Artykuł sponsorowany.
Lekarze często zalecają rodzicom podawanie dziecku w przebiegu antybiotykoterapii probiotyku. Jest to preparat zawierający żywe szczepy bakterii, które uzupełniają florę bakteryjną w jelitach, wspomagając jej odbudowę. Prawidłowy skład mikrobioty ma znaczenie dla odporności dziecka. Jak działa probiotyk na organizm i kiedy jeszcze warto go podawać? Odpowiadamy!
Czym jest probiotyk dla dzieci?
Zacznijmy od wyjaśnienia, co to są probiotyki. Są to żywe kultury bakterii, które mają za zadanie wspomagać odbudowę składu przewodu pokarmowego. Pozytywny wpływ na mikrobiom można uzyskać jednak dopiero wtedy, gdy bakterie te są podawane w odpowiednich ilościach, właśnie w takich, jakie zawierają probiotyki.
Od składu mikroflory jelitowej zależy dobra kondycja i samopoczucie dziecka i , dlatego właśnie w określonych przypadkach warto podawać mu probiotyk. Pamiętajmy, że flora bakteryjna szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia dopiero się buduje, warto jej zatem pomóc uzyskać prawidłowy skład.
Jakie właściwości ma mikrobiom w jelitach u dzieci?
Mikrobiom znajdujący się w jelitach odpowiada m.in. za:
- regulację pracy jelit,
- wchłanianie witamin i składników mineralnych.
Kiedy warto podawać dziecku probiotyk?
Probiotyki dla dzieci powinno się stosować przede wszystkim po infekcjach wirusowych, takich jak rotawirusowe. Można je podawać także w trakcie stosowania antybiotyków lub leków na infekcje z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Probiotyk, wspomaga odbudowę prawidłowej mikroflory jelit. Warto zatem po niego sięgnąć również w sezonie jesienno-zimowym.
Jaki probiotyk dla niemowląt i starszych dzieci wybrać?
Dla najmłodszych najlepiej sprawdzi się probiotyk w kroplach ze względu na wygodę i komfort stosowania. Preparat można podawać bezpośrednio do jamy ustnej dziecka lub rozpuszczać w zimnym albo lekko ciepłym płynie, np. soku, mleku, a nawet czystej wodzie.
W odbudowie i ochronie mikrobiomu Twojego dziecka pomoże suplement diety Multilac Baby. To synbiotyk, czyli połączenie probiotyku z prebiotykiem, który pobudza wzrost lub aktywność wybranych szczepów bakterii dostarczanych przez probiotyk.
Multilac krople można podawać już od 2. miesiąca życia dziecka. Zawiera jeden z najlepiej przebadanych szczepów bakterii lactobacillus rhamnosus LGG.
Czy można podawać dziecku naturalne probiotyki?
Dietę dziecka można też wzbogacić o naturalne probiotyki, jednak jest ich stosunkowo niewiele. Głównie są to kiszonki, jogurty, kefiry i kwaśne mleko. Nie każde dziecko jest też skłonne do jedzenia wymienionych produktów. Podawanie probiotyku w kroplach może zatem okazać się lepszym sposobem na uzupełnienie dobrych bakterii w przewodzie pokarmowym dziecka.
Artykuł we współpracy z Multilac