Malowanie ścian w pokoju
Dom i ogród

Farba do betonu wybrana? Czas na malowanie! 3 cenne wskazówki

Farba do betonu jest unikalnym produktem w całej rodzinie farb. Jej rolą jest bowiem nie tylko nadanie betonowej powierzchni pięknego koloru, ale też zabezpieczenie i zwiększenie jej trwałości. Jeśli już wybrałeś dobrą farbę do betonu, przed Tobą czas malowania. Mamy dla Ciebie trzy wskazówki, które uchronią Cię przed malarskim niepowodzeniem.

Podsumowanie:

  • Wybór farby do betonu to zaledwie początek całego wyzwania, jakim jest odnowienie betonowej powierzchni. Poza tym ważnych jest jeszcze kilka elementów, które składają się jakość końcowego efektu. Wszystkie opisujemy w tym artykule.
  • Farba do betonu nałożona na nieoczyszczoną powierzchnię nie spełni swojego zadania. Ta nałożona na beton w nieodpowiedni sposób też zawiedzie.
  • Każda farba do betonu ma właściwe sobie parametry techniczne. Na niektóre z nich warto zwrócić szczególną uwagę. Które? O tym też napisaliśmy.

Dobra farba do betonu przylega do podłoża i dokładnie kryje. Ponadto zapewnia powłokę odporną na niekorzystne oddziaływanie pogody, czynników mechanicznych i chemicznych, a także szybko schnie, skracając czas całej renowacji lub remontu. 

Innej farby do betonu potrzebuje nawierzchnia dróg, a innej podłoga w przestrzeni przemysłowej. Jeszcze inna farba pasuje do betonowych fragmentów prywatnej posesji. Można jednak założyć, że każdą z nich powinny charakteryzować wymienione cechy. Taką farbę do betonu kupiłeś? Świetnie – teraz rzeczywiście możemy przejść do wskazówek.

Bo jeśli produkt nie ma choćby jednej z podanych cech, nawet najcenniejsze podpowiedzi mogą nie uratować przed malarską skuchą. Wtedy lepiej – z tą wiedzą, którą już zdobyłeś lub jeszcze dodatkowo pogłębioną – wybrać się do sklepu po nową i lepszą farbę do betonu.

Wskazówka 1: Oczyść powierzchnię do malowania i nie spiesz się w tym

Specjaliści podkreślają, że to najważniejszy etap w całym procesie malowania. I słusznie. Odpowiednie przygotowanie powierzchni pod malowanie zapewnia bowiem dobrą przyczepność farby oraz jej trwałość. Dlatego zanim przejdziesz do malowania właściwego, usuń z betonu wszelkie zanieczyszczenia: grzyby, pleśń, glony, plamy tłuszczu, piach i kurz. Jeśli beton będzie malowany kolejny raz, teraz jest czas na zdrapanie starej powłoki. Ważne, by powierzchnia była w miarę możliwości równa i gładka, pozbawiona drobinek. Po czyszczeniu pozostaw beton do wyschnięcia.

Wskazówka 2: Grunt to dobre gruntowanie podłoża

Jeśli powierzchnia betonowa będzie malowana po raz pierwszy, po oczyszczeniu i przed skorzystaniem z farby konieczne jest gruntowanie. Czynność ta ma zapewnić równomierną chłonność materiału i uchronić przed przebarwieniami. Bo surowy beton to materiał o dużej nasiąkliwości. Zagruntowany pochłania zdecydowanie mniej farby do betonu i pozwala na łatwiejsze uzyskanie pożądanego efektu kolorystycznego. Beton, który już raz został zagruntowany i pomalowany teoretycznie nie musi być zagruntowany ponownie, ale specjaliści w takiej sytuacji i tak zalecają powtórzenie tego zabiegu.

Wskazówka 3: Wybierz sposób nałożenia farby do betonu

Jeśli czeka Cię malowanie betonu na zewnątrz, prawdopodobnie najwygodniejszą formą aplikacji farby, jaką możesz wybrać jest malowanie natryskowe. Zwłaszcza, jeśli masz przemalować dużą powierzchnię – podjazd, posadzkę, pokaźnych rozmiarów ogrodzenie.

Ale oczywiście możesz sięgnąć też po klasyczny wałek lub pędzel. Wtedy na pewno zyskasz większą kontrolę nad całym procesem malowania, ale nie musi to należeć do najprzyjemniejszych czynności. Beton ma bowiem porowatą strukturę, więc wałek ani pędzel nie będzie po nim gładko sunął.

Inne ważne rzeczy, o których powinieneś pamiętać, rozpoczynając malowanie betonu:

  • Warto nałożyć dwie warstwy farby do betonu – to da efekt jednolitego krycia;
  • Zanim zaczniesz nakładać farbę na beton, dokładnie ją wymieszaj – potrząśnięcie puszką to za mało;
  • Temperatura i wilgotność powietrza w dniu malowania ma duże znaczenie – najbardziej pożądany jest ciepły dzień, z umiarkowanym zachmurzeniem i suchym powietrzem;
  • Zwracaj uwagę na zalecenia producenta farby do betonu – przede wszystkim czas schnięcia.

Widzisz więc, że wybór farby do betonu – choć ważny i niełatwy – jest zaledwie początkiem. Przed Tobą jeszcze co najmniej kilka ważnych decyzji do podjęcia, ale jeśli przejdziesz do malowania po wcześniejszym researchu, opartym choćby na naszym artykule, wszystko powinno pójść dobrze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.