Ergonomia pracy w gabinecie stomatologicznym
Zdrowie

Ergonomia pracy w gabinecie stomatologicznym – jak o nią zadbać?

Artykuł partnera.

Odpowiednie urządzenie gabinetu stomatologicznego znacząco wpływa na komfort i wygodę pracy lekarzy oraz jego asystentów. Dodatkowo przekłada się to na samopoczucie pacjentów. Ważna jest zatem odpowiednia aranżacja wnętrz z poprawnym ustawieniem wyposażenia. Istotne będzie także oświetlenie oraz dobór barw.

Jaką rolę pełni wyposażenie gabinetu stomatologicznego względem ergonomii pracy?

Gabinet stomatologiczny będzie ergonomiczny i funkcjonalny, gdy w optymalny sposób zostaną w nim rozmieszczone meble, zwłaszcza unit, fotel pacjenta oraz krzesło lekarza. Praca stomatologa wymaga ogromnej precyzji, skupienia oraz wytrzymałości fizycznej. Przeprowadzanie badań, zabiegów czy leczenia zębów zazwyczaj odbywa się w pozycji siedzącej, którą lekarz przyjmuje przez wiele godzin dziennie. Stąd też stomatolodzy najczęściej borykają się ze schorzeniami narządu ruchu. Mowa tutaj głównie o odcinku lędźwiowym, szyjnym i krzyżowym kręgosłupa. Kluczowe jest zatem odpowiednie ułożenie ciała podczas wykonywanej procedury medycznej.

Tutaj doskonale sprawdza się taboret medyczny (z oparciem lub bez). Jego głównym zadaniem jest utrzymanie prawidłowej postawy, a także komfort i ergonomię pracy. Jest to spore ułatwienie dla wielogodzinnej pracy lekarzy. Taboret charakteryzuje się minimalistycznym wykonaniem oraz odpowiednim wyprofilowaniem, dzięki czemu stomatolog może swobodnie manewrować swoim ciałem. Takie zastosowanie sprawia, że praca staje się przyjemniejsza, gdyż lekarz w dowolnej chwili może zmienić swoje ułożenie i zyskać jak najwięcej przestrzeni do badań czy leczenia.

Niewątpliwie najważniejszym wyposażeniem każdego gabinetu stomatologicznego jest unit dentystyczny. W zależności od stopnia zaawansowania może on składać się z wielu elementów. Podstawowym wyposażeniem każdego unitu jest fotel zabiegowy, konsola lekarska, lampa zabiegowa, ssaki i ślinociągi, spluwaczka oraz sterownik nożny. Niezwykle ważne jest prawidłowe ustawienie unitu oraz aranżacja przestrzeni wokół niego. Wpływa to na komfort i wygodę pacjentów oraz personelu medycznego. W trakcie swojej pracy stomatolog musi mieć swobodny dostęp zarówno do wszystkich elementów unitu, niezbędnych narzędzi, jak i jamy ustnej pacjenta.

Ergonomia pracy w gabinecie stomatologicznym

Ważna jest również możliwość niczym nieograniczonego przemieszczania się w obrębie pola swojej pracy. Co istotne, przy unicie zazwyczaj obecna jest również asysta, która także musi mieć swobodny dostęp do pacjenta. Unit dentystyczny umożliwia wykonywanie większości zabiegów oraz badań w ergonomicznych i komfortowych warunkach.

Najważniejszą częścią unitu jest fotel dedykowany pacjentom. Jego konstrukcja jest zaprojektowana tak, aby każda osoba mogła ułożyć się w wygodny sposób. Komfortowa pozycja pacjenta przekłada się na lepszą pracę stomatologa. Istotną funkcją fotela zabiegowego jest możliwość jego sterowania z poziomu monitora dotykowego bądź systemu nożnego. Mowa tutaj zarówno o regulacji wysokości, jak i pochyleniu fotela tak, aby pacjent czuł się komfortowo, a stomatolog miał nieograniczoną przestrzeń do badań czy zabiegów. Podczas wyboru miejsca na unit stomatologiczny należy wziąć pod uwagę komfort i wygodę lekarza oraz pacjenta, a także poszanowanie jego prywatności, szczególnie w przypadku przeszklonych gabinetów.

W niedalekiej odległości od fotela zabiegowego powinien być ustawiony asystor stomatologiczny. Umieszczone w nim niezbędne przyrządy, narzędzia oraz akcesoria muszą być w zasięgu ręki stomatologa. Asystory wyposażone są w szuflady, dzięki którym możliwa jest odpowiednia klasyfikacja poszczególnych elementów oraz łatwa dostępność do konkretnych akcesoriów. Dodatkowo taki sposób przechowywania znacząco ułatwia utrzymanie porządku oraz higieny, a także sterylności wszelkich narzędzi. Mimo swoich niewielkich rozmiarów asystory pełnią niezwykle ważną funkcję w każdym gabinecie stomatologicznym. Znacząco usprawniają prace lekarzy oraz asystentów, co przekłada się na lepszą ergonomię.

Asystor stomatologiczny

Niezwykle ważnym wyposażeniem są również szafki do gabinetu stomatologicznego. Zazwyczaj umieszczane są w dalszej części pomieszczenia i służą zarówno do przechowywania dokumentacji, jak i środków higieny czy innych ważnych akcesoriów. Szafki pozwalają na utrzymanie porządku oraz sterylności w gabinecie. Lekarze przechowują w nich wszystkie akcesoria, które są niezbędne podczas pracy z pacjentem.

Jak dobór barw i oświetlenia wpływa na ergonomię pracy stomatologów?

Istotną kwestią jest również oświetlenie. Mowa tutaj zarówno o lampie w unicie dentystycznym, jak i świetle w całym pomieszczeniu. To niezwykle ważne, aby lekarz miał dobre pole widzenia. Zapobiegnie to konieczności mrużenia oczu i ich obciążeniu.

Praca stomatologa wymaga pełnej koncentracji narządu wzroku na małych elementach w jamie ustnej. Stąd też każda zmiana pozycji oraz pola widzenia wymaga zmiany akomodacji oczu. Prawidłowo dobrane oświetlenie znacząco wpłynie na komfort pracy personelu medycznego. Przekłada się to na mniejsze zmęczenie oczu, a odbierane bodźce wizualne będą bardziej zbliżone do obserwowanych w świetle naturalnym. Oświetlenie poprawia również warunki pracy, ponieważ stomatolog może lepiej ocenić tkanki poddawane badaniom czy dobrać odcień wypełnień stomatologicznych.

Ważną rolę odgrywa również dobór barw – niektóre z nich lepiej wpływają na samopoczucie pacjenta oraz jego nastawienie do procedury medycznej. Kolorystyka ma dużą siłę oddziaływania, warto zatem postawić na jasne i ciepłe odcienie, które nie tylko pozytywnie wpływają na człowieka, ale także tworzą poczucie bezpieczeństwa. W tym celu warto postawić na delikatne odcienie żółci, zieleni, fioletu czy błękitu. Warto wystrzegać się ostrych i krzykliwych kolorów, np. czerwieni.

Ergonomia pracy jest niezwykle ważną kwestią. Niewątpliwie duży wpływ ma odpowiednia aranżacja gabinetu stomatologicznego. Właściwe rozmieszczenie niezbędnych mebli medycznych połączonych z prawidłowym oświetleniem znacząco wpłyną na jakość, komfort i ergonomię pracy stomatologów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.