Kobieta z bolącym stawem w nadgarstku
Choroby

Jak chronić się przed bólem i chorobami stawów?

Człowiek ma ogromny wpływ na to, jak czuje się każdego dnia – mnóstwo zależy tutaj przecież od tego, jak się odżywiamy i ile się ruszamy. Znaczenie mają na pewno nasze codzienne nawyki, wykonywany zawód, nałogi. Im szybciej zdamy sobie sprawę z tego, że możemy sobie w taki sposób także pomagać – tym lepiej dla nas.

Jeśli chodzi o problemy ze stawami i różnego rodzaju choroby zwyrodnieniowe to faktycznie jesteśmy w stanie im zapobiec, jeśli będziemy o tym myśleć już w młodym wieku – a nie dopiero na starość, gdy już dopadnie nas silny ból i niezbędny będzie nam np. lek DicloDuo.

Zdarzają się oczywiście takie przypadki, gdzie choroba zwyrodnieniowa rozwija się samoistnie i nie da się zrobić zbyt wiele, aby temu zapobiec. Zwykle jednak to my popełniamy takie błędy, których konsekwencje ciągną się potem za nami przez długie lata. Pamiętaj o tym, że w starszym wieku samodzielność to dla człowieka wszystko – tylko sprawność fizyczna zapewni nam możliwość zadbania o siebie i to właśnie dlatego trzeba robić wszystko, aby ją zachować.  

Co trzeba robić?

Na pewno powinno się zwracać uwagę na to, jaka jest nasza waga – to bardzo istotne. Długotrwałe życie z dużą ilością nadprogramowych kilogramów nie jest dla nas dobre – stawy ciągle są narażone na duże obciążenie i chrząstki ulegają po prostu uszkodzeniom. Najpewniej my sami zdajemy sobie też z tego sprawę, bo przecież życie z nadwagą i otyłością nie jest proste – szybko się męczymy, nie mamy na nic siły i odczuwamy ból. To powinny być już dla nas najlepsze oznaki tego, że czas coś zmienić.

Chociaż bardzo duża ilość ruchu nie jest dla nas dobra – mimo wszystko trzeba codziennie być aktywnym. Dopóki pamiętamy o odpoczynku i nie nadwyrężamy się ponad swoje siły – robimy sobie tylko i wyłącznie przysługę. O ruch powinno się dbać od młodego wieku i aż do końca swojego życia – nie bez powodu mówi się, że ruch to zdrowie.

Wizyty u specjalistów

Warto też po prostu przez cały czas kontrolować stan swoich stawów – tym bardziej, jeśli mamy wspomnianą nadwagę lub uwielbiamy sport. W żaden sposób sobie tym nie zaszkodzimy – a możemy na wczesnym etapie rozpoznać chorobę, której można jeszcze zapobiec lub przynajmniej ją spowolnić. To my jesteśmy odpowiedzialni za swój organizm i w pewnym wieku trzeba w końcu podejść do tego na poważnie – im wcześniej to zrobimy, tym lepiej dla nas.  

Pamiętaj, że czasami lepiej na jakiś czas ograniczyć treningi i odpocząć – aby później móc ponownie wrócić do sportu w pełni sił. Jeśli zaczynasz się odchudzać to też rób to powoli – tak, aby Twoje stawy mogły znieść większy wysiłek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.