Irigator do zębów stoi w łazience przy umywalce
Dom i ogród

Irygator do zębów – dlaczego warto go kupić i jaki model wybrać?

Irygator do zębów zaczyna stanowić podstawowe urządzenie do codziennej higieny jamy ustnej. W sieci znaleźć można na jego temat wiele pochlebnych opinii. Jak to się jednak ma do rzeczywistości? W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie dotyczące tego, dlaczego warto go kupić. Podpowiemy Ci również, jaki model irygatora wybrać.

Czym jest irygator do zębów?

Irygator do zębów to urządzenie do higieny jamy ustnej. Wyposażone jest w miniaturową pompę, która wytwarza strumień wody pod ciśnieniem. Dzięki temu – z dużą dokładnością i bezinwazyjnie – zadbać można o czystość przestrzeni międzyzębowych i wszelkich innych, trudno dostępnych miejsc.

Usuwane są przede wszystkim resztki jedzenia, bakterie i płytka nazębna. Niektóre modele mają też możliwość mieszania wody z powietrzem – w rezultacie mogą zwalczać także bakterie beztlenowe. To właśnie dlatego irygator do zębów uważany jest za korzystniejszą alternatywę dla nici, wykałaczek i szczoteczek międzyzębowych.

Dlaczego warto kupić irygator?

Zastanawiasz się nad tym, czy kupić irygator do zębów? Poniżej przedstawimy Ci kilka dowodów na to, że tego typu inwestycja przynosi same korzyści. Otóż do głównych zalet tego urządzenia zaliczyć można:

 • łatwość w użyciu – dzięki której czyszczenie zajmuje tylko chwilę,
 • wszechstronne działanie – oczyszcza wszystkie trudno dostępne miejsca,
 • dużą skuteczność – irygator jest dokładniejszy niż nić dentystyczna,
 • delikatność – jest to metoda bezinwazyjna, co jest ważne zwłaszcza dla osób mających problem z dziąsłami,
 • docieranie do miejsc, w które nie jest w stanie dotrzeć szczoteczka do zębów,
 • poprawę stanu dziąseł,
 • przeciwdziałanie osadzaniu się kamienia nazębnego,
 • niwelowanie nieprzyjemnego zapachu z ust,
 • ochronę przed chorobami zębów i dziąseł, w tym również przed próchnicą.

Jaki irygator do zębów wybrać?

Na rynku znaleźć można bardzo duży wybór różnorodnych irygatorów do zębów. Czym zatem się kierować przy wyborze konkretnego modelu? W tym wypadku liczą się przede wszystkim Twoje potrzeby i stan zdrowia Twojej jamy ustnej. Pod tym kątem dopasuj takie parametry, jak:

 • ciśnienie maksymalne – nie zawsze większe ciśnienie oznacza, że urządzenie będzie skuteczniejsze. To dlatego, że nie każdy może skorzystać z irygatora o dużej mocy. Modele o niskim ciśnieniu sprawdzą się zdecydowanie lepiej u osób, które mają problemy z dziąsłami, zmagają się ze stanami zapalnymi, a także u tych, u których zdiagnozowano paradontozę. Jednocześnie powinny z nich korzystać również dzieci i osoby starsze. Osoby ze zdrowymi dziąsłami, kamieniem nazębnym lub aparatem ortodontycznym powinny postawić natomiast na urządzenie o większej mocy. W tym wypadku doskonałym wyborem będzie np. irygator do zębów marki Waterpik.
 • rodzaj strumienia wody – wyróżniamy irygatory ze strumieniem ciągłym, wirującym i pulsacyjnym. Strumień ciągły sprawdzi się w przypadku zdrowych zębów i dziąseł oraz aparatów ortodontycznych. Strumień wirujący jest nieco delikatniejszy, dlatego też jest to doskonały wybór dla osób o wrażliwych dziąsłach. Strumień pulsacyjny daje natomiast możliwość zróżnicowania mocy strumienia wody;
 • stacjonarny czy bezprzewodowy – do użytku domowego lepszy będzie model stacjonarny. Jest wydajniejszy i utrzymuje ciśnienie na stałym poziomie. Urządzenie bezprzewodowe sprawdzi się natomiast w podróży oraz u osób, które nie mają gniazdka w łazience. Po pewnym czasie zauważyć można u niego spadek mocy akumulatora. Ma też mniejszy zbiornik wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.