro Medical i dowiedz się więcej!