nie wolno zostawiać dzieci samych w domu
Dom i ogród Psychologia Rodzicielstwo Związki

Dziecko samo w domu

W artykule dowiecie się, jakie restrykcje wiążą się z pozostawieniem dziecka samego w domu bez opieki i od ilu lat może zostawać samo.

Klucz na szyi

Minęły czasy, kiedy dzieci bawiły się samopas na podwórkach, miały własne klucze do mieszkań i domów oraz były uczone samodzielności i uwagi (nie wpuszczaj nikogo do środka). Inne były relacje sąsiedzkie – dzieci wiedziały, że mogą zwrócić się do sąsiada w razie nagłego wypadku. Dziś w czasach nieczulicy społecznej rodzice mają spore problemy, bo przyjęło się, że opieka odbywa się przez całą dobę bez żadnych wyjątków.

Normy prawne

Według polskiego prawa nie ma norm ustalających wiek, w którym można pozostawić dziecko bez opieki. Jest jedynie zapis, że karalne jest pozostawienie dziecka do lat siedmiu w okolicznościach, które stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia. Kara nie jest zbyt restrykcyjna – nagana albo grzywna.

Polska rzeczywistość

1 na 4 dzieci zostaje pozostawione samo przez rodziców w domu bez opieki przynajmniej razy w tygodniu, na czas dłuższy niż godzina. Nie można popadać jednak w skrajności i należy wpajać dziecku niebezpieczeństwa, które kryją się na niego w mieszkaniu. Od nas samych także wiele zależy. Wypadki zdarzają się i w czasie obecności rodziców, dlatego chowajmy zapałki, zapalniczki, chemiczne środki czystości i niebezpieczne narzędzia z daleka od malutkich rączek.

Nawet dorośli i nastolatki obawiają się zostawać same w domu. Zawsze może zdarzyć się awaria, włamanie lub inna sytuacja kryzysowa, która wywoła panikę i lęk.

Zaufanie

Gdy koniecznie nie mamy z kim zostawić dziecka i sytuacja wydaje się nie do ogarnięcia i musimy bezwzględnie natychmiast wyjść pozostawiając malucha samego musimy pamiętać o ryzyku. Należy powiadomić o tym malca, dać telefon oraz kartkę z adresem do którego się udajemy, oraz numer alarmowy 112. Należy poinstruować dziecko, zabronić rozmawiać i otwierać obym, zabronić zbliżać się i dotykać okien oraz kuchenki gazowej, a na końcu pamiętajmy o zaufaniu. Jeśli wychowaliśmy pociechy na rozsądnych małych ludzi, nie musimy się niczego obawiać.

One thought on “Dziecko samo w domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.