Artykuł partnera.
Gdy osoba nam najbliższa ma problem z alkoholem, na własną rękę staramy się szukać rozwiązań, które okażą się pomocne w zerwaniu ze zgubnym nałogiem. Jedną z mniej znanych form leczenia alkoholizmu, całkowicie bezpieczną i legalną w Polsce, jest kuracja lekami odwykowymi, które w połączeniu z terapią psychologiczną dają duże nadzieje na ostateczne zerwanie z nałogiem. Wyjaśniamy, na czym polega leczenie farmakologiczne alkoholizmu oraz które leki dla alkoholika są najskuteczniejsze.
Alkoholizm leki odwykowe – kiedy stosować leki antyalkoholowe?
Choć kuracja lekami odwykowymi jest bezpieczna, istnieje kilka zaleceń dotyczących jej stosowania. Najważniejsze, aby osoba uzależniona wyraziła zgodę na leczenie, była świadoma, ile trwa kuracja, jak wygląda i jakie konsekwencje powoduje spożycie alkoholu w czasie, gdy działają leki dla alkoholika. Wiele osób, u których lekarze zalecili stosowanie farmakologii ma za sobą nieudane próby zerwania z nałogiem i często leki na alkoholizm bywają ostatnią szansą na powrót do normalnego życia. W czasie trwania kuracji pacjent może prowadzić aktywne życie, pracować, uprawiać sport, lecz najważniejsze, aby nie spożywał alkoholu, a także zadbał o swój ogólny stan zdrowia.
Przed zastosowaniem leków należy wykonać badania, które wykluczą:
- problemy psychiczne (myśli samobójcze, depresję, schizofrenię),
- choroby kardiologiczne i wieńcowe,
- uczulenie na któryś ze składników leków.
Jak leczyć alkoholizm? Tabletki, które najczęściej stosuje się w Polsce.
Disulfiram (znany pod poprzednią nazwą Esperal) oraz Naltrekson to najczęściej stosowane leki w farmakologicznym leczeniu uzależnienia od alkoholu. Ich skuteczność oraz sposób aplikacji są podobne, lecz różnią się działaniem.
- Disulfiram to lek stosowany w leczeniu alkoholizmu o działaniu awersyjnym, który w połączeniu z alkoholem powoduje szereg nieprzyjemnych objawów. Mają one za zadanie skutecznie zniechęcić osobę uzależnioną do alkoholu, wywołując lęk przed jego spożyciem.
- Naltekson to nowoczesny lek, którego działanie związane jest z blokowaniem receptorów w mózgu, które odpowiedzialne są za przyjemne doznania, które wywołuje alkohol w organizmie człowieka. Podczas trwania kuracji, pacjent przestaje odczuwać potrzebę sięgnięcia po alkohol, co sprawia, że zaczyna przystosowywać się do życia bez substancji wysokoprocentowych.
Tabletki antyalkoholowe aplikuje się inaczej niż tradycyjne leki, gdyż istnieje ryzyko, że osoba uzależniona będzie szukała sposobów do przerwania kuracji lub pominięcia dawek. Dlatego lekarze zalecają aplikację leków odwykowych poprzez podskórną wszywkę w formie implantu. Zabieg zaszycia leku jest całkowicie bezinwazyjny, bezbolesny i trwa jedynie 20-30 minut. Pacjent sam nie może usunąć wszywki, może wykonać to jedynie chirurg.
Efekty i korzyści farmakologicznego leczenia alkoholizmu.
Decydując się na kurację lekami antyalkoholowymi, osoba uzależniona nie musi odbywać leczenia w zamkniętym ośrodku, w izolacji od rodziny i życia codziennego. To duży plus dla osób, które chcą zerwać z nałogiem, lecz boją się ostracyzmu społecznego, dlatego leczenie wolą odbyć w warunkach domowych lub w gabinecie lekarza podczas rutynowych kontroli.
Jednak farmakologiczne leczenie alkoholizmu najlepsze rezultaty daje w połączeniu z terapią psychologiczną lub psychiatryczną, dlatego lekarze, którzy zalecają odbycie kuracji lekami Naltrekson lub Disulfiram, zawsze namawiają, aby nie rezygnować z terapii indywidualnej lub w grupie AA i kontynuować je także po zakończeniu leczenia farmakologicznego.
Gdzie odbyć kurację? Tabletki alkoholizm.
Warto szukać placówek, które nie tylko zajmują się aplikacją wszywek, ale także pomagają w całym procesie wychodzenia z nałogu. Taką kompleksową pomoc uzyskasz w klinice leczenia uzależnień Insertmed – https://insertmed.pl/, gdzie wraz z pełną opieką medyczną, uzyskasz bezpłatną poradę i informację, jak działają tabletki antyalkoholowe i ile kosztuje całe leczenie.