Kobieta uzywa inhalatora tłokowego w mieszkaniu
Choroby

Jak działa inhalator tłokowy?

Inhalator tłokowy to inaczej inhalator pneumatyczny. Urządzenie to służy to podawania leków i innych preparatów poprzez wdychanie. Ważne jest, aby leki te były dostosowane specjalnie do inhalatorów. Należy przeczytać w ulotce leku, jaką ilość leku trzeba użyć. Inhalatora tłokowego mogą używać zarówno dzieci, jak i dorośli. Szczególnie przydatny jest w przypadku dzieci.

Do czego służy inhalator tłokowy?

Inhalator tłokowy jest urządzeniem, poprzez które podaje się leki w formie nebulizacji. Jeżeli chodzi o nebulizację,  polega ona na zamianie leku w delikatną mgiełkę. Mgiełka jest wdychana i wspomaga w przebiegu choroby. To bardzo wygodna forma podawania leków i sprawdzi się u każdego, niezależnie od wieku. Lek zawsze łatwo trafia w drogi oddechowe, więc można robić taką inhalację, nawet jeśli ktoś cierpi na niewydolność oddechową. Ponadto są łatwe w obsłudze, więc każdy poradzi sobie z ich obsługą.

Jak działa inhalator tłokowy?

W skład inhalatora wchodzą: kompresor sprężający powietrze, nebulizator i pojemnik, w którym umieszcza się lek. Kompresor i nebulizator są połączone rurką, która przewodzi powietrze. Powietrze, które dostaje się do pojemnika z lekiem, zamienia lek w mgiełkę. Wielkość jej cząsteczek zależy od rodzaju dyszy, która rozpyla lek. Taki lekdostaje się bez problemu do dróg oddechowych. To czy dostanie się do płuc czy oskrzeli zależy od wielkości cząsteczek. Jest to bezpieczniejsza forma podawania leków, ponieważ lek dostaje się prosto do miejsca przeznaczenia, a nie przechodzi przez żołądek, jak w przypadku leków podawanych drogą doustną. Zmniejszane jest wówczas ryzyko działań niepożądanych.

Dla kogo jest inhalator tłokowy?

Inhalator tłokowy sprawdzi się w przypadku większości grup osób, a są to:

  • każde osoby niezależnie do wieku,
  • niemowlęta,
  • osoby starsze,
  • osoby mające problemy z oddychaniem,
  • osoby cierpiące na stany zapalne zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych,
  • astmatycy,
  • alergicy,
  • osoby chorujące na anginę,
  • palacze.

Jakie korzyści daje inhalacja?

Inhalacja rozrzedza zalegającą wydzielinę, a także nawilża drogi oddechowe i oczyszcza. Wspomaga również pozbycie się wydzieliny, więc może prowokować kaszel. Dzięki kuracji z wykorzystaniem inhalatora tłokowego, można załagodzić dolegliwości ze strony układu oddechowego, a także wspomóc w chorobie.

Ile trwa inhalacja?

W zależności od wielkości cząsteczek inhalacja u dorosłych trwa od 10 do 20 minut. U dzieci czas ten jest nieco krótszy i wynosi 5 do 10 minut. Po takiej inhalacji trzeba oklepać plecy dziecka, żeby ułatwić mu wykrztuszenie wydzieliny. Nie można używać leków przeznaczonych do inhalacji bez konsultacji lekarza. Można tak zrobić tylko przy inhalacji z solą fizjologiczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.