Kobieta ma problem z bólem karku i szyi
Choroby

Jak pozbyć się bólu karku i szyi?

Ból karku i szyi najczęściej jest wynikiem nieprawidłowe sylwetki, wynikającej z wad postawy lub przebywania przez długi czas w jednej pozycji. Długie godziny pracy przy komputerze, zwłaszcza przy niedostosowanym stanowisku pracy, również sprzyjają przeciążeniom mięśni, więzadeł i odcinka szyjnego kręgosłupa. W łagodzeniu dolegliwości równie ważna co działanie przeciwbólowe jest profilaktyka i zapobieganie postępującym zmianom zwyrodnieniowym.

Najczęstsze przyczyny bólu szyi i karku

Ból karku i szyi, jeśli nie jest wynikiem bezpośredniego urazu, np. będącego następstwem wypadku komunikacyjnego może być spowodowany postępującą chorobą zwyrodnieniową. Zmiany w odcinku szyjnym kręgosłupa manifestują się przeszkadzającym bólem, który utrudnia normalne funkcjonowanie i powoduje, że znacznie krócej jesteśmy w stanie przebywać w jednej pozycji, np. przy biurku. W zaawansowanych stanach ból może promieniować również na barki i górną część pleców. Lokalizuje się równie często między łopatkami i opisywany jest wówczas przez pacjentów jako kłujący i piekący. Osoby z przeciążonym odcinkiem szyjnym kręgosłupa często skarżą się na bóle głowy i ogólne bóle pleców.

Ból szyi może intensyfikować długotrwałe przyjmowanie nieprawidłowej pozycji, np. z głową w górze, np. praca na wysokościach. Znaczenie ma nawet to, na jakiej wysokości znajduje się blat biurka i jak patrzymy na monitor, czy musimy zadzierać głowę lub trzymamy ją zbyt nisko. Nawet niewygodne lub źle dobrane krzesło sprawia, że po wielu godzinach wykonywania obowiązków zawodowych kręgosłup ulega nadmiernym przeciążeniom. Jeśli nie zadbamy o higienę miejsca pracy, dolegliwości bólowe mogą okazać się pierwszym symptomem zmian zwyrodnieniowych, które będą postępować z czasem.

Co na ból szyi sprawdzi się najlepiej?

Jeśli zaczynamy odczuwać mrowienie, drętwienie i ból mięśni karku i szyi, warto przerwać wykonywanie czynności i dać mięśniom chwilę odpoczynku. Jeśli dolegliwości coraz częściej nawracają, koniecznie należy przyjrzeć się swojemu stanowisku pracy. Być może kilka zmian w ustawieniu biurka lub krzesła zupełnie rozwiąże problem. Pomocne będą też ćwiczenia rozluźniające odcinek szyjny kręgosłupa i wzmacniające mięśnie, które pozwolą nam zachować prawidłową sylwetkę. W Internecie można znaleźć wiele gotowych zestawów ćwiczeń na zdrowy kręgosłup, które można wykonywać samodzielnie w domu lub na siłowni, korzystając z dodatkowego obciążenia lub maszyn, ale wówczas koniecznie pod kontrolą trenera. Pracę warto rozłożyć tak, aby znaleźć czas na krótki odpoczynek, a najlepiej spacer. Ponieważ dolegliwości może wywołać nadmierny i długotrwały stres, warto opanować techniki relaksacyjne. Często pomagają również masaże rozluźniające. W trakcie takiego zabiegu warto zastosować dodatkowo maści o działaniu rozluźniającym, ale też przeciwzapalnym. Podobne działanie mają plastry przeciwbólowe, które można przykleić w miejscu, w którym odczuwany jest największy ból.

W doraźnym leczeniu bólu skuteczne są leki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty. Zwłaszcza te z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), które zawierają m.in. ketoprofen, naproksen czy ibuprofen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.