Klocki zabawki dla dzieci
Rodzicielstwo

Jak odpowiedzialnie wybierać zabawki dla dzieci?

Wybór zabawek dla dzieci musi być w pełni przemyślany. Rodzice powinni stawiać nie tylko na produkty, które wspomagają rozwój ich pociech, ale są również bezpieczne. O tej ostatniej kwestii informować będą między innymi stosowne oznaczenia, ponadto przyznane certyfikaty uznanych instytucji. To jednak wciąż nie wszystko. To dorośli są odpowiedzialni za to, w jaki sposób użytkują zabawek ich dzieci, a także za zakup produktów, które są dostosowane chociażby do wieku pociechy.

Aby nie zgubić się w gąszczu ofert

Rynek jest pełen zabawek dla dzieci. Można przebierać pośród tych, które wydają dźwięki, kuszą kolorami, wabią nawet zapachami. Nie ma problemu ze znalezieniem produktów, które są odzwierciedleniem płci, ale i upodobań dziecka. Takie zakupy można również dostosować do budżetu przeznaczonego na zakup zabawek dla maluszków. W jaką kategorię warto celować?

Dziecięce zabawki powinny wspomagać rozwój. Mogą angażować wszystkie zmysły dziecka, które ma szansę poznawać otaczający je świat. Uczą i jednocześnie bawią. Wspomagają rozwijanie umiejętności manualnych, ćwiczenie rączek, które powinny coraz pewniej i lepiej chwytać poszczególne przedmioty. Chodzi o to, by taka zabawka oddziaływała na ciało i umysł dziecka, bo obydwie sfery muszą być rozwijanie równocześnie. To dlatego zwraca się uwagę na świadomy wybór rodziców, kupowanie ze sprawdzonych źródeł, pewnych produktów.

Dzieciom dobrze jest dobierać zabawki, które będą w stanie rozwijać ich koordynację ruchową oraz zapamiętywanie. Nie bez znaczenia pozostaje praca nad zdolnościami werbalnymi oraz myśleniem logicznym i przestrzennym. To wszystko sprawia, że czas najmłodszych przeznaczony na zabawę, owocuje w późniejszym życiu lepszym przystosowaniem do życia codziennego. Na myśli mamy chociażby naukę w szkole, umiejętność nawiązywania kontaktów społecznych z rówieśnikami, czy też budowanie pewności siebie.

Podczas zabaw dziecko uczy się empatii, opieki, zrozumienia. Nie tylko poznaje siebie, ale i nabywa pozytywnych cech w stosunku do innych. Zaczyna rozumieć własne emocje, pozwala sobie i innym na ich wyrażanie. To dowody na to, że każda, nawet najprostsza zabawka, ma dla dzieci ogromne znaczenie.

Jak dobrać zabawkę dla maluszka

Należy uwzględniać wiek dziecka. Na opakowaniach zabawek znajdują się informacje, od jakiego wieku może być dany produkt stosowany u dziecka. To bardzo ważne, ale jest wciąż pewnego rodzaju podpowiedzią. Rodzice powinni również wziąć pod uwagę, na jakim etapie rozwoju jest ich maluch, co mu się podoba, co sprawia największą radość. Niektóre dzieci szybciej nabywają pewnych zdolności, inne potrzebują na to więcej czasu. W pierwszym przypadku potrzeba więcej bodźców, w drugim zaś – cierpliwości, zrozumienia i jeszcze bardziej umiejętnego dobierania zabawek.

Po stronie rodziców należy także uwzględnienie, czy kupują zabawki do domu, do wykorzystania na zewnątrz, czy do zabrania do przedszkola lub żłobka. Dzieci mogą szybko się nudzić zabawkami, łatwo je psuć, dlatego wybór nie może być podyktowany jedynie ceną produktu.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Bezpieczna zabawka, czyli jaka? Ta, która nie jest wykonana z toksycznych materiałów. Nie powinny się w niej zawierać również farby czy lakiery, które poza szkodliwością mogą się łuszczyć lub odpadać, na przykład pod wpływem działania promieniowania słonecznego. Najmłodszych trzeba chronić przed połknięciem małych przedmiotów, dlatego zabawki nie powinny posiadać łatwych do oderwania lub odgryzienia elementów. Najbezpieczniejsze są zabawki produkowane w Unii Europejskiej. Na koniec warto pamiętać o tym, że zagrożenia nie może również stwarzać opakowanie, w którym znajduje się zabawka.

Wybierając z naszymi wskazówkami, można być pewnym, że maluszek skorzysta na czasie spędzonym na zabawie, a przy tym będzie w pełni bezpieczny, rodzice zaś mniej zmartwieni. Odpowiedzialny wybór to przemyślany zakupy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.