Kobieta przygląda się sobie w lustrze
Bez kategorii

Jak pozbyć się zmarszczek?

Zmarszczki to jedna z najbardziej charakterystycznych oznak starzenia się organizmu. Nic więc dziwnego, że osoby, które wciąż czują się młodo i tak też by chciały wyglądać, szukają skutecznych sposobów na pozbycie się tych dowodów upływającego czasu. Na własną rękę można niestety co najwyżej opóźnić powstawanie i pogłębianie się zmarszczek, ewentualnie trochę tylko zmniejszyć ich widoczność. Jak jednak faktycznie je usunąć?

Powstawaniu nieestetycznych bruzd i zagłębień w skórze sprzyjają czynniki takie jak przesuszenie, nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe czy palenie papierosów. Warto zatem dbać o właściwy poziom nawilżenia skóry, stosując odpowiednie kremy, unikać opalania (zarówno na słońcu, jak i w solarium), a także rzucić śmierdzący nałóg. Wszystko to zapobiega przedwczesnemu tworzeniu się zmarszczek, podobnie jak choćby regularnie wykonywany masaż twarzy – jednak kiedy już się pojawią, konieczna okazuje się profesjonalna interwencja.

Peelingi

Może polegać ona choćby na intensywnym złuszczaniu naskórka przy użyciu np. kwasów albo mechanicznie (tzw. mikrodermabrazja). Pomaga to spłycić istniejące zmarszczki, a tym samym sprawić, że będą mniej widoczne. Poza tym usuwając wierzchnie warstwy naskórka, odsłaniamy położoną pod nimi promienną, świeżą skórę i zarazem pobudzamy głęboko położone komórki do dalszej regeneracji.

Mezoterapia

Bardziej inwazyjną, ale też przynoszącą lepsze efekty metodą jest precyzyjne ostrzykiwanie skóry specjalnie dobranymi substancjami. Zabieg ten nosi miano mezoterapii, a odbywa się z wykorzystaniem m.in.:

  • witamin i innych składników odżywczych,
  • kolagenu, który naturalnie występuje w skórze, nadając jej sprężystość (z wiekiem jego zasoby niestety się kurczą),
  • osocza bogatopłytkowego, pozyskiwanego w procesie odwirowania niewielkiej ilości krwi pobranej od osoby poddawanej zabiegowi (substancja ta stymuluje w skórze intensywne procesy naprawcze),
  • kwasu hialuronowego, również obecnego w skórze (z czasem w coraz mniejszych ilościach), a odpowiedzialnego za jej napięcie i nawilżenie.

Fillery

Kwas hialuronowy jest ponadto jednym z głównych składników preparatów służących do wypełniania bruzd i zmarszczek. Można nim też skorygować ulegający z wiekiem deformacji owal twarzy czy np. wymodelować zwężające się na starość usta. Kwas ten po kilku-kilkunastu miesiącach ulega całkowitemu wchłonięciu. Jeśli zależy nam na permanentnym efekcie, lepiej zdecydować się na zastąpienie go poliakrylamidami. Obydwa zabiegi wykonywane są choćby w warszawskiej Klinice Chęciński.

Lifting

Poddać się tam możemy też innym procedurom mającym na celu eliminację zmarszczek i przywrócenie twarzy młodzieńczego wyglądu. Wśród nich wymienić warto wszczepienie pod skórę tzw. nici liftingujących, które stają się dla niej swoistym rusztowaniem i jednocześnie pobudzają odnowę włókien kolagenowych – a także klasyczny lifting polegający na chirurgicznym naciągnięciu zwiotczałej skóry. Jest to technika zdecydowanie najbardziej inwazyjna, ale też potrafiąca przynieść najbardziej spektakularne rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.