Kobieta podczas miesiączki ma na sobie majtki menstruacyjne
Preparaty

Jak radzono sobie z miesiączką kiedyś, a jak teraz?

Co miesiąc się pojawia, jednak do tej pory czasem jest tematem tabu. Miesiączka towarzyszy kobietom od zawsze, jednak w dawnych czasach nie było tak wygodnie jak jest teraz. Jak więc kiedyś radzono sobie z okresem?

Miesiączka w czasach PRL

Nie trzeba cofać się za daleko w czasie, żeby dostrzec różnice w radzeniu sobie z miesiączką w porównaniu z obecnym stanem rzeczy. W PRL-u nie mówiło się dużo na temat okresu. Kobiety często nie używały nawet bezpośrednich określeń dotyczących miesiączki. Na ten temat nie rozmawiano między sobą, z rodziną bało się na ten temat dyskutować, a co dopiero pójść do lekarza aby dowiedzieć się więcej. Posiadanie okresu było czymś wstydliwym. Matki mówiły nawet swoim córkom, że plama krwi na bieliźnie tylko je zniszczy i nic się nie będzie dało już z nią zrobić. Dziewczynki o miesiączce dowiadywały się najczęściej z książek od biologii.

Środki higieniczne w czasie PRL

Na rynku były tylko podpaski marki “Donna”. Aby je kupić, przed sklepami ustawiały się długie kolejki. Jednak podpaski były ekskluzywnym produktem, więc używano ich często tylko od święta. Czym więc sobie pomagały? Watą. Inne kobiety nawet szyły podpaski własnoręcznie!

Kiedy podpasek w domu nie było, młode dziewczyny przyczepiały najczęściej watę do bielizny za pomocą agrafek, aby ta nie wypadła lub zsunęła się podczas codziennych aktywności.

Postrzeganie miesiączki na przestrzeni lat

Chłopcy o miesiączkowaniu również dowiadywali się na lekcjach biologii, bądź podwórku śmiejąc się przy tym na głos z dziewczyn. Razem z upływem lat, postrzeganie miesiączki uległo zmianie. Pomimo faktu, że nadal w wielu domach menstruacja jest tematem tabu, to jest o niej głośniej. Posiadamy dostęp do szerszego wyboru środków higienicznych używanych w czasie okresu, a temat miesiączek poruszany jest w mediach społecznościowych, szkole i reklamach.

Środki higieniczne używane podczas okresu obecnie

Teraz mamy większy wybór, niż wata i podpaski marki Donna. W sklepach dostępne są nie tylko podpaski, ale również:

  • tampony,
  • kubeczki menstruacyjne,
  • majtki menstruacyjne.

Wybór najlepszego środka zależy od danej kobiety – co jest dla niej bardziej komfortowe i wygodne.

Majtki menstruacyjne? Co to takiego?

Majtki menstruacyjne, to bielizna, którą można nosić w czasie miesiączki. Chłoną tyle, co cztery tampony, a są cieńsze niż podpaska! Majtki menstruacyjne marki WIMIN zapewniają całkowitą suchość podczas okresu i fakt, że nic nie przecieknie. Są one doskonałym zamiennikiem znanym nam już podpasek, tamponów czy kubeczków menstruacyjnych. Mogą również okazać się dla nich doskonałym wsparciem, kiedy potrzebujemy stuprocentowej pewności.

Ponadto, majtki menstruacyjne składają się z czterech bardzo ważnych składników:

  • naturalnej bawełny (z jonami srebra), która zapewni oddech dla Twojego ciała,
  • dzianiny chłonnej – doskonale chłodzi wilgoć oraz działa antybakteryjne,
  • warstwy ochronnej – chroni Twoje ubrania przed plamieniami,
  • koronkowych wstawek, które nadają majtkom estetycznego looku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.