Drewniane zabawki dla dzieci
Dom i ogród

Drewniane zabawki dla dzieci vs. plastikowe – co wybrać?

Choć wykonane z tworzywa sztucznego zabawki wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością wśród dzieci i ich rodziców, coraz więcej osób decyduje się na zakup drewnianych produktów. Nie tylko ze względu na ich estetykę, ale też liczne zalety. Jakie? Czy warto zamienić plastikowe zabawki na drewniane? A może lepiej pozostać przy tych pierwszych?

Zabawki z drewna i plastiku – trwałość

Nie ulega wątpliwości, że na tym polu przewagę mają wykonane z drewna zabawki. Plastikowe modele skutecznie przyciągają wzrok i zachwycają kolorami, ale są mniej odporne na zniszczenie. Drewno to solidny materiał o wysokiej wytrzymałości. W przeciwieństwie do zabawek z tworzywa sztucznego, które nierzadko ulegają pęknięciom, złamaniom czy innym uszkodzeniom, drewniane pełnią swoją rolę przez długi czas. 

Nawet w przypadku intensywnego użytkowania i licznych testów, jakim maluchy często poddają swoje zabawki, drewniane modele pozostaną niezniszczalne. Jeśli więc szukasz trwałej zabawki, która zostanie z Twoim dzieckiem na dłużej, drewniany produkt z pewnością będzie lepszym wyborem.

Drewniane vs. plastikowe zabawki – bezpieczeństwo

Trwałość drewnianych zabawek czyni je znacznie bezpieczniejszymi dla dzieci. W przypadku podatnych na uszkodzenia plastikowych modeli, maluch może zranić się pękniętym elementem lub wziąć do ust jeden z odłamków. Dodatkowo, wiele wykonanych z tworzywa sztucznego produktów zawiera toksyczne dla smyków substancje, takie jak bisfenol A czy ftalany. Nie ma ich w zabawkach z drewna.

Dostępne w sklepie internetowym Mamabrum.eu modele nie posiadają ostrych krawędzi, a ich powierzchnia jest niezwykle gładka. Spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz obowiązujące w UE normy. Pokryte nietoksycznymi farbami, nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia dzieci. Wręcz przeciwnie, gwarantują im bezpieczną zabawę, bez ryzyka zranienia. To wysokiej jakości modele, stworzone z troską o każdy detal.

Tworzywo sztuczne vs. drewno – walory estetyczne

Dostępne w żywych kolorach zabawki z plastiku to niewątpliwie spełnienie dziecięcych marzeń. Drewniane modele jednak coraz częściej stanowią dla nich stonowaną i atrakcyjną alternatywę. Naturalny materiał zachwyca prostotą, a widoczna faktura drewna wzbudza ciekawość maluchów. Producenci drewnianych zabawek stawiają na minimalizm. Zamiast intensywnych odcieni często wybierają delikatne, pastelowe i przyjemne dla oczu. W rezultacie dzieci chętnie po nie sięgają.

Zabawki z drewna dla dzieci nie tylko urzekają wyglądem, ale też zapachem. Są przyjazne dla środowiska i posiadają ekologiczny charakter, który czyni je wyjątkowymi. Dostarczają dzieciom rozrywki, a jednocześnie zdobią ich pokoje, wprowadzając do nich pełną ciepła i przytulności atmosferę. Pobudzają zmysły dziecka, lecz nie prowadzą do ich nadmiernej stymulacji. Doskonale sprawdzą się w roli prezentu zarówno dla małych, jak i dla nieco starszych smyków.

Drewniane i plastikowe zabawki – stymulacja rozwoju

Zarówno zabawki z drewna, jak i z plastiku wykorzystywane są nie tylko jako źródło rozrywki, ale też wsparcie dla rozwoju dzieci. Wykonane z tworzywa sztucznego modele często mają interaktywny charakter. Przyciągają uwagę dzieci kolorami i dźwiękami. Mogą jednak okazać się dla nich przytłaczające. Drewniane produkty z kolei wyróżnia z reguły prosta konstrukcja. Sposób ich zastosowania zależy w dużej mierze od wyobraźni dziecka. Dzięki mnogości ich funkcji, zabawki z drewna nigdy się nie nudzą, a korzystając z nich, maluchy rozwijają swoją kreatywność, uczą się samodzielności i wzmacniają pewność siebie.

W sklepach znaleźć można drewniane układanki, sortery i klocki, które sprzyjają kształtowaniu sprawności manualnej smyków oraz ich wyobraźni przestrzennej. Wspomagają także naukę kolorów i kształtów. Drewniany bujak lub jeździk to niezawodne wsparcie dla rozwoju motorycznego oraz koordynacji ruchowej. Łamigłówki z drewna z kolei rozwijają u dzieci umiejętność logicznego myślenia i liczenia, wpływając na rozwój poznawczy maluchów.

Edukacyjne zabawki z drewna i tworzywa sztucznego

Zabawki drewniane, podobnie jak wykonane z tworzywa sztucznego to fantastyczna pomoc dydaktyczna w procesie edukacji smyków. Zachęcają maluchy do zdobywania nowych informacji i odkrywania świata. Są to m.in. liczydła, proste gry matematyczne, instrumenty muzyczne, tablice edukacyjne i dużo więcej. W szerokim wachlarzu dostępnych możliwości bez trudu można znaleźć produkty dostosowane do wieku i aktualnych potrzeb rozwojowych swojej pociechy.

Jeśli szukasz ekologicznych i trwałych zabawek o prostej budowie i minimalistycznym designie, drewniane modele niewątpliwie spełnią Twoje oczekiwania. Wyróżnia je także stabilna konstrukcja, która – w przypadku dużych zabawek, takich jak kilkupiętrowy domek dla lalek czy warsztat majsterkowicza – zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa zabawy. Niezależnie jednak od tego, czy wybierzesz dla swojego dziecka drewniane, czy plastikowe produkty, postaw na wysoką jakość wykonania oraz sprawdzonych producentów, cieszących się dużym zaufaniem wśród rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.