Irygacja nosa i zatok
Choroby

Jak i czym przeprowadzić irygację nosa i zatok?

Artykuł sponsorowany.

Irygacja nosa i zatok to jedna z metod na usunięcie zalegającej wydzieliny i zanieczyszczeń. Jak więc udrożnić nos, aby faktycznie przywrócić komfort oddychania? Jak poprawnie przeprowadzić irygację?

Przyczyny powstawania niedrożności zatok

Niedrożność zatok i nosa jest najczęściej rezultatem zalegającej wydzieliny. Pojawia się ona, gdy przechodzimy infekcję wirusową lub rzadziej bakteryjną. Wówczas wydzielina najpierw jest przeźroczysta i wodnista, a następnie gęstnieje i zmienia barwę na zieloną lub żółtą. Ponadto nadmierna produkcja wydzieliny może wynikać z alergii, która jest wywoływana przez obecność alergenów – pyłków roślin, kurzu czy składników pokarmowych. Poza niedrożnością zatok, alergii mogą towarzyszyć także inne objawy, np. wysypka czy swędzenie oczu.

Kolejnym powodem niedrożności nosa jest niska jakość powietrza w okresie jesienno-zimowym. W tym czasie na zewnątrz często mamy do czynienia z różnymi zanieczyszczeniami. W ogrzewanych pomieszczeniach natomiast często panuje gorące, suche powietrze, które również ma negatywny wpływ na śluzówkę nosa.

Kiedy warto wykonać irygację nosa?

Udrażnianie nosa warto zastosować w następujących sytuacjach:

  • gdy chcemy zachować drożność i czystość nosa i zatok,
  • w ramach profilaktyki zdrowotnej,
  • w celu wspomagania leczenia zapalenia zatok,
  • w celu kontrolowania skutków alergii,
  • przed i po operacji nosa, aby przyspieszyć proces gojenia oraz regeneracji.

Oczyszczanie nosa i zatok w praktyce

Decydując się na udrożnianie za pomocą zestawu do irygacji nosa i zatok ZATOXIN® RINSE należy postępować zgodnie z instrukcją, aby bezpiecznie usunąć zalegającą wydzielinę i zanieczyszczenia. Podstawą jest przygotowanie odpowiedniego roztworu. W opakowaniu ZATOXIN® RINSE znajduje się 12 saszetek. Jeśli chcemy uzyskać roztwór izotoniczny, który służy do oczyszczania nosa i zatok, to rozpuszczamy zawartość jednej saszetki. Gdy natomiast chcemy uzyskać roztwór hipertoniczny, zmniejszający obrzęk błony śluzowej, to rozpuszczamy dwie saszetki.

Do przygotowania wybranego roztworu potrzebujemy 240 ml przegotowanej wody o temperaturze ludzkiego ciała. Roztwór tworzymy, wlewając wodę i wsypując zawartość saszetek do buteleczki. Następnie energicznymi ruchami mieszamy roztwór, oczywiście zamykając butelkę nakrętką. W zestawie znajdują się dwie – jedna przystosowana dla dorosłych, a druga dla dzieci, która służy do łagodnej irygacji.

Jak przeprowadzić proces czyszczenia zatok i nosa? Pochylamy się nad umywalką i odwracamy butelkę, a następnie jej końcówkę wtykamy do otworu nosowego tak, aby szczelnie go zatkać. Potem naciskamy biały zawór, aby płyn w jednostajny sposób dostał się do otworu nosowego. U dorosłych stosuje się 120 ml na jeden otwór nosowy, natomiast u dzieci 60 ml. Ważne, aby podczas płukania oddychać ustami i nie połykać płynu. Identycznie postępujemy przy irygacji drugiego otworu. Po zakończeniu irygacji należy wydmuchać nos, aby oczyścić go z resztek płynu i pozostałości wydzieliny. Ze względów higienicznych irygator może być stosowany tylko przez jedną osobę, a po każdym użyciu należy go dokładnie umyć.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Przewidziane zastosowanie ZATOXIN® RINSE: zapalenie zatok przynosowych, nieżyt nosa różnego pochodzenia, przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok, profilaktycznie, w celu utrzymania prawidłowej higieny nosa i zatok.

Producent ZATOXIN® RINSE: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z. o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice

Podmiot prowadzący reklamę: Dystrybutor: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice

Numery med.-leg.: ZAT/2/4/24

Bibliografia:

  1. Mierzwiński J., Mierzwińska P., Haber K. Zapalenie zatok przynosowych u dzieci w świetle wytycznych EPOS 2020.
  2. Wardas P., Markowski J., Piotrowska-Seweryn., Przegląd aktualnych wytycznych w zakresie diagnostyki i leczenia zapaleń zatok przynosowych z praktycznym komentarzem “Forum Medycyny Rodzinnej” 2014, vol 8, no 4, 159–168.
  3. Emeryk A., Emeryk-Maksymiuk J., Janeczek K., Jędrzejewski A., Hipertoniczne roztwory soli w terapii chorób dróg oddechowych.
  4. Skarzynska M., Czajka Ł.,Opieka farmaceutyczna u pacjentów z ostrym lub przewlekłym zapaleniem zatok w populacji pediatrycznej i u osób dorosłych zgodnie z wytycznymi EPOS 2020, “Farmacja Polska” 2020, 76 (12): 692–710.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.