Jagnięcina zalicza się do żywności funkcjonalnej. Jednak rzadko gości na naszych talerzach. Wynika to przede wszystkim z trudnej dostępności – nie łatwo dostać jagnięcinę w popularnych sklepach. Dietetycy apelują jednak, aby włączyć ją do swojej diety, a nawet spożywać częściej niż inne rodzaje mięsa. Wynika to z jej wartości odżywczych i właściwości prozdrowotnych. Dlaczego warto jeść jagnięcinę? Gdzie ją kupić i na co zwracać uwagę? O tym dowiesz się z tego artykułu.
Czym jest i jak smakuje jagnięcina?
Jagnięcina to mięso pozyskiwane od młodych owiec i baranów, czyli jagniąt. Kluczowy jest tutaj wiek zwierzęcia, które nie powinno mieć ukończonego roku. Najlepsze mięso pozyskuje się jednak od jagniąt do 4 miesiąca życia. Charakteryzuje się ono delikatniejszym smakiem. Wynika to z faktu, że jagnię przez ten okres czasu żywi się jedynie mlekiem.
Jagnięcina swoim smakiem przypomina dziczyznę. Często jest porównywana do sarniny. Nie każdemu ten smak odpowiada, jednak odpowiednio przyrządzona jagnięcina rozpieszcza kubki smakowe.
Dlaczego warto jeść jagnięcinę?
Ten rodzaj mięsa został uznany za żywność funkcjonalną. Oznacza to, że bardzo dobrze wpływa na funkcjonowanie organizmu. Jak możesz się domyślać wynika to właśnie z wartości odżywczych jagnięciny. Jest ona lekko strawna, jednocześnie bogata w białko. Jest ono niezbędne w naszej diecie. Nie tylko wpływa na funkcjonowanie mięśni i dostarczanie energii, ale również buduje układ odpornościowy. Poza białkiem znajdziesz w jagnięcinie:
- witaminy z grupy B (B1, B2, niacyna, B6, B9, kwas foliowy),
- nienasycone kwasy tłuszczowe (omega 3 i omega 6),
- wapń,
- żelazo,
- fosfor,
- glin,
- cynk,
- sód,
- kwas linolowy,
- miedź.
Wartości odżywcze jagnięciny (w 100g):
Kalorie: 282 kcal
Węglowodany: 0 g
Białko: 16,56 g
Tłuszcze: 23,41 g
Właściwości prozdrowotne jagnięciny
Szereg wartości odżywczych niesie za sobą jeszcze większą ilość właściwości prozdrowotnych. To właśnie one sprawiają, że jagnięcina jest tak bardzo pożądana w codziennej diecie. O jakich właściwościach mowa?
- Spożywanie jagnięciny, dzięki zawartemu w niej kwasowi linolowemu obniża poziom cholesterolu, reguluje przemianę materii i chroni przed chorobami nowotworowymi. To jednak nie wszystko. Ten sam kwas, w który jagnięcina jest bogata zapobiega zachorowaniu na cukrzycę typu II, pomaga redukować tkankę tłuszczową, opóźnia powstawanie zmian miażdżycowych oraz poprawia mineralizację kości.
- Dzięki zawartości witamin z grupy B zapobiega chorobom układu krążenia. Zmniejsza też ryzyko zachorowania na depresję. Spożywanie jagnięciny korzystnie wpływa na pracę mózgu, utrzymanie koncentracji i sprawność intelektualną.
- L-karnityna podobnie jak witaminy z grupy B wspomaga działanie układu nerwowego.
- Nienasycone kwasy tłuszczowe (omega 3 i omega 6) wspomagają pracę serca i układu krwionośnego. Zapobiegają zawałom serca i zmianom miażdżycowym.
- Jagnięcina stanowi też bogate źródło składników mineralnych, które są budulcem kości, wpływają na regulację hormonów oraz utrzymują równowagę wodno-elektrolitową.
Gdzie kupić jagnięcinę i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Przede wszystkim jagnięcinę warto kupować ze sprawdzonych miejsc. Może być to lokalny hodowca, o którego jednak jest coraz ciężej. Dlatego warto skorzystać z nowocześniejszej opcji. Jagnięcina ze sklepu online jest równie dobrym wyborem. W tej sytuacji również kieruj swoją uwagę jedynie do pewnych miejsc.
Kupując jagnięcinę zwróć uwagę na takie elementy jak:
- wielkość kawałka mięsa – najlepsza jagnięcina pochodzi od najmłodszych jagniąt. Wielkość kawałka może sugerować wiek zwierzęcia,
- kolor mięsa – jagnięcina ma jasnoróżowy, jasnoczerwony kolor. Im jaśniejsze mięso, tym lepsze,
- zapach – charakterystyczny zapach to element rozpoznawczy jagnięciny. Mięso od młodych jagniąt powinno mieć jednak mniej wyrazisty zapach.
Nie bez powodu jagnięcina została uznana za jedno z najzdrowszych mięs. Jest niskokaloryczna, bogata w składniki odżywcze i bardzo dobrze wpływa na zdrowie. Wprowadź ją do swojej diety i ciesz się pozytywnymi skutkami spożywania jagnięciny.