Mężczyzna pływa na desce SUP
Ruch

Deska SUP – czy dla każdego?

Artykuł partnera.

Stand Up Paddleboarding, w skrócie nazywany SUP, to dynamicznie rozwijający się sport wodny, podobnie jak kitesurfing czy windsurfing wykorzystujący deski. W przypadku SUP nie jest to jednak sport ekstremalny, a zajęcie łączące aktywność fizyczną z relaksem i możliwością odpoczynku na świeżym powietrzu. Czy faktycznie deska SUP jest odpowiednia dla każdego? Co jest potrzebne do rozpoczęcia swojej przygody z wiosłowaniem w pozycji stojącej i jak wybrać swoją pierwszą deskę?

SUP – ogólnorozwojowy sport wodny i relaks na łonie przyrody

W odróżnieniu od innych sportów wodnych, wykorzystujących deski, wiosłowanie na desce SUP nie wymaga ponadprzeciętnej sprawności fizycznej, wielu godzin szkolenia ani mnóstwa akcesoriów dodatkowych. W rzeczywistości jest to sport odpowiedni niemal dla wszystkich miłośników ruchu i relaksu nad wodą. Deską pływa się w pozycji stojącej, kontrolując jej ruch za pomocą specjalnego wiosła. Aktywność ta angażuje wiele partii mięśni – od ramion, przez mięśnie pleców po nogi. Nie wymaga jednak ponadprzeciętnej kondycji fizycznej ani wyjątkowej sprawności.

Dzięki angażowaniu wielu partii mięśni, SUP poprawia ogólną wydolność organizmu, zwiększa siłę, wpływa korzystnie na zdolności motoryczne i poczucie równowagi. Jednocześnie, sport ten nie obciąża nadmiernie stawów, jest więc odpowiedni również dla osób starszych. Ogromna zaletą wiosłowania na desce jest bliski kontakt z naturą. Plusk wody i szum wiatru działają kojąco. Poza tym jest to świetny sposób na przyglądanie się przyrodzie z bliska – na desce można podpłynąć do niemal każdego brzegu, zajrzeć do ptasiego gniazda w szuwarach, albo cieszyć się słońcem i wodą, samemu lub z przyjaciółmi.

Jak zacząć przygodę z SUP?

Choć przygodę z SUP zacząć może niemal każdy, to na początek potrzebne będą jednak pewne minimalne umiejętności oraz sprzęt wraz z akcesoriami. Po pierwsze, jak w przypadku wszystkich sportów wodnych, konieczna jest umiejętność pływania. Oczywiście, można polegać na kamizelce ratunkowej, jednak wydaje się, że takie podejście jest nieco sprzeczne z ideą aktywności fizycznej związanej z wodą.

Deska SUP

Poza tym konieczna będzie odpowiednia deska SUP, jednopiórowe wiosło (tzw. pagaj) oraz leash, czyli zabezpieczenie w postaci linki z opaską, mocowanej na kostce lub pod kolanem użytkownika, łączącej go z deską. Warto wyposażyć się również w kamizelkę ratunkową.  Ponieważ sport ten z roku na rok zyskuje na popularności, w wielu ośrodkach sportowo-rekreacyjnych nad zbiornikami wodnymi dostępna jest szeroka oferta kursów i szkoleń, także dla początkujących adeptów SUPów.

Jak wybrać odpowiednią deskę SUP?

Pierwszą deskę można wypożyczyć – oferta wypożyczalni sprzętu wodno-rekreacyjnego coraz częściej obejmuje również deski typu stand up paddle. Wiosła przeznaczone do nich posiadają regulację długości, zatem bez trudu dopasować można je do indywidualnych potrzeb użytkownika. Jeśli jednak po pierwszych godzinach na wodzie złapiemy bakcyla wiosłowania na stojąco, warto zainwestować w swój własny sprzęt. Na stronie https://easy-surfshop.pl/do/cat/sup/sup znaleźć można szeroką gamę desek. Jak wybrać najodpowiedniejszą dla siebie?

Deski SUP dzieli się zasadniczo na dwa podstawowe typy – deski sztywne i pneumatyczne. Te pierwsze są gotowe do pływania od razu, bez konieczności specjalnego przygotowywania. Zapewnia to łatwość użytkowania. Są one uznawane również za szybsze i nieco bardziej stabilne na fali od pneumatycznych, jednak ich transport może być bardziej kłopotliwy. Deski pneumatyczne z kolei wymagają nadmuchania. Po napełnieniu powietrzem są jednak wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, a ich sztywność jest porównywalna do desek twardych. Konkretny model deski powinien zostać dobrany również do wagi użytkownika, jego umiejętności, oraz warunków, w których deska ma być użytkowana. Dla początkujących polecana jest uniwersalna deska typu allround.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.