Ze względu na siedzący tryb życia oraz nieprawidłową dietę, coraz więcej osób potrzebuje pomocy lekarza gastrologa. Czym zajmuje się gastrologia (Wrocław)? Z jakimi objawami i chorobami należy skierować się do specjalisty? Odpowiadamy.
Czym zajmuje się gastrolog? – gastrologia (Wrocław)
Gastrologia to dziedzina medycyna poświęcona prewencji, diagnostyce oraz leczeniu chorób układu pokarmowego. Tak więc w jej zakres wchodzą takie części i narządy jak:
- jama ustna,
- przełyk,
- żołądek,
- trzustka,
- wątroba,
- jelito cienkie,
- jelito grube,
- nadżerka żołądka
- pęcherzyk żółciowy,
- wyrostek robaczkowy,
- odbyt.
Pierwsza wizyta u gastrologa wygląda bardzo podobnie jak w przypadku każdego innego specjalisty. Podstawą jest przeprowadzenie wnikliwego wywiadu medycznego, podczas które lekarz zapyta o kilka mniej lub bardziej niekomfortowych spraw.
Przed przyjściem do gabinetu, warto przygotować sobie odpowiedzi, aby w pośpiechu nie analizować, a co gorsza zmyślać, informacji potrzebnych do postawienia celnej diagnozy. Ważne są wszelkie niepokojące objawy jak np. nieustający lub powracający ból w jamie brzusznej, problemy z wypróżnianiem (zbyt rzadkie lub zbyt częste), ślady krwi w stolcu, uczucie ucisku w klatce piersiowej w trakcie lub po spożyciu pożywienia.
Kiedy lekarz otrzyma już zestaw odpowiedzi, rozpoczyna badanie polegające najczęściej na uciskaniu brzucha w odpowiednich punktach. Czasami już to wystarczy, aby mieć podstawy do podejrzewania danego schorzenia. Jedna w większości przypadków potrzebne są dokładniejsze i wnikliwe badania.
Po postawieniu diagnozy lekarz przechodzi do zapisania konkretnego planu leczenia.
Profilaktyka i leczenie chorób układu pokarmowego
Niestety w gabinecie gastrologicznym bardzo często lądują osoby, które do wizyty zmusiły silne i nieustające objawy choroby. W takiej sytuacji schorzenie może być już w zaawansowanym stadium, wobec czego potrzebna będzie nie tylko ingerencja farmakologiczna, ale nawet i chirurgiczna. Do najczęściej spotykanych chorób układu pokarmowego należą:
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
- zakażenie Helicobacter pylori,
- choroba refluksowa przełyku,
- kamica żółciowa,
- rak trzustki,
- choroba Leśniowskiego-Crohna.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Gastrologia (Wrocław) jest potrzebna ze względu na często pojawiający się w społeczeństwie tryb pracowania i spędzania czasu w pozycji siedzącej lub leżącej oraz nieodpowiedniego odżywiania. Systematyczne wizyty w gabinecie lekarskim, ale przede wszystkim – zdrowa dieta, to podstawa w prewencji chorób układu pokarmowego. Jedzenie bogate w błonnik i inne minerały, witaminy i wartości odżywcze, to często również pierwszy punkt w planie leczenia danej przypadłości. Oprócz tego należy polubić się z aktywnością fizyczną. Nawet 30 minut codziennego marszu może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu.
Objawy chorób układu pokarmowego mogą być bardzo natarczywe i utrudniać normalne codzienne funkcjonowanie. Warto zapisać się na wizytę do gastrologa jeszcze zanim choroba zanadto się rozwinie np. w przypadku raka konkretnych narządów. Szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia może w skuteczny sposób uchronić przed ewentualnymi powikłaniami, a nawet śmiercią.