Gabinet stomatologiczny gdze robione są implanty zębów
Uroda

Implanty zębów – podstawowe informacje

Brak jednego lub kilku zębów to nie tylko problem estetyczny. Braki w uzębieniu mogą wpłynąć niekorzystnie na zdrowie organizmu. Decydując się na ich uzupełnienie, aktualnie lekarz dentysta może zaproponować wiele metod, nie tylko protezy. Coraz częściej wybieraną metodą są implanty zębów. Choć pacjenci decydują się na nie głównie ze względu na aspekt wizualny, to należy wiedzieć, że mogą one wpłynąć za zahamowanie zaniku kości, do którego może dojść w miejscu po utraconym zębie.

 Czym jest implant?

W ramach klasycznej metody, jaką jest most protetyczny, stomatolog szlifuje dwa sąsiadujące z luką zęby. Wykonuje się na nie korony, do nich dołączony jest brakujący ząb. Natomiast w przypadku implantów, lekarz nie ingeruje w zdrowe zęby. Implant to sztuczny korzeń zęba wszczepiony w kość szczęki. Dopiero po zakończeniu wieloetapowego procesu osteointegracji, czyli połączenia śruby implantu z tkanką kostną można mówić o uzyskaniu przez implant maksymalnej stabilności. Zabieg wszczepienia implantów to sposób leczenia, na który mogą zdecydować się pacjenci, u których został zakończony wzrost kości.

 Cechy implantów

Wszczepiony implant może służyć pacjentowi nawet kilkadziesiąt lat. W niektórych przypadkach nawet do końca życia. Sposób dbania o implanty nie różni się od higieny naturalnych zębów. Szczotkowanie w ciągu dnia i regularne wizyty kontrolne u dentysty to działania, które pomogą w utrzymaniu odpowiednich warunków dla funkcjonowania implantu. Więcej informacji na ten temat może udzielić lekarz implantolog.

Wszczepienie implantów może mieć wpływ na jakość życia. Uzupełnienia ruchome, takie jak protezy akrylowe i szkieletowe u niektórych pacjentów mogą powodować dyskomfort. Część pacjentów obserwuje u siebie zmniejszenie wydolności żucia. Tego typu niedogodności nie dotyczą osób, które zdecydowały się na implanty, ponieważ w dużej mierze mogą one zastąpić zęby naturalne.

Jedną z funkcji implantów jest zapobieganie zaniku kości po utracie zęba. Utrata zębów, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, może spowodować zanik kości. Jest to związane z utratą naturalnego obciążenia kości. To natomiast może mieć efekt wizualny w postaci zmiany profilu twarzy, a także w uwydatnieniu i pogłębieniu zmarszczek. Stosując implanty można zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego typu komplikacji.

Więcej informacji: https://klinikastomatologii.eu/uslugi/implanty/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.