Artykuł partnera.
Diagnostyka chorób serca i układu krwionośnego jest jedną z najczęściej wykorzystywanych. W szczególności badania ciśnienia krwi różnymi sposobami pozwalają na orientację w nieprawidłowościach i możliwość zastosowania odpowiedniego leczenia. Jedną z takich metod jest holter ciśnieniowy, zlecany przez lekarzy przy podejrzeniach nagłych zmian ciśnienia lub dolegliwości wskazujących na zmiany w funkcjonowaniu organizmu.
Na czym polega badanie holterem ciśnieniowym?
Badanie holterem ciśnieniowym polega na monitorowaniu ciśnienia krwi pacjenta przez określony okres, zazwyczaj przez 24 godziny, który zapisuje wyniki. To zaawansowane diagnostyczne narzędzie, często wykorzystywane w leczeniu kardiologicznym. Badanie holterem ciśnieniowym jest szczególnie przydatne, ponieważ pomiar ciśnienia krwi w warunkach codziennego życia daje bardziej realny obraz, jak organizm pacjenta reaguje na różne bodźce i aktywności. To umożliwia dokładniejszą diagnozę i lepsze planowanie dalszego leczenia lub monitorowania stanu zdrowia.
Jaki jest cel wykonywania badania i komu najczęściej jest zlecane?
Celem wykonywania badania holterem ciśnieniowym jest określenie ciśnienia krwi pacjenta w ciągu całego dnia i nocy w warunkach codziennego życia oraz stwierdzenie nieprawidłowości. Badanie to dostarcza lekarzowi dokładnych informacji na temat zmienności ciśnienia krwi w różnych sytuacjach oraz pomaga w diagnozowaniu i zarządzaniu nadciśnieniem tętniczym, oraz innymi schorzeniami układu krążenia.
Najczęściej badanie holterem ciśnieniowym jest zlecane osobom:
- Z podejrzeniem nadciśnienia tętniczego. Badanie holterem ciśnieniowym pozwala lekarzom na uzyskanie dokładnych pomiarów ciśnienia krwi w ciągu dnia, co może pomóc w potwierdzeniu diagnozy nadciśnienia tętniczego.
- Z istniejącym nadciśnieniem tętniczym. Osobom, które już mają zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, badanie holterem ciśnieniowym pozwala monitorować skuteczność leczenia oraz ocenić, czy ciśnienie krwi jest odpowiednio kontrolowane w różnych sytuacjach.
- Z podejrzeniem hipotoni ortostatycznej. Badanie holterem ciśnieniowym może być wykonywane, gdy występuje podejrzenie hipotoni ortostatycznej, czyli spadku ciśnienia krwi podczas zmiany pozycji ciała, na przykład po wstaniu z łóżka.
- Z powtarzającymi się bólami głowy, zawrotami głowy lub innymi objawami związanymi z ciśnieniem krwi. Badanie to może pomóc zidentyfikować, czy objawy pacjenta są związane z niestabilnym ciśnieniem krwi.
- W trakcie monitorowania odpowiedzi na leczenie. Badanie holterem ciśnieniowym może być stosowane do monitorowania, jak organizm pacjenta reaguje na leczenie nadciśnienia tętniczego lub innych schorzeń układu krążenia.
- Z zagrożeniem sercowo-naczyniowym. Osobom, które mają zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak choroba wieńcowa czy zawał serca, badanie holterem ciśnieniowym może pomóc w monitorowaniu stanu zdrowia sercowo-naczyniowego.
Jakie są wskazania do wykonania badania holterem ciśnieniowym?
Najważniejszymi wskazaniami do wykonania badania holterem są m.in. podejrzenia nieprawidłowości ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, arytmia, zawroty głowy, nagłe spadki lub wzrosty ciśnienia, przy wadach serca, po zabiegach kardiologicznych, u osób starszych, a także w każdej sytuacji związanej ze złą pracą serca lub układu krwionośnego. Aby skorzystać z tej diagnostyki oraz dowiedzieć się więcej informacji można udać się na stronę Centrum Medycznego dostępnego pod linkiem https://rmed.pl/diagnostyka-lodz/holter-rr/.