Dziewczyna z depresją oparta o most nad rzeką
Psychologia

Dobry psychiatra Twoim sojusznikiem w walce z depresją

Depresja to poważny stan chorobowy, którego najważniejszym symptomem jest znacznie obniżony nastrój. Depresję należy zdiagnozować jak najszybciej, a później leczyć u profesjonalisty. Twoim sojusznikiem w walce z tą chorobą będzie dobry psychiatra, który nie tylko wypisze odpowiednie leki, ale także porozmawia i przeprowadzi dokładny wywiad.

Objawy depresji i diagnoza

Depresja dotyka na świecie wiele milionów ludzi, a zgodnie z najnowszymi statystykami na depresję w Polsce cierpi około 1,5 miliona osób. Dane te mogą być jednak niedoszacowane, ponieważ niestety nie wszyscy zgłaszają się do lekarza, przez co choroba dalej się rozwija. Depresja definiowana jest jako stan długotrwałego obniżenia nastroju, który powoduje brak chęci do życia i spadek satysfakcji z codziennego funkcjonowania. Do najważniejszych objawów depresji można zakwalifikować:

  • smutek, który jest długotrwały,
  • brak zainteresowań,
  • utrata chęci do życia,
  • niska samoocena,
  • problemy ze snem (mogą objawiać się bezsennością lub przebudzaniem nad ranem),
  • zaburzenia apetytu (najczęściej spadek chęci do jedzenia),
  • płacz bez powodu,
  • czasami dodatkowo u osoby chorej pojawia się nasilony lęk,
  • w skrajnych przypadkach dochodzi do autoagresji, samookaleczania się, a także myśli i prób samobójczych.

Depresję należy zdiagnozować jak najszybciej, aby choroba nie przejęła kontroli. Właśnie dlatego duże znaczenie ma samodzielne zaobserwowanie niepokojących objawów i wybranie się do specjalisty. Czasami zdarza się, że symptomy depresji zauważają bliskie osoby i to one decydują się na szukanie wsparcia i pomocy dla osoby chorej.

Jeśli jesteś z Małopolski, na pewno znajdziesz dobrego psychiatrę w Krakowie.

W jaki sposób leczyć depresję?

Istnieją dwie główne metody leczenia depresji, przy czym najczęściej są one ze sobą łączone, ponieważ przynosi to najlepsze efekty. Pierwsza metoda to farmakoterapia, czyli podawanie pacjentowi leków przeciwdepresyjnych. Takie środki medyczne może przepisać psychiatra, natomiast nie może tego zrobić psycholog. Drugą metodą jest podjęcie psychoterapii u wykwalifikowanego specjalisty. Zwykle proces psychoterapii trwa od kilku miesięcy do kilku lat.

Depresja to choroba, z którą można wygrać przy wsparciu dobrego psychiatry

W przypadku pojawienia się symptomów depresji, bardzo duże znaczenie ma szukanie profesjonalnej pomocy. Najlepiej wybrać się do psychiatry, czyli lekarza, który może nie tylko przepisać leki, ale także zdiagnozować chorobę i poprowadzić psychoterapię. Świetnym rozwiązaniem jest wybranie się do psychiatry, który ukończył nie tylko studia medyczne, ale także kurs psychoterapii (na przykład z nurtu psychodynamicznego).

Bardzo dobry psychiatra – Kraków ma wielu specjalistów do zaoferowania

W Krakowie można znaleźć wielu renomowanych psychiatrów. Teoretycznie leki przeciwdepresyjne może przepisać lekarz rodzinny. Należy jednak pamiętać, że lekarz rodzinny nie jest ekspertem w dziedzinie zdrowia psychicznego. Właśnie dlatego najlepszą opcją jest rozmowa z psychiatrą.

Wielu dobrych psychiatrów w Krakowie można znaleźć przez Internet. Najlepiej przeczytać opinie na temat każdego specjalisty, a także sprawdzić rekomendacje. W ten sposób można wybrać najlepszego lekarza z danej dziedziny.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?

Przed pierwszym spotkaniem z psychiatrą, warto przygotować się na to, że specjalista zada wiele pytań. Pytania te mogą dotyczyć dotychczasowych chorób psychicznych, a także historii rodzinnej, zażywanych leków, innych chorób, doświadczeń życiowych, wydarzeń, które mogły spowodować depresję, konkretnych objawów i odczuć. Psychiatra może zaproponować farmakoterapię i przepisać konkretne leki.

Dobry specjalista może zaoferować także psychoterapię, która odbywać się będzie raz lub dwa razy w tygodniu przez okres od kilku miesięcy do kilku lat. Wybierając dobrego psychiatrę, można pokonać depresję. Ważna jest także indywidualna motywacja, wola do wyleczenia się z zaburzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.