Wzdęcia brzucha to częsta przypadłość, z którą niejednokrotnie każdy z nas musiał się zmierzyć. Powiększony, odstający brzuch, niekiedy ból w podbrzuszu to dolegliwości, które towarzyszą wzdęciom. Ich występowanie wywołuje u nas uczucie dyskomfortu. Nie musimy się jednak na to godzić. Znamy bowiem szereg sposobów, za których sprawą unikniemy powstawania wzdęć brzucha. A jeśli profilaktyka okaże się nieskuteczna i wzdęcia brzucha się już pojawią, to skutecznie je zwalczymy.
Treść tego artykułu rozwieje twoje wątpliwości i pozwoli poznać powody, dlaczego zdarzają się dni, w których Twój brzuch wygląda jak balon. Poznajmy wiec przyczyny wzdęć brzucha oraz dowiedzmy się jaka dieta przy wzdęciach jest najlepsza.
Przyczyny wzdęć brzucha
Na początku zastanówmy się nad tym, czym tak właściwie są wzdęcia brzucha. Przypadłość ta to nic innego, jak objaw zbyt dużej ilości gazów, które znajdują się w brzuchu. Zalegające gazy w jelitach to dość częsta i powszechna dolegliwość. Jaki jest powód ich występowania? Czy powstawanie wzdęć świadczy o tym, że nasz organizm jest chory? O jakich chorobach układu trawiennego może świadczyć wzdęty brzuch?
Najczęstszym powodem występowania wzdęć i gazów jest zła dieta. To naturalna reakcja naszego organizmu na zbyt dużą ilość gazów zgromadzonych w jelitach. Zła dieta negatywnie wpływa na nasz układ pokarmowy. A występowanie nieprzyjemny dolegliwości ze strony układu pokarmowego to pierwszy sygnał, który o tym świadczy.
U wielu osób wzdęty brzuch nie jest powodem do zmartwień. Zwłaszcza wtedy, gdy występuje okresowo. Przyczyn wzdęć brzucha i gazów jest bardzo wiele.
Dlaczego mam wzdęty brzuch? Jak się pozbyć?
Pierwsze co przychodzi nam do głowy to spożywanie żywności, która powoduje zwiększenie produkcji gazów w jelitach. Do takiej żywności zaliczamy np. fasole oraz rośliny strączkowe. Przyczyną powstawania wzdęć może być również spożywanie napoi gazowanych. Podczas spożywania gazowanych napoi w jelitach gromadzi się dwutlenek węgla. A jego zwiększona ilość może sprawić, że jelita będą miały problem z jego wydaleniem. Naturalnie prowadzi to do występowania wzdęć.
Na występowanie wzdęć brzucha ma wpływ nie tylko to, co jemy, ale również jak jemu. Przyczyną powstawania wzdęć brzucha może być również rozmawianie podczas posiłku albo zwyczajnie jedzenie w pośpiechu. Dzieje się tak, ponieważ jedząc w taki sposób, połykamy bardzo dużą ilość powietrza, która gromadzona jest później w jelitach.
Zdarza się jednak tak, że wzdęty brzuch to pierwszy sygnał, że nasz organizm choruje. Występowanie wzdęć i gazów to najczęściej pierwszy objaw chorób takich jak zespół jelita wrażliwego. Przyczyną powstawania wzdęć mogą być choroby układu pokarmowego. W tym choroby trzustki, wątroby bądź dróg żółciowych. Wzdęty brzuch może również być objawem niedrożności jelita. W najgorszym przypadku może to być również objaw nowotworu jelita.
Jaką dietę stosować przy wzdęciach?
Odpowiednia dieta przy wzdęciach odgrywa kluczową rolę w walce z nimi. Więc jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie: jak się pozbyć wzdętego brzucha? Przyjrzyj się temu, co jesz. Często powodem, dlaczego twój brzuch wygląda jak balon, jest nietolerancja pokarmowa m.in. nietolerancja laktozy. Warto, więc przyjrzeć się spożywanym przez ciebie produktom. Dodatkowo postarać się zauważyć po spożyciu czego występują wzdęcia i towarzyszące im nieprzyjemne dolegliwości. Nietolerancja pokarmowa to jednak nie wszystko. Jak więc powinna wyglądać Twoja dieta przy wzdęciach?
Zaleca się, aby osoby zmagające się ze wzdęciami w swoim życiu stosowali dietę lekkostrawną. Taka dieta w znaczący sposób zmniejsza spożycie potraw ciężko strawnych. Osoby zmagające się ze wzdęciami powinny unikać dań smażonych oraz wędzonych. W Twojej diecie powinno również zabraknąć żywności wysoko przetworzonej. Dieta przy wzdęciach to również ograniczenie spożywania słodyczy, słonych przekąsek oraz napoi gazowanych. Przestrzeganie wymienionych powyżej zasad żywieniowych to większa szansa na brak wzdęć.
Zwiększenie objętości gazów w jelitach może być spowodowane również spożywaniem roślin strączkowych, jabłek, gruszek, cebuli. Warto więc ograniczyć ich spożywanie, jeśli zmagamy się ze wzdęciami. Mimo tego, że warzywa i owoce to zdrowy element diety.
Domowe sposoby na wzdęty brzuch
Walcząc ze wzdęciami, warto wykorzystać domowe sposoby. Niewątpliwie najbardziej popularnym z nich są zioła. Jak najłatwiej zwiększyć przez nas spożycie ziół? Za pomocą herbaty. Warto spożywać herbatę z popularnych ziół takich jak: rumianek lub koper włoski. Nie można zapomnieć o mięcie. Zioła te są również łatwo dostępne. Można pokusić się również na sporządzenie naparu z imbiru bądź bazylii. Każdy człowiek powinien spożywać ok. 2 litrów płynów dziennie. A spożywanie ziołowych herbat wydaje się ciekawym urozmaiceniem.
Ziół nie trzeba spożywać tylko i wyłącznie w postaci herbaty. Warto stosować je jako przyprawy do przyrządzanych przez nas dań. Sprawmy więc, aby w naszej kuchni nigdy nie zabrakło: kminku, kopru, kardamonu i majeranku.
Mając na uwadze walkę ze wzdęciami, nie można zapomnieć o aktywności fizycznej. I to tej regularnej. Każda aktywność fizyczna w znakomity sposób wpływa na prace jelit. Nie zapominajmy więc o niej zwłaszcza wtedy, gdy pracujemy w pozycji siedzącej.
5 sprawdzonych sposobów przy występowaniu wzdęć i gazów
Odstający, wyglądający jak balon brzuch to zmora, która niejednokrotnie sprawiała, że odczuwaliśmy dyskomfort. Co zatem zrobić, aby pozbyć się odstającego brzucha?
Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, aby Twój brzuch był płaski.
1. Pij odpowiednią ilość wody
Mówi się o tym wszędzie. Odpowiednie nawodnienie odgrywa kluczową rolę dla dobrego stanu naszego organizmu. Przeciętny człowiek w ciągu doby powinien spożywać ok. 2 litrów płynów dziennie. Zaobserwuj, więc czy Twój organizm jest odpowiednio nawodniony. Często przyczyną wzdęć jest brak odpowiedniej ilości spożytych napojów. Źle nawodniony organizm się buntuje. A co za tym idzie? Przestaje sprawnie pracować. Układ trawienny też. Łatwo przewidzieć, że przez to powstają wzdęcia.
2. Odkryj siemię lniane
Często przez nas niedoceniane i zapomniane. Siebie lniane, bo właśnie o nim mowa ma wspaniały wpływ na prace naszego układu trawiennego. A wszystko to za sprawą dużej zawartości minerałów i błonnika. Jak więc spożywać siemię? Najlepiej w postaci kleiku. Na półkach sklepowych możesz znaleźć siemię w ziarenkach lub od razu zmielone. Nie ważne, jakie kupisz. Ważne, aby je odpowiednio przygotować. Siemię lniane wsyp do kubka i zalej gorącą wodą. Mieszaj energicznie, aż powstanie kleik. Wypij, jak ostygnie. Spróbuj, a nie pożałujesz. Pamiętaj jednak, że spożywając siemię lniane, musisz szczególną uwagę zwrócić na odpowiednie nawodnienie organizmu.
3. Kiszonki
Brak problemów z mikroflorą jelitową to również zwiększenie szansy na brak wzdęć. Jak we właściwy sposób o nią zadbać? Najłatwiejszy sposób to wprowadzenie do swojej diety kiszonek. Kiszonki, choć nadal niedoceniane są naturalnym probiotykiem.
Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie regularnie spożywać kiszonek, możesz wspomóc się farmakologicznie. Stan mikroflory bakteryjnej możesz poprawić, przyjmując probiotyk w tabletkach. Pamiętaj jednak, aby skonsultować to z lekarzem lub farmaceutą.
4. Nie zapominaj o ziołach
Zioła na stałe powinny zagościć w Twojej diecie. Nie ważne, jaką formę ich spożywania wybierzesz. Wyśmienicie sprawdzą się herbaty ziołowe, jak i suszone zioła dodawane do dań. Przy najbliżej wizycie w sklepie zaopatrz się więc w herbaty ziołowe i odpowiednie przyprawy, szczególnie te wspomagające trawienie. Zacznij utrwalać ten nawyk jak najszybciej.
5. Pamiętaj o odpowiedniej diecie oraz aktywności fizycznej
Tak jak zostało to wspomniane w tym artykule. Odpowiednia dieta uwzględniająca nietolerancje pokarmowe. Unikanie wysoko przetworzonej żywności. Ograniczenie spożycia napoi gazowanych oraz roślin wzdymających. A jeśli w to wszystko postarasz się wpleść systematyczna aktywność fizyczną, to Twój organizm będzie w raju.