Usuwanie przebarwień przez fototerapię
Uroda

Fototerapia skóry twarzy, szyi i dekoltu

Zaczerwienienie, wiotkość tkanek, zmiany w pigmentacji i naczyniaki to typowe objawy postępującego procesu fotostarzenia się skóry. W ostrzejszej lub łagodniejszej formie dotyka ono każdego i nasila się wraz z wiekiem. Czy możemy coś poradzić na fakt, że nasza skóra starzeje się, podobnie jak pozostałe komórki naszego ciała? Rozwiązaniem tego problemu może być fototerapia, dostępna w dobrych gabinetach medycyny estetycznej.

Co to jest fototerapia?

Fototerapia to zabieg polegający na eksponowaniu komórek ciała (głównie twarzy) na promienie świetlne o określonej długości. Impulsy o długości 540-760 nm są emitowane przez urządzenia typu IPL (Intense Pulsed Light), a następnie transmitowane przez kryształowy blok do skóry. Cały proces nie jest bolesny i przebiega bez znieczulenia, a jego efekty widać już po pierwszej sesji.

Fototerapia jest często mylona z laseroterapią, jednak metoda działania przy tych dwóch procedurach medycznych jest zupełnie inna. W przypadku pracy z laserem, lekarz medycyny estetycznej działa na skórę punktowo, posługując się wiązkami o szerokości piksela. Fototerapia polega na usuwaniu przebarwień i innych zmian skórnych, działając na wiele komórek jednocześnie. Innymi słowy, powierzchnia zabiegowa przy tej metodzie jest zdecydowanie większa, co znacznie przyspiesza proces leczenia.

Fototerapia to także doskonały sposób na skuteczną profilaktykę. Osoby posiadające cerę naczynkową, skłonność do przebarwień lub trądzik różowaty, szybko zauważą poprawę kondycji swojej skóry.

Kiedy udać się na fototerapię?

Każda procedura medyczna jest projektowana z myślą o konkretnym schorzeniu lub grupie schorzeń. W przypadku fototerapii, wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są przede wszystkim:

 • łagodne zmiany naczyniowe,
 • trądzik różowaty,
 • naczyniaki płaskie,
 • przebarwienia (zaburzenia pigmentacji skóry),
 • wiotkość skóry.

Należy pamiętać, że tego typu zabiegi powinny być wykonywane przez wykwalifikowany personel medyczny, tj. lekarzy medycyny estetycznej. Jednym z miejsc w Bydgosczy, gdzie wykonuje się skuteczną fototerapię, jest sieć gabinetów Bieńkowscy Clinic. Obecni tam specjaliści mają do dyspozycji nie tylko swoje wieloletnie doświadczenie zawodowe, ale także szereg najnowocześniejszych sprzętów działających na bazie sprawdzonych i efektywnych technologii.

Jednym z nich jest głowica Dye-VL, która stanowi pierwsze wąskopasmowe, pulsacyjne źródłem światła, wykorzystywane w medycynie estetycznej. Technologia ta wykorzystuje serię trzech filtrów, które razem działają znacznie efektywniej i bardziej precyzyjnie, niż miało to miejsce w przypadku urządzeń starszej generacji. Dzięki temu możliwe jest leczenie zmian skórnych związanych z zaburzeniami pigmentacji, ale także z płytko umiejscowionymi i kruchymi naczynkami.

Urządzenie IPL z głowicą Dye-VL emituje fale świetlne o długościach od  500 do 600 nm. Znacząco podnosi to komfort zabiegu (zmniejszając ryzyko efektów ubocznych typu zaczerwienienie skóry lub obrzęk), a także jego efektywność. Warto również dodać, że fototerapia wykonywana tą metodą trwa znacznie krócej, w porównaniu do tradycyjnych procedur. Co ważne, jej skuteczność udowodniono klinicznie.

Usuwanie przebarwień na twarzy metodą fototerapii nie jest jednak zabiegiem dla każdego. Zanim zdecydujesz się na wizytę w gabinecie medycyny estetycznej, upewnij się, że nie dotyczy Cię żadne z poniższych przeciwwskazań:

 • ciąża,
 • świeża opalenizna,
 • przyjmowanie leków fotouczulających,
 • niewyrównana cukrzyca,
 • bielactwo,
 • łuszczyca w aktywnej fazie,
 • padaczka,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
 • skłonność do bliznowców.

Galeria zdjęć “przed” i “po” znajduje się na stronie https://bienkowscyclinic.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.