Piramida żywieniowa to bardzo ważny aspekt zdrowej diety
Zdrowie

Dlaczego piramida żywienia jest tak ważna?

Piramida żywieniowa to graficzny sposób na czytelne przedstawienie podstawowych zasad zdrowego odżywiania. Informuje, w jaki sposób komponować dietę i na jakich produktach powinno się opierać tworzenie jadłospisu zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest piramida żywieniowa.

Czym jest piramida żywieniowa?

Piramida żywieniowa w klarowny sposób ukazuje najważniejsze zasady zdrowego odżywiania opracowane przez specjalistów. Wyróżniamy przy tym 3 podstawowe rodzaje piramidy. Należą dla nich te dedykowane dla dzieci, osób dorosłych oraz seniorów i uwzględniają zmieniające się zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki odżywcze. Ułatwia tym samym codzienne planowanie dobrze zbilansowanych posiłków.

Piramida żywienia przedstawia wszystkie grupy produktowe, których nie powinno zabraknąć w codziennej diecie. Schemat tłumaczy jednak, które z nich powinniśmy jeść w największych ilościach. Warto przy tym zaznaczyć, iż wskazówki te przydadzą się osobom zdrowym, które nie cierpią na żadne nietolerancje i alergie pokarmowe. Jej głównym celem jest profilaktyka zdrowia.

Jak wygląda piramida żywieniowa dla dorosłych?

Podstawą piramidy żywieniowej osób dorosłych jest aktywność fizyczna. To właśnie sport obok odżywiania pozwala na zachowanie zdrowia oraz jest najskuteczniejszą profilaktyką. To właśnie ruch powinien stać się podstawą naszej rutyny i towarzyszyć nam każdego dnia. Kolejny poziom schematu wyznaczają warzywa i owoce, stanowiące podstawowe źródło witamin i składników odżywczych. Podstawowa zasada dietetyczna mówi, że do każdego z 5 posiłków powinniśmy dodawać warzywo lub owoc.

Na następnych poziomach znajdziemy kolejno pełnoziarniste produkty zbożowe oraz nabiał, który stanowi niezastąpione źródło białka. W zależności od swoich preferencji żywieniowych możesz sięgać zarówno po mleko, jak i produkty fermentowane takie jak kefiry i jogurty. Na kolejnym stopniu znalazło się białko, które możesz jeść pod postacią mięsa, ryb oraz roślin strączkowych. Na samym szczycie zobaczymy tłuszcze, których powinno być w naszej diecie najmniej.

Jak skomponować zdrową dietę?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne w codziennym życiu jest prawidłowe odżywianie. Samodzielne komponowanie jadłospisu oraz gotowanie przysparza jednak licznych problemów osobom aktywnym zawodowo. Brak czasu i energii skłania nas do sięgania po niezdrowe alternatywy. Chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe? Nie masz jednak chęci na regularne gotowanie?

Odpowiedzią na Twoje potrzeby może okazać się catering dietetyczny. Firma Body Chief specjalizuje się w przygotowywaniu smacznych i zbilansowanych posiłków. Szeroki wybór oferty pomoże Ci w realizowaniu Twoich własnych celów dietetycznych. Na stronie znajdziesz różnorodne pakiety, które odpowiedzą na Twoje indywidualne zapotrzebowanie energetyczne. W zależności od swoich potrzeb możesz wybrać zarówno dietę redukcyjną na odchudzanie, jak i jadłospis dla sportowców. Ponadto specjaliści przygotują dla Ciebie menu wegańskie, wegetariańskie, o niskim indeksie glikemicznym oraz dietę sezonową.

Źródło: https://bodychief.pl/blog/651238-piramida-zywieniowa-2023-czym-jest-piramida-zdrowego-zywienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.