Operacja usunięcia zaćmy
Zdrowie

Jak długo trwa operacja usunięcia zaćmy?

Zaćma jest chorobą atakującą soczewkę oka. Sprawia, że staje się ona mętna i słabo przepuszcza światło. Dolegliwość ta może być związana z procesami starzenia, urazami mechanicznymi, przyjmowanymi lekami lub przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie. Nieleczona zaćma prowadzi nawet do utraty wzroku, a jedyną obecnie skuteczną metodą jej leczenia jest operacja.

Jak długo czeka się na zabieg?

Czas oczekiwania na operację usunięcia zaćmy zależy od tego, czy wybierzemy prywatną klinikę, czy zabieg w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W przypadku pierwszej opcji terminy dostępne są praktycznie od razu. Na taki zabieg można udać się do Niemiec lub Czech, gdzie czeka profesjonalna kadra i nowoczesne kliniki.

W polskich placówkach na operację trzeba zaczekać około kilku miesięcy (to oczywiście zależy od regionu kraju). Warto regularnie sprawdzać w Internecie możliwe dostępne terminy w szpitalach. Jedynym minusem zabiegu na NFZ jest niemożność wyboru rodzaju wszczepianej soczewki (refundowana jest jedynie soczewka sferyczna).

Ile trwa operacja zaćmy?

Usuwanie zaćmy jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych na świecie! Z tego powodu ryzyko powikłań podczas niego jest bardzo niskie. Lekarze wykonują go bardzo szybko i  sprawnie (nie chcemy powiedzieć, że z zamkniętymi oczami), zwłaszcza we wczesnym stadium choroby.

Operacja likwidacji zaćmy nazywa się fakoemulsyfikacja i polega na wykonaniu małego nacięcia na rogówce oka, usunięciu przez nie zmętniałej soczewki i zaaplikowaniu nowej – tym razem syntetycznej. Sam zabieg trwa od 15 do 20 minut, odbywa się w znieczuleniu miejscowym za pomocą kropli, i jest bezbolesny. Następnie pacjent odpoczywa w pokoju pozabiegowym, skąd może udać się prosto wyjścia, by regenerować się w domowym zaciszu.

Czy oko długo się goi?

Cały proces rekonwalescencji trwa od czterech do sześciu tygodni, i zależy od wielu czynników: od wieku pacjenta, stanu jego zdrowia przed operacją, posiadania przez niego chorób współistniejących, naturalnych zdolności regeneracyjnych organizmu.

Najważniejsze są pierwsze dni po operacji. Trzeba wtedy ściśle stosować się do zaleceń lekarskich, stosować przepisane krople, stawiać się na kontrole. Nie powinno się także wtedy podnosić ciężkich przedmiotów, pić kawy i alkoholu (ponieważ podnoszą ciśnienie), długo wpatrywać się w ekran telewizora lub komputera, kąpać się w basenie czy korzystać z sauny. Panie muszą na dłuższy czas zrezygnować z noszenia makijażu oczu.

Z czasem ograniczenia maleją, wzrok goi się, i pacjent może powrócić do codziennych aktywności. Najważniejszą informacją jednak jest to, że pozytywny efekt można dostrzec od razu po zabiegu! Oko nie jest przyzwyczajone do nowego widzenia, więc może łzawić i być podrażnione, ale mimo to każdy zauważy różnicę!

Szczegółowe informacje na temat kwalifikacji, przeciwwskazań i przebiegu zabiegu znajdziesz tutaj: https://kardiotel.pl/artykuly/52-okulistyka-operacje/255-operacja-zacmy-ile-trwa-i-na-czym-polega

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.