Rozładowywanie napięcia i stresu u dziecka
Rodzicielstwo

Jak pomóc dziecku w rozładowaniu napięcia i stresu?

Jak pomóc dziecku w radzeniu sobie ze stresem? Przedstawiamy najpopularniejsze metody, które pomogą małemu człowiekowi radzić sobie z negatywnymi emocjami.

Osoba dorosła, borykające się ze stresem lub napięciem jest w stanie znaleźć co najmniej kilka sposobów, aby odreagować trudne emocje. Dla jednych będzie to zapalenie papierosa, sport, medytacja lub jakieś inne hobby. Dojrzałe osoby zazwyczaj mają już przepracowany temat stresu i potrafią sobie z nim radzić w sposób, który jest powszechnie akceptowany w społeczeństwie. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku małych dzieci, które nie posiadaj jeszcze bogatych doświadczeń i umiejętności panowania nad sobą. Postaramy się więc podpowiedzieć, w jaki sposób pomóc dziecku w rozładowaniu napięcia.

Stres nie jest czymś złym

Z samej definicji stres wcale nie jest czymś złym. To po prostu naturalna reakcja ludzkiego organizmu na trudne sytuacje. Co jednak istotne, dzieci stresują się znacznie częściej niż dorośli, ale z zupełnie innych powodów. Młody człowiek nie potrafi bowiem dobrze rozpoznać napięcia emocjonalnego i nazwać swoich uczuć. W odróżnieniu od dorosłego nie jest w stanie samodzielnie wpaść na to, jak odreagować trudne sytuacje – taką wiedzę musi dopiero zdobyć.
Rolą rodzica jest zapewnienie dziecku możliwości przeżycia wszystkich spotykających go emocji i wytłumaczenie, że zarówno te dobre, jak i negatywne są normalne i nieuniknione. Należy podpowiedzieć maluchowi jak identyfikować stan emocjonalny oraz w jaki sposób może ono samo sobie z nim poradzić.

W jaki sposób dziecko może radzić sobie ze stresem?

Skutecznych sposobów na radzenie sobie ze stresem przez młodego człowieka jest co najmniej kilka. Poniżej wymienimy najpopularniejsze z nich.

Poradź sobie ze stresem poprzez zabawę

Zabawa to najbardziej oczywisty sposób na to, aby dziecko mogło poradzić sobie ze stresem. Odpowiednio dobrane zabawki wymagające koncentracji i uwagi są doskonałą pomocą w redukcji napięcia u dziecka. W trakcie zabawy dziecko może zapomnieć o otaczającym go świecie i problemach, zatapiając się w radosnej rozrywce. Dodatkowo zabaw wraz z rodzicami pozwala pogłębić wspólne relacje i budować w maluchu poczucie bezpieczeństwa. W trakcie zabawy warto zachęcać dziecko do wyrażania swoich myśli i emocji. Dzięki temu jako rodzić lepiej poznasz problemy pociechy i będziesz w stanie pomóc mu je przepracować.

Remedium na stres u dziecka – aktywność fizyczna

Zarówno dla dorosłych, jak i dzieci każda forma aktywności fizycznej stanowi znakomity sposób na odreagowanie stresu. Wysiłek fizyczny redukuje poziom hormonów związanych ze stresem (jak kortyzol), a zwiększa tych odpowiedzialnych za pozytywne samopoczucie. W przypadku dzieci najlepiej będzie zabrać je na spacer czy też plac zabaw. W odpowiednim wieku świetnie sprawdzą się również wspólne wycieczki rowerowe czy też sporty zespołowe. Ogólnie im więcej ruchu, tym łatwiej będzie dziecku poradzić sobie z negatywnymi emocjami.

Redukcja stresu poprzez bajki

Świetnym sposobem na odreagowanie stresu u malucha mogą być również bajki – szczególnie bajki terapeutyczne. Mowa tutaj o historiach, gdzie bohaterowie przeżywają podobne problemy, jak dziecko. Możliwość identyfikacji z fikcyjną postacią da szansę maluchowi nazwać problem i pogodzić się z kipiącymi w jego wnętrzu emocjami. W samych bajkach terapeutycznych prezentowane są możliwe rozwiązania problemów emocjonalnych, z jakich może skorzystać widz, czyli twoje dziecko.

Wsłuchuj się w to co mówi dziecko

Kluczowe w redukcji stresu u dziecka jest wsłuchiwanie się w to co malec ma do powiedzenia. Staraj się zatem jak najczęściej rozmawiać z pociechą i zachęcaj ją do dzielenia się swoimi emocjami oraz przemyśleniami. Tłumacz mu i doradzaj w tym co aktualnie przeżywa, cały czas poważnie traktując wszystkie, nawet najbardziej dla ciebie błahe problemy. Nigdy nie bądź obojętnym na to, co dzieje się w głowie dziecka

Redukcja negatywnych emocji u dziecka

Korzystaj z wymienionych metod jak najczęściej. W każdej sytuacji staraj się uczyć swoje dziecko radzenia sobie zarówno z negatywnymi, jak i tymi pozytywnymi emocjami, aby w przyszłości pociecha była w stanie samodzielnie poradzić sobie z różnymi problemami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.