Chłopiec siedzi na krześle zestresowany trzyma się za głowe
Rodzicielstwo

Jak rozpoznać, że dziecko się stresuje?

Artykuł partnera.

Dzieci stresują się równie często jak osoby dorosłe, a powodów do stresu jest w obecnych czasach bez liku. Dla malucha wiele sytuacji jest nieznanych, a to, co nowe i zaskakujące, zazwyczaj generuje stres, nawet jeśli ma pozytywne konotacje. Dzieci stresują się przed wyjazdem, pójściem do przedszkola czy szkoły, tym, czy zostaną zaakceptowane przez rówieśników oraz wówczas, gdy rodzice się kłócą lub znikają z ich pola widzenia. Dowiedz się, jak rozpoznać, że dziecko się stresuje i jak mu wówczas pomóc.

Dlaczego dzieci się stresują?

We wspomnieniach większości z nas dzieciństwo jawi się jako czas beztroski, ale z perspektywy dziecka nie zawsze tak jest. Dla malucha dopiero poznającego świat wiele spraw budzi niepokój, a niektóre także stres.

Dzieci stresują się przed wizytą u lekarza, w sytuacjach, które są dla nich nowością, a także gdy zgubiona zostanie ulubiona zabawka czy mama zabroni korzystać z telefonu bądź grać na komputerze.

Pamiętajmy, że również nadmiar bodźców płynący z urządzeń elektronicznych jest dla dziecka stresujący. W przypadku najmłodszych dzieci stres może spowodować na przykład zmiana diety czy rytmu dnia związana z podróżą. Nawet ekscytacja może być postrzegana przez organizm jako stres, z którym należy sobie jakoś poradzić, co dla dziecka nie zawsze jest proste.

Oznaki, że dziecko się stresuje

Dziecko zazwyczaj nie mówi wprost, że się stresuje. Łatwo jednak rozpoznać, że coś je niepokoi. Oznaką stresu mogą być kłopoty ze snem i z koncentracją. Dziecko może być nadmiernie pobudzone lub przeciwnie – apatyczne.

Dziecko może nie mieć apetytu, ale część dzieci, zwłaszcza tych nieco starszych, reaguje na nadmierny stres zajadaniem problemów. Warto uważnie obserwować podopiecznego i w porę reagować, gdy zauważymy coś niepokojącego. Stres może negatywnie wpływać na mikrom w jeliecie,

Jak pomóc dziecku uporać się ze stresem?

Kiedy dziecko stresuje się jakąś sytuacją, warto z nim o niej porozmawiać i wspólnie znaleźć rozwiązanie. Starsze dzieci można uczyć metod radzenia sobie ze stresem, takich jak ćwiczenia oddechowe i relaksacja. Młodsze można spróbować wyciszyć przy pomocy kojących dźwięków i zredukowania ilości bodźców płynących z otoczenia.

Jak wesprzeć „zestresowaną” florę bakteryjną?

Gdy dziecko się stresuje, jego mikrobiom się zmienia. Dla jego wsparcia warto podawać dzieciom, po konsultacji z lekarzem, probiotyk. Dobrym wyborem jest Multilac Baby, suplement diety, który można podawać już od 2. miesiąca życia*. Multilac Baby krople zawiera żywe kultury pożytecznych bakterii, i fruktooligosacharydy. Multilac dla dzieci zaleca się podawać w sytuacjachna przykład przed i w trakcie podróży, przy zmianie diety ale również w trakcie i po antybiotyku. Multilac krople można też podawać dziecku w sezonie jesienno-zimowym**. Bakterie zawarte w Multilac Baby pozytywnie wpływają na mikrobiom w jelitach, poprawiając tym samym samopoczucie i nastrój malucha.

* Kropli Multilac Baby nie należy stosować w przypadku alergii (nadwrażliwości) na którykolwiek ze składników preparatu. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Istotne jest prowadzenie zdrowego stylu życia stosowanie zróżnicowanej diety dostarczającej organizmowi wystarczającą ilość składników odżywczych. Osad jest naturalną właściwością produktu. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia.

** Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego,bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Suplement diety nie może być stosowany jako (substytut) zamiennik zróżnicowanej diety. Zrównoważona dieta i zdrowy tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.