Kobieta w domu trenuje aerial jogę
Ruch

Gdzie trenować aerial jogę?

Joga na hamakach nie jest nowym sportem, ale zainteresowanie nią szybko rośnie. Dotyczy to zwłaszcza dużych miast, gdzie aerial joga coraz częściej pojawia się w ofercie tuż obok pole dance czy tańca na szarfach. Na czym polega ten sport i gdzie można go trenować?

Co to aerial joga?

To inaczej joga na hamakach, czyli praktyka jogi, podczas której wykorzystywany jest wiszący hamak. Rekwizyt ten ma postać szerokiego, elastycznego materiału, na którym można w różny sposób zawieszać się, opierać lub nawet w nim schować. Asany (pozycje jogowe) wykonywane są właśnie na nim. Mogą nieco różnić się od klasycznych pozycji, ale co ciekawe, hamak wiele z nich ułatwia. Poprzez podtrzymanie ciężaru ciała sprawia, że można skupić się na poprawnej technice, zwiększyć zakresu ruchu i pogłębić pozycję.

Zajęcia z jogi na hamakach

Jogę na hamakch można ćwiczyć przede wszystkim w studiach lub szkołach z zajęciami sportowymi. Nie należy przywiązywać dużej wagi do nazewnictwa, bo aerial joga coraz częściej pojawia się nie tylko w szkołach akrobatyki powietrznej, ale również w studiach fitness czy jako uzupełnienie oferty szkół pole dance.

Zajęcia z jogi na hamakach mogą się nieco różnić zależnie od instruktora. Tradycyjnie powinny składać się z ćwiczeń rozgrzewających, treningu właściwego i wyciszenia, ale nie jest to regułą. Trzeba też pamiętać, że aerial joga może mieć różne style, np. przypominać bardziej yin jogę lub ashtangę.

Jakie są zalety ćwiczenia jogi w szkole? Jedną z największych jest oczywiście opieka instruktora. Nie trzeba martwić się planem na trening ani techniką, bo prowadzący na bieżąco koryguje wszelkie niedociągnięcia. Dodatkowo ćwiczenia są dzięki temu bezpieczniejsze. Potencjalnym minusem jest jednak konieczność dopasowania się do grafiku szkoły. Ponadto, nie wszyscy lubią zajęcia grupowe, a te indywidualne są niestety droższe.

Aerial joga w domu?

Jogę na hamaku można ćwiczyć także w domu. By było to możliwe, trzeba wyposażyć się we właściwy sprzęt: hamak oraz osprzęt niezbędny do montażu. Takie zestawy można bez problemu kupić w sklepach internetowych specjalizujących się w sportach aerial. Koszt hamaka to ok. 300-350 zł (zależnie od długości).

Czy jest to bezpieczne? Tak, ale osoby początkujące powinny rozważyć wykupienie treningów indywidualnych, ponieważ asekuracja jogina jest na tym poziomie niezbędna. Gdy nabędziesz doświadczenia, samodzielne praktyki będą równie bezpieczne co te w szkole.

Jak przygotować się na trening?

Na pierwszy trening nie musisz się zbytnio przygotowywać. Wystarczy, że zadbasz o wygodny ubiór tzn. obcisłe spodnie (np. legginsy) i sportową, dopasowaną koszulkę. Obuwie jest zbędne, ale opcjonalnie możesz ćwiczyć w skarpetkach. Na trening weź ze sobą wodę.

Czy trzeba coś wcześniej ćwiczyć? Nie. Doświadczenie w innych sportach czy zwykłej jodze może być oczywiście pomocne, ale nie jest koniecznością. Sprawność i inne niezbędne umiejętności zdobędziesz stopniowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.