mierzenie ciśnienia ciśnieniomierzem
Choroby

Dlaczego warto regularnie korzystać z ciśnieniomierza?

Regularne korzystanie z ciśnieniomierza jest skutecznym sposobem wychwycenia objawów wielu bardzo groźnych dla życia chorób. Niestety, ale nadciśnienie tętnicze doprowadza do uszkodzenia serca, mózgu oraz nerek. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości urządzenie, które pomoże łatwo i szybko dokonać pomiaru ciśnienia.

Jakie objawy występują przy nadciśnieniu tętniczym?

Ze statystyk wynika, że z prawidłowym ciśnieniem tętniczym krwi w Polsce ma problem już co trzecia osoba. Są to więc druzgocące wiadomości, ponieważ nadciśnienie tętnicze przyczynia się do rozwoju takich chorób jak miażdżyca, choroba wieńcowa, udar mózgu oraz zawał serca. Dlatego tej choroby nigdy nie wolno bagatelizować.

Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego informuje, że ciśnienie, które powinno być leczone, to takie, gdzie wartość pomiaru wynosi 140/90 mm Hg i więcej. W większości przypadków jednak problem tej choroby jest taki, że u chorych nieprawidłowe ciśnienie nie powoduje żadnych niepokojących objawów.

Nieodpowiednią wartość ciśnienia zobaczymy dopiero w momencie, gdy wykonamy jego pomiar. Wielu chorych, którzy cierpią na nadciśnienie, skarży się również na takie objawy jak:

  • zawroty i bóle głowy,
  • bezsenność,
  • potliwość,
  • kołatanie serca,
  • zimne kończyny,
  • uderzenia gorąca,
  • zaburzenia widzenia,
  • niewłaściwa praca nerek,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • obrzęki.

Trzeba również pamiętać o tym, że nadciśnienie nie powoduje żadnego bólu, ale brak bólu wcale nie oznacza, że nie występuje u nas dana choroba. Dlatego warto zamówić do domowego użytku wysokiej klasy ciśnieniomierz naramienny, który umożliwi szybki i skuteczny pomiar.

Czy warto regularnie wykonywać pomiar ciśnienia?

Jeżeli chcemy zadbać o nasze zdrowie i zapobiec nadciśnieniu tętniczemu to warto regularnie wykonywać pomiary ciśnienia. Tylko w ten sposób będziemy mogli dowiedzieć się, czy nasze ciśnienie krwi jest w normie. W tym celu najlepiej jest zakupić ciśnieniomierz na własność albo wybrać się do lekarza specjalisty.

Warto podkreślić to, że pomiary w gabinecie lekarskim mogą różnić się od rzeczywistych wartości ciśnienia, gdyż u większości osób występuje tzw. ” efekt białego fartucha” i dlatego ciśnienie jest wyższe. Zdecydowanie lepiej jest wykonywać pomiary w domowych warunkach, gdzie chory jest spokojny i rozluźniony, dzięki czemu wykazane wartości są znacznie bardziej wiarygodne.

Jaki ciśnieniomierz najlepiej wybrać?

Na polskim rynku najpopularniejsze Są dwa rodzaje ciśnieniomierzy – elektryczne i sprężynowe. Do mierzenia ciśnienia w domu najlepsze będą ciśnieniomierze elektryczne.

Za pomocą takiego urządzenia pomiar jest bardzo łatwy i szybki, ponieważ wykonuje się go na ramieniu albo na nadgarstku. Wystarczy nacisnąć jeden guzik, aby ciśnieniomierz sam dokonał pomiaru. Taki produkt posiada czytelny wyświetlacz oraz sprawdzony algorytm pomiaru, dzięki czemu wyniki są jak najbardziej wiarygodne.

Sprężynowe ciśnieniomierze zamawiane są najczęściej przez placówki medyczne, gdyż pomiar wymaga użycia obu rąk. Urządzenie składa się z teleskopu umieszczonego w zgięciu łokcia oraz z nakładanego na przedramię specjalnego mankietu. Lekarz czy pielęgniarka dokonuje pomiaru i sprawdza wartości na manometrze.

Najnowocześniejsze urządzenia zostały wyposażone w bezprzewodową komunikację Bluetooth, dzięki czemu mogą przekazać informację do lokalnego Centrum Zdrowia. W ten sposób można szybko podjąć właściwą diagnozę oraz leczenie, a nawet interwencje w razie sytuacji zagrażającej życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.