Ręczniki papierowe to stały element wyposażenia kuchni niemalże w każdym domu. Świetnie sprawdzają się do szybkiego przecierania blatów czy półek z zabrudzeń, a dodatkowo są bardzo higieniczne, więc można ich używać do wycierania rąk. Na tym jednak nie kończą się ich zastosowania. Ręczniki papierowe bowiem doskonale pochłaniają wilgoć i tłuszcz, co można wykorzystać, np.: podczas gotowania, przechowywania żywności czy codziennego sprzątania.
Przechowywanie żywności oraz naczyń kuchennych
Papier Regina, zwłaszcza dwuwarstwowy o wysokiej wytrzymałości, to niezastąpiona pomoc nie tylko w codziennym sprzątaniu, ale również w przechowywaniu żywności. Ręczniki papierowe rewelacyjnie chłoną wilgoć, dlatego różnego rodzaju produkty spożywcze, np.: owoce, wystarczy przed włożeniem do plastikowego pojemnika wyłożyć wcześniej cienką warstwą miękkiego papieru. Doskonale sprawdzają się także do przedłużania świeżości koperku lub natki pietruszki. Dodatkowo ręcznik papierowy można wykorzystać do mrożenia chleba. Pieczywo przed włożeniem do zamrażarki wystarczy owinąć papierem, który wchłonie nadmiar wilgoci i spowoduje, że chleb będzie bardziej świeży.
Kuchenne akcesorium można wykorzystać także jako ochronę przed rysowaniem się powierzchni naczyń, w szczególności, gdy na półce ustawione są jedno na drugim. Wówczas wystarczy jeden fragment ręcznika położyć między nimi i w taki sposób przechowywać talerze, garnki czy patelnie.
Pochłanianie nadmiaru tłuszczu w czasie gotowania
Ręczniki papierowe skutecznie chłoną również tłuszcz, dlatego idealnie sprawdzają się do pozywania się nadmiernej ilości oliwy ze smażonych potraw, jak: kotlety, frytki, ryby, warzywa, dzięki czemu będzie ona zdrowsza. Dodatkowo można nim owinąć butelkę oleju, która podczas gotowania najczęściej jest tłusta i wyślizguje się z rąk. Aby ręcznik lepiej trzymał się na butelce, wystarczy owinąć do dodatkowo gumką recepturką.
Prace porządkowe w domu
Papierowe ręczniki to niezastąpiona pomoc w różnego rodzaju porządkowych pracach domowych. Szybko i skutecznie usuną świeże plamy z tłuszczu, rozlaną wodę z blatu czy resztki jedzenia ze stołu. Dodatkowo z ich pomocą można łatwo oczyścić brudną mikrofalówkę. Wystarczy na talerzu umieścić kilka warstw ręcznika, a następnie spryskać go wodą (można dodać również kilka kropel soku z cytryny) i włączyć urządzenie na 1 minutę. Para wodna zwilży ściany mikrofalówki, dzięki czemu będzie z nich łatwiej usunąć zaschnięte resztki jedzenia czy tłuszcz.