owoce goji na krzewie
Dom i ogród Uroda Zdrowa żywność

Jagody goji – uprawa i pielęgnacja

Jagody Goji są owocami, których działanie doceniono na Dalekim Wschodzie już tysiące lat temu. Nazywane także kolcowojem pospolitym, zaliczane są do grona tak zwanych superfoods, czyli jedzenia, które ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Dowiedz się więcej o tych fantastycznych owocach oraz o możliwościach hodowania ich w ogrodzie.

Czym są jagody Goji?

Jagody Goji pochodzą z Chin i jest to nazwa handlowa kolcowoju pospolitego, zwanego też czasami kolcowojem szkarłatnym. Te drobne owoce już od tysięcy lat słyną ze swoich prozdrowotnych właściwości, a przez lata były nawet nazywane diamentami wschodu. Należą one do rodziny roślin psiankowatych, czyli tej samej co bakłażany, papryka, pomidory, czy ziemniaki. W handlu najczęściej spotykane są w formie suszonych owoców, które można wykorzystywać zarówno jako dodatek do innych dań, jak i samodzielną przekąskę.

Czy jagody Goji można uprawiać w ogrodzie?

Miłośników ogrodnictwa i właścicieli działek z pewnością ucieszy fakt, że kolcowój pospolity można z powodzeniem uprawiać na własną rękę. Jest to stosunkowo mało-wymagający krzew odporny na warunki atmosferyczne. Dobrze znosi zarówno mrozy, jak i susze, dlatego poradzą sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy. 

Kolcowój jest rośliną, która dość szybko wzrasta i osiąga wysokość od jednego do trzech metrów. Jej gałązki pokryte są kolcami. Doskonale sprawdza się w roli luźnego żywopłotu, można też z powodzeniem sadzić ją na skarpach i innych wymagających miejscach. Należy jedynie pamiętać, że chociaż roślina ta może wiele znieść, nie toleruje gliniastej i podmokłej ziemi. Najlepiej wybrać dla niej miejsce słoneczne i kameralne.

Pielęgnacja krzewu nie jest szczególnie trudna. Wiosną należy jedynie delikatnie poprzycinać gałązki. Krzew kolcowoju zaczyna kwitnąć na przełomie maja i czerwca. Wytwarza delikatne miododajne kwiaty, które mogą pojawiać się przez całe lato. Najbardziej wyczekiwana kwestia, czyli owoce, pojawia się w sierpniu, zbieramy je zaś na jesieni. Warto jednak pamiętać o tym, że na pierwszy zbiór jagód Goji z własnego ogrodu będziemy musli poczekać jakieś dwa – trzy lata. 

Jagody Goji – właściwości prozdrowotne

owoce goji
Źródło: Pixabay.com

Jagody Goji od tysięcy lat wykorzystywane były w chińskiej medycynie naturalnej, a obecnie przeżywają swój prawdziwy renesans w naszej kulturze. Co sprawia, że te niepozorne owoce są tak chętnie spożywane przez miłośników zdrowego odżywiania?

Wynika to z ich doskonałych właściwości prozdrowotnych. Naukowcy uważają, że jagody Goji są jednym z najbogatszych źródeł przeciwutleniaczy.  Dzięki temu pomagają w profilaktyce chorób nowotworowych i zapobiegają ich szybkiemu rozwojowi. Ponadto jagody Goji:

  • pomagają w walce z bezsennością,
  • regulują pracę jelit,
  • wpływają na wzrost ilości białych krwinek,
  • obniżają poziom cukru we krwi,
  • pomagają walczyć z nadciśnieniem,
  • poprawiają libido i sprzyjają sprawności seksualnej.

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie ciężko dziwić się temu, że na punkcie jagód Goji zwariowali nie tylko miłośnicy zdrowego odżywiania. Jagody Goji poprawiają ogólną kondycję organizmu, ale także opóźniają procesy starzenia się.

Jak spożywać jagody Goji? 

Jagody Goji są w naszej kuchni stosunkowo nowym gościem, dlatego wiele osób wciąż ma dylemat: w jakiej formie je spożywać? Te niepozorne owoce, najczęściej sprzedawane w suszonej formie mają jednak wiele zastosowań. Oczywiście mogą być jedzone w formie przekąski, warto jednak bardziej z nimi poeksperymentować.

Owoce kolcowoju pospolitego doskonale sprawdzą się jako dodatek do muesli lub jogurtów. Możemy śmiało wykorzystywać je jako elementy zdrowych domowych słodyczy – batonów owsianych lub deserów na bazie kaszy manny. Świetnie smakują także mieszkanki ziołowe z dodatkiem jagód Goji, które w formie wychłodzonego napoju świetnie zastąpią nam latem lemoniadę. Są także doskonałym dodatkiem do mieszanek typu granola, a nawet różnego rodzaju sałatek.

Magdalena Polena – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje dwa koty.

Źródło:

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.