Dieta niemowlaka.
Rodzicielstwo

Jak i kiedy zacząć rozszerzać dietę niemowlakowi?

Rozpoczęcie rozszerzania diety jest przełomowym momentem zarówno w życiu dziecka, jak i rodzica. To otwarcie kolejnego rozdziału w życiu, którego początki mają ogromny wpływ na przyszłość dziecka, jego zdrowie i prawidłowy rozwój. Jak powinien wyglądać ten proces na początku?

Kiedy zacząć rozszerzać dietę dziecku?

Rozszerzanie diety dziecka nie powinno mieć miejsca wcześniej niż po ukończeniu 6 miesiąca życia. Wynika to z faktu, że wcześniej jego przewód pokarmowy nie jest jeszcze dostosowany do przyjmowania pokarmów innych niż mleko, a także z faktu, że po prostu w mleku matki czy modyfikowanym jest wszystko, czego potrzeba dla zdrowia i rozwoju dziecka. Ponadto dziecko powinno stabilnie siedzieć i utrzymywać się w tej pozycji – zazwyczaj robi to, kiedy osiąga pół roku.

Karmienie stałymi pokarmami w innej pozycji stanowi zagrożenie dla jego zdrowia. Jeśli jeszcze nie osiągnęło tego etapu – warto poczekać. Czasem jest to kwestia kilku dni, czasem tygodni – drobne opóźnienie w rozszerzaniu diety nie ma znaczenia. Nie należy się natomiast przejmować ewentualnym brakiem zębów przy rozszerzaniu diety lub ich małą ilością – dziecko świetnie sobie poradzi z mieleniem pokarmu dziąsłami.

W jaki sposób rozszerzać dziecku dietę?

Kiedy nadejdzie właściwy czas na rozszerzanie diety, można to zrobić dwiema metodami.

  • Tradycyjną, polegającą na podawaniu dziecku posiłków w formie musów i „papek”. Wówczas to zazwyczaj rodzic karmi dziecko łyżeczką. Wszystkie produkty są połączone razem.
  • BLW – Baby Led Weaning/Bobas Lubi Wybór, podczas której dziecku podawane są produkty w naturalnych formach, ale w małych kawałkach, uprzednio ugotowane lub uparowane. Dziecko poznaje kształty, zapachy, kolory i smaki poszczególnych produktów i samo próbuje je jeść.

Wybór odpowiedniej metody jest kwestią indywidualną. BLW wymaga większej cierpliwości i uwagi rodzica, jednak owocuje szybszym nabyciem umiejętności samodzielnego jedzenia oraz pozwala kształtować odpowiednie nawyki żywieniowe.

Co podawać dziecku na początku rozszerzania diety?

Pierwsze posiłki dziecka powinny raczej stanowić urozmaicenie mlecznej diety (do ukończenia przez dziecko roku mleko matki lub mleko modyfikowane powinno być obecne w diecie) niż pełnowartościowe posiłki. Jednak z dnia na dzień można zrezygnować z porcji mleka na rzecz stałego pokarmu. Jeśli nie ma żadnych przeciwskazań zdrowotnych, a dziecko wykazuje gotowość – można mu podawać po kilka produktów i tworzyć proste dania. Można wspomagać się gotowymi słoiczkami czy kaszkami, można również gotować dziecku, stosując produkty jak najlepszej jakości.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, jadłospis 9 miesięcznego dziecka czy roczniak będzie już w pełni rozbudowany. Ważne, by postawić na naturalność, brak cukru (poza tym pochodzącym z owoców) oraz soli. Warto także pamiętać, by rozszerzania diety nie zaczynać pod owoców – ich słodki smak może zniechęcić do smaku warzyw czy mięsa. Jeśli zaś chodzi o napoje – najlepszym rozwiązaniem jest woda lub herbata rooibos.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.