Kobieta ze szczupłym brzuchem oblicza zapotrzebowanie kaloryczne
Ruch

Jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne?

Marzysz o idealnej sylwetce a jednocześnie chcesz zachować zdrowie i dobrą formę? To całkowicie zrozumiałe. Aby osiągnąć ten cel musisz zadbać o to, by deficyt kaloryczny, który sobie narzucisz był na odpowiednim poziomie. W tym celu należy obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Jak zrobić to szybko, bezpłatnie i bezpiecznie? Podpowiadamy.

Zacznijmy od najważniejszego a więc wyjaśnienia czym właściwie jest zapotrzebowanie kaloryczne. Mówiąc najprościej jest to liczba kalorii, której potrzebuje nasz organizm aby prawidłowo funkcjonować i zaspokoić wszystkie swoje potrzeby. Wpływ na zapotrzebowanie ma wiele czynników, wśród nich między innymi nasza płeć czy aktywność.
W procesie odchudzania należy utrzymywać bezpieczny dla zdrowia deficyt kaloryczny co jest niemożliwe, bez poznania swojego BMR, czyli zapotrzebowania.

Czym jest deficyt kaloryczny?

Gdy zależy nam na tym, by zacząć tracić na wadze powinniśmy dziennie zjadać mniej kalorii niż wynosi nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Jeśli dobrze obliczymy swoje zapotrzebowanie oraz zapoznamy się z odpowiednim dla naszego celu deficytem odchudzanie nadal będzie całkowicie bezpieczne i nie narazimy się na efekt jojo. Brakujące kalorie organizm będzie bowiem pozyskiwał z odłożonej przez siebie tkanki tłuszczowej, czego efektem jest chudnięcie.

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Istnieje kilka sposobów na obliczenie swojego zapotrzebowania kalorycznego. Jednym z nich jest oczywiście wizyta u dietetyka, który przeprowadzi szczegółowy wywiad, na podstawie którego stworzy odpowiednie dla naszego zdrowia wytyczne. Nie da się jednak ukryć, że wiąże się to z dość dużymi kosztami, co dla wielu osób może stanowić problem. Możemy również skorzystać z dostępnych w literaturze i internecie tabel i na ich podstawie dokonać odpowiednich obliczeń. To jednak z kolei wiąże się z ryzykiem błędu i bywa bardzo czasochłonne. Dlatego też idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnych narzędzi, które dostępne są w sieci.

Oblicz swoje zapotrzebowanie online

Narzędziem, z którego warto skorzystać jest kalkulator BMR czyli zapotrzebowania kalorycznego. To formularz, w którym podajemy wszystkie istotne informacje niezbędne do dokonania obliczeń. Mowa tu między innymi o płci, wieku, określeniu swojego trybu życia (zapotrzebowanie u osób pracujących fizycznie będzie znacznie wyższe niż u tych, którzy zajmują się pracą biurową i nie trenują). Podajemy również swoją wagę oraz wzrost a także ile chcemy schudnąć. Dzięki temu kalkulator BMR nie tylko wskaże nam zapotrzebowanie kaloryczne, ale również podpowie jaki deficyt kaloryczny będzie w naszym przypadku wskazany by uzyskać upragnioną wagę i sylwetkę.

Podsumowując, znajomość swojego zapotrzebowania kalorycznego jest niezbędna dla zdrowego odchudzania. Na szczęście, w dzisiejszych czasach nie potrzebujemy kosztownej wizyty u specjalisty. Nowoczesne rozwiązania takie jak kalkulator BMR to prosty i darmowy sposób na to, by zadbać o zdrowe odchudzanie bez efektu jojo. Przekonało się o tym juz wielu zadowolonych użytkowników.

Artykuł powstał we współpracy z blogiem fitness FitRepublic.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.