Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna. Za jej powstanie odpowiada w dużej mierze niezdrowy styl życia, zwłaszcza dieta bogata w tłuszcze nasycone. Nadciśnienie tętnicze sprzyja rozwojowi wielu schorzeń, co gorsza czasem nie daje żadnych objawów. Dlatego też bardzo ważna jest jego kontrola. Sprawdź, w jaki sposób powinno się mierzyć ciśnienie tętnicze.
Co to jest ciśnienie tętnicze krwi?
Ciśnienie tętnicze krwi to siła, jaką krew wywiera na ściany naczyń krwionośnych. Mówiąc o tym parametrze, należy dokonać podziału na ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. To pierwsze stwierdza się wówczas, gdy serce jest w fazie skurczu. Wtedy krew przedostaje się z mięśnia sercowego do aorty, czyli największej z tętnic w ludzkim ciele. Zwyczajowo określa się je ciśnieniem górnym. To drugie stwierdza się, kiedy mięsień sercowy jest w fazie rozkurczu. Dla jego określenia używa się pospolicie nazwy ciśnienie dolne.
Kiedy mówi się o nadciśnieniu?
Nadciśnienie tętnicze występuje, gdy w ramach przeprowadzonych trzech pomiarów:
- w pozycji siedzącej,
- po trwającym kilka minut odpoczynku,
- w co najmniej kilkudniowych odstępach
uzyskane wartości są równe lub przekraczają wartość 140/90 mmHg.
Poniżej klasyfikacja ciśnienia tętniczego opracowana przez Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego i Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne.
- Optymalne ciśnienie tętnicze – skurczowe: <120, rozkurczowe: <80,
- Prawidłowe ciśnienie tętnicze – skurczowe: 120–129, rozkurczowe: 80–84,
- Wysokie prawidłowe ciśnienie tętnicze – skurczowe: 130–139, rozkurczowe: 85–89,
- Łagodne nadciśnienie tętnicze (stopień 1) – skurczowe: 140–159, rozkurczowe: 90–99,
- Umiarkowane nadciśnienie tętnicze (stopień 2) – skurczowe: 160–179, rozkurczowe: 100–109,
- Ciężkie nadciśnienie tętnicze (stopień 3) – skurczowe: ≥180, rozkurczowe: ≥110.
Jak powinno się mierzyć ciśnienie tętnicze?
Pomiar ciśnienia tętniczego stanowi jedno z wielu badań profilaktycznych, które powinien wykonywać każdy. Z uwagi na to, że nadciśnienie tętnicze może przez wiele lat nie dawać żadnych niepokojących objawów, kontrola odgrywa szczególną rolę. Oto wskazówki pomocne w prawidłowym pomiarze ciśnienia tętniczego w warunkach domowych:
- pierwszy pomiar ciśnienia tętniczego w życiu powinno się wykonać na obu ramionach; kolejne pomiary, jeśli nie było różnicy pomiędzy wynikami na lewej i prawej ręce, przeprowadza się na ręce niedominującej. Jeśli w pierwszym pomiarze były rozbieżności między ręką lewą i prawą, dalsze pomiary wykonuje się na ręce, na której były wyższe wartości;
- ciśnienie mierzy się w pozycji siedzącej i w warunkach spoczynkowych, po przynajmniej kilku minutach odpoczynku;
- ciśnienie mierzy się w spokojnym miejscu, gdzie panuje temperatura pokojowa;
- podczas pomiaru ręka, na której założony jest mankiet, powinna być podparta i znajdować się na wysokości serca;
- przed pomiarem dopasowuje się średnicę mankietu do obwodu ramienia. W szczególnych przypadkach zaleca się zakup specjalnego szerokiego mankietu. Najlepiej z wyborem aparatu do pomiaru ciśnienia tętniczego zgłosić się do specjalisty – farmaceuty, pracownika sklepu z zaopatrzeniem medycznym, a nawet zasięgnąć wiedzy u pielęgniarki czy lekarza;
- pomiar należy przeprowadzić, zanim przyjmie się leki.
Warto również pamiętać o tym, że ciśnienia nie mierzy się bezpośrednio po jedzeniu czy wypaleniu papierosa.
Bardzo ważny i ciekawy artykuł – dzięki!