Kobieta za skórą mieszaną dba o swoją cere
Uroda

Jak odpowiednio zadbać o skórę mieszaną?

Skóra mieszana jest dość powszechna, ale nieco problematyczna w pielęgnacji. Twarze osób z tego typu urodą charakteryzują się bowiem obszarami, w których cera przetłuszcza się nadmiernie (czoło, nos czy broda) i tymi, w których jest zbyt sucha (policzki). Dlatego też zabiegi pielęgnacyjne powinny być dobrane tak, aby uwzględnić i znormalizować każdy z rejonów twarzy.

Skóra mieszana i jej oczyszczanie

Skóra mieszana powinna być oczyszczana dwa razy dziennie – rano i wieczorem. W czynności tej wskazane jest używanie żelu lub pianki, ale nie zwykłego mydła. Jego pH może być zbyt silne dla tego rodzaju skóry i pogorszyć jej stan. Do mycia twarzy warto wybierać kosmetyki przeznaczone do cery wrażliwej. Dzięki nim unikniemy powstawania podrażnień lub zwiększenia wydzielania sebum.

Wieczorna pielęgnacja twarzy powinna być poprzedzona usunięciem makijażu przy użyciu mleczka, płynu micelarnego lub olejku. Pamiętajmy, że oleje do demakijażu skóry mieszanej nie zwiększają jej natłuszczenia! Dopiero po tym zabiegu powinnyśmy sięgnąć po kosmetyk do mycia twarzy. Dzięki tej kolejności odblokujemy pory i ograniczymy powstawanie zaskórników.

Peeling cery mieszanej

Raz w tygodniu powinniśmy wykonać peeling. Usunie on martwy naskórek i ograniczy powstawanie zaskórników. Jeśli zdecydujemy się na peeling mechaniczny, sięgnijmy po produkty drobnoziarniste, które nie uszkodzą suchych obszarów twarzy. Nie stosujmy go jednak gdy na twarzy znajdują się ropne wypryski. Peeling mechaniczny może bowiem zwiększyć stan zapalny.

Alternatywą jest peeling enzymatyczny, który rozpuści naskórek bez podrażniania skóry. Pamiętajmy, że brak peelingu prowadzi do zatykania porów oraz sprawia, że skórze trudniej jest „oddychać” i wchłaniać substancje czynne zawartych w kosmetykach. Zrogowaciały i martwy naskórek sprzyja również powstawaniu wykwitów skórnych.

Skóra mieszana i jej tonizacja

Tonizację powinniśmy wykonać dwa razy dziennie, rano i wieczorem, tuż po wymyciu twarzy. Rolą tego zabiegu jest wyrównanie pH skóry oraz jej nawilżenie. Przy skórze mieszanej powinniśmy unikać toników na bazie alkoholu, który ją wysusza. Najlepiej natomiast (zwłaszcza w przetłuszczających się rejonach twarzy) sprawdzą się preparaty z kwasem hialuronowym albo salicylowym.

Tonik rozświetli też cerę i sprawi, że nie będzie ona szara i zmęczona. Dodatkowo pozwoli ograniczyć wydzielanie sebum. Pozwoli również złagodzić występujące na skórze mieszanej podrażnienia, usunie drobne zanieczyszczenia (choć oczywiście nie zastąpi pianki czy żelu), zmniejszy ryzyko wystąpienia zmian trądzikowych i tworzenia się wyprysków.

Stosowanie kremów

Dwa razy dziennie powinniśmy także nakładać na naszą twarz krem, który nawilży skórę i pomoże uregulować wydzielanie sebum. Krem na dzień powinien być lekki, nie blokować porów i wchłaniać się dość szybko. Krem na noc powinien zawierać substancje odżywiające skórę oraz regulować pracę gruczołów łojowych.

Warto zwrócić uwagę, że krem ograniczający wydzielanie sebum można nakładać jedynie na te partie twarzy, w których wydziela się go najwięcej. Zwróćmy także uwagę, aby krem na dzień zawierał filtr UV. Unikajmy jednak kremów matujących, które mogą zwiększyć produkcję łoju, jako odpowiedź na przesuszenie skóry spowodowane działaniem wspomnianego kremu.

Maseczka do twarzy

Raz lub dwa razy w tygodniu warto nałożyć na twarz maseczkę. Powinna mieć ona właściwości odżywcze i nawilżające. Dzięki maseczce skóra mieszana zostanie głęboko oczyszczona z sebum, brudu i kurzu. Po jej nałożeniu bardzo istotne jest, aby przez cały czas pozostała wilgotna. Maseczkę możemy nakładać zarówno na najbardziej przetłuszczające się obszary naszej twarzy, jak i na całą.

W ten sposób ograniczymy na niej rozwój szkodliwych bakterii. Maseczki do skóry mieszanej bardzo dobrze odblokowują i oczyszczają pory. Pamiętajmy jednak, aby nie wybierać produktów posiadających składniki wysuszające!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.